خودتان سندرم روده تحریک پذیر را درمان کنید

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 406
خودتان سندرم روده تحریک پذیر را درمان کنید

خودتان سندرم روده تحریک پذیر را درمان کنید

از سندروم روده تحریک پذیر چه می دانید؟! آیا شما هم از آن دسته از کسانی هستید که به این بیماری گرفتارند. این بیماری ممکن است بسیار دردناک باشد. اما راه های طبیعی زیادی برای بهبود این بیماری وجود دارد که خودتان نیز می توانید دست به کار شوید و آنرا انجام دهید اما باید در وهله اول بدانید که نباید دلسرد و ناامید شوید. حال با ما همراه باشید تا مواردی را برای برخورد درست با این سندروم به شما بگوییم.

استرس خود را مدیریت کنید.

• از آنجا که استرس یکی از عوامل شناخته شده برای بروز IBS است، یادگیری روشهای مقابله با آن مثل مدیتیشن، یوگا، و یا تمرین تنفس صحیح ضروری است. به راحتی بنشینید ، و یا دراز بکشید.همه توجه خود را به دم و بازدمتان معطوف کنید. هنگامی که اضطراب افکار ناراحت کننده دارید ، به طور کامل روی تنفس خود تمرکز کنید. هر روز این را تمرین کنید. سپس، هر زمان که احساس اضطراب و تنش کردید، خودتان را اینگونه آرام کنید.

• علائم IBS خود را یادداشت کنید ، نوع مشکلات و چگونگی تشدید آنها را بنویسید. همچنین در این دفترچه،همه ی رویدادهای استرس زا در روز را بنویسید. گهگاهی نگاهی به دفترچه خود بیندازید. برای مثال اگر شما درست قبل از پرواز هواپیما و یا ملاقات با رئیستان، نشانه های IBS را ببینید، ممکن است یک ارتباط وجود دارد. هنگامی که موقعیت هایی که به نظر می رسد باعث تشدید نشانه های سندرم روده تحریک پذیر در شما میشود را شناسایی کردید، برای آنها راه حل پیدا کنید،مثلا از روش نفس کشیدن که در بالا ذکر شد، برای مقابله با آنها استفاده کنید.

به آسانی وارد روده خود شوید.

• غذاهای سرخ شده، گوشت، روغن، مارگارین، غذاهای لبنی، و سایر غذاهای چرب را به حداقل برسانید. آنها باعث میشوند روده بزرگ به شدت عمل کند، که می تواند به اسهال و درد شکمی منجر شود.

• از غذاهای تند دوری کنید. به عنوان مثال، کپسایسین موجود در فلفل تند باعث می شود روده بزرگ دچار اسپاسم شود که می تواند منجر به اسهال شود.

• مصرف کافئین را کاهش دهید. می تواند باعث IBS شود زیرا روده بزرگ را تحریک می کند.

• اجتناب از غذاهای نفاخ، از جمله کلم، کلم بروکسل، بروکلی .

• آدامس یا آب نبات های حاوی قندهای مصنوعی را استفاده نکنید. در میان شیرین کننده های رایج ،سوربیتول و مانیتول، اثر ملین دارند،اما هضم آنها بسیار دشوار است. هنگامی که باکتری های روده بزرگ سعی در شکستن این “قندهای غیر قابل جذب” دارند، گاز تولید میکنند و منجر به اسهال میشوند.

• سیگار کشیدن را متوقف کنید. نیکوتین به بروز IBS کمک می کند. همچنین، هنگامی که شما سیگار می کشید،هوا را به داخل فرو میبرید، و افراد دارای IBS به داشتن هوا در روده خود بسیار حساس هستند.

فیبر بیشتری مصرف کنید.

• فیبرهای محلول در آب در روده به جلوگیری از اسهال کمک میکنند. لوبیا، بلغور جو دوسر، و بعضی از میوه ها مانند سیب، توت فرنگی و گریپ فروت منابع خوبی از فیبرها می باشند.

