خواب نوزاد باید چه مدت باشد؟

مجموعه: سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 306
خواب نوزاد باید چه مدت باشد؟

خواب نوزاد باید چه مدت باشد؟

می خواهیم در این نوشته در مورد خواب نوزاد با شما صحبت کنیم ، مدت زمان لازم برای خواب نوزاد چند ساعت می باشد؟ برای رشد نوزاد مهم می باشد که خواب مناسب داشته باشد ، در این نوشته به برخی سوالات در مورد زمان و مکان خواب کودک صحبت می کنیم. در صورتی که شما هم نوزاد در منزل دارید یا در فامیل یا دوست نوزاد دارید بهتر است این مطلب را از دست ندهید ، چرا که خواب مناسب زمینه ساز تمامی رشد کودک می باشد.

چنانچه در طول روز اطراف نوزاد شلوغ باشد، سروصدا و نور و… باعث مى شود تا در طول روز هوشیار باشد و بنابراین از میزان خواب آنها در شب کاسته مى شود. بخصوص وقتى شما از صحبت کردن ، غذا دادن و عوض کردن پوشک او نیز در شب خوددارى کنید.

نوزاد شما قادر است تا زمان خواب خود را مطابق میل شما تنظیم کند. حتى معده او نیز مى تواند شیر مادر را بیشتر نگه دارد و شما را براى شیر خوردن از خواب بیدار کند. این بدین معناست حتى مى تواند ۷ یا ۸ ساعت بدون اینکه احساس گرسنگى کند، بخوابد.

چنانچه در سه ماهگى به او حسابى شیر بدهید و قبل از ساعت ۱۰ شب او را در رختخواب بگذارید مى توانید تا سپیده دم راحت بخوابید، البته باید بدانید که ساعت خواب تمام نوزادان یکسان نیست و چنانچه شما در این مورد سؤالى داشته یا با مشکل مواجه شدید مى توانید با کمک گرفتن و مشورت با پزشکش این موضوع را حل کنید. زیرا در این سنین قاطى کردن شب و روز براى نوزاد غیر طبیعى نیست.

چنانچه نوزاد زمانى که دوست دارید، بیدار باشد زیاد مى خوابد مى توانید او را تشویق به بیدار ماندن بکنید. مثلاً اگر عادت دارد بعد از ظهر ها زیاد بخوابد، او را زودتر بیدار کنید و سعى کنید با حرف زدن با او و بازى کردن بیدار نگهش دارید. زیرا هر چه در طول روز بیشتر بیدار باشد، زمان خوابش بیشتر مى شود، حتى اگر لازم شد او را تا ساعت ۱۰ ، ۱۱ شب بیدار نگه دارید. چنانچه بازهم بیدار بود، بازى کردن با او را متوقف کنید و پوشک او را در یک جاى تاریک عوض کنید و در همان اتاق تاریک به او شیر بدهید و او به راحتى این پیغام را دریافت مى کند که شما خسته شده اید و خودش را براى خواب با شما تطبیق مى دهد.

کجا و چگونه نوزادم باید بخوابد؟

جاى مناسب و امنى براى خواب نوزاد خود فراهم کنید و از قرار دادن وسایلى که مانع از خواب نوزاد یا مانع نفس کشیدن او مى شود در تختش جلوگیرى کنید، حتى عروسکها و اسباب بازیهایش را از درون تخت بردارید زیرا ممکن است روى صورت نوزاد بیفتد و براى تنفس وى مشکل ایجاد کند. از قراردادن وسایلى که نخ یا ربان دارد نیز جلوگیرى کنید زیرا ممکن است در اثر تکان دادن دست و پایش و حرکتش به دور گردنش بپیچد.

مراقب وسایل نوک تیز و لبه دار نیز باشید. نوزادان خود را هرگز به روى شکم نخوابانید و سعى کنید نوزاد را به پشت و رو تخت قرار دهید، زیرا زمانیکه نوزاد روى شکمش مى خوابد احتمال بروز مشکل تنفسى وجود دارد زیرا دى اکسید کربن را دوباره تنفس مى کند و این امر مانع از خواب راحت او مى شود، اغلب نوزادان در خواب تمایلى به تغییر جهت سر خود ندارند و احتمال دیگرى که وجود دارد این است که وقتى نوزاد به روى شکم مى خوابد ممکن است براثر قرار دادن صورت خود روى سطح نرم تشک خفه شود. البته استثنائاتى هم وجود دارد، برخى از نوزادان مشکلاتى دارند که در صورت خوابیدن به پشت ممکن است راه عبور هوا در آنها بسته شود و نتوانند نفس بکشند بنابراین چنانچه با پزشک نوزاد خود مشورت کنید، او به شما خواهد گفت که

بهترین حالت براى خواب نوزاد شما چیست؟

البته این موضوع اغلب بین ۴ تا ۷ ماهگى وجود دارد و بعد از آن نوزاد به حالت طبیعى باز مى گردد.

چه باید بکنیم؟

چنانچه هنوز در مورد ساعات و زمان خواب نوزاد با مشکل روبرو هستید، با خواندن شعر، آواز خواندن