• اگر نمی توانید به اندازه کافی فیبرهای محلول در رژیم غذایی خود دریافت کنید، یک مکمل روزانه پسیلیوم، در رژیم غذایی تان داشته باشید. بر خلاف مسهل های شیمیایی، مصرف پسیلیوم در دراز مدت بی خطر است. مقدار دوز مصرفی آن روی برچسبش نوشته شده است.

• اگر مشکل اصلی شما یبوست است، در رژیم غذایی خود فیبرهای نامحلول موجود در گندم، سبوس، دیگر غلات سبوس دار، سبزی سالاد و غذاهای دیگر را بگنجانید. فیبر نامحلول باعث میشود تا توده ی مدفوع با سرعت از طریق روده ها عبور کند.

• اگر فیبر زیادی در رژیم غذایی تان موحود نیست، مقدار آنرا در هر وعده تان به تدریج افزایش دهید. اضافه کردن فیبر بیش از حد به یکباره ،می تواند باعث به ایجاد گاز و نفخ شود. با ۸ گرم فیبر در روز شروع کنید. برای مثال اندازه ی دو گلابی و سپس روزی ۳ یا ۴ گرم آنرا افزایش دهید تا زمانی که به ۳۰ گرم در روز برسد.

• نوشیدن حداقل شش تا هشت لیوان آب در هر روز به حرکت هموار و پیوسته ی فیبرها از طریق سیستم گوارش شما کمک میکند.

• خوردن وعده های غذایی کوچکتر اما بیشتر بجای وعده های غذایی بزرگ در هر روز بسیار بهتر است. مواد غذایی بیش از حد در یک وعده، می تواند به سیستم گوارش شما را تحت فشار قرار دهد.

• اگر معمولا وعده های غذایی خود را سریع میخورید، آرامتر و با توجه بیشتری به جویدن مواد غذایی بپردازید. هنگام سریع خوردن،اغلب هوای زیادی خورده شده که در روده به گاز تبدیل شده و مشکل می آفریند.

ماست بخورید.
• اسهال می تواند باکتری های روده که برای کمک به تخلیه و جلوگیری از رشد باکتری های مضر مفید هستند را دفع کند و از بین ببرد. خوردن مقدار زیادی ماست حاوی باکتری های فعال، مانند اسیدوفیلوس بسیار خوب است.همچنین مکمل اسیدوفیلوس ،روزانه یک قرص حاوی ۱تا ۲ بیلیون موجود زنده بسیار مفید است. آن را با معده خالی میل کنید.

چای بنوشید.
• هر روز، یک یا دو فنجان چای نعناع بنوشید، زیرا اسپاسم و درد را تسکین می دهد و گاز معده را کاهش میدهد. اطمینان حاصل کنید که چای با نعناع واقعی، به جای چای سیاه و سفید با طعم نعناع را بخرید. همچنین می توانید کپسول نعناع با پوشش روغنی استفاده کنید. پوشش تضمین می کند که روغن به روده می رسد و در معده نمیشکند. یک یا دو کپسول سه بار در روز، بین وعده های غذایی بخورید.

چای زنجبیل بنوشید.

• زنجبیل همه مشکلات گوارشی از جمله سندرم روده تحریک پذیر را برطرف میکند. نصف قاشق چای خوری زنجبیل را در یک فنجان چای تازه بریزید، سپس آنرا هم زده و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه بجوشد. سپس زنجبیل ها را بردارید و آنرا بنوشید. چای کیسه ای زنجبیل نیز در دسترس است. ۴ تا ۶ فنجان در روز بنوشید.

ورزش کنید.
• در صورت امکان، حداقل ۳۰ دقیقه ورزش غیررقابتی مانند راه رفتن داشته باشید. ورزش به از بین بردن استرس، انتشار اندورفین که یک ضد درد طبیعی است کمک میکند، نگه می دارد و باعث میشود تا بدن از جمله سیستم گوارش شما همواره به آرامی کار کند.

منبع : fa.parsiteb.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “خودتان سندرم روده تحریک پذیر را درمان کنید”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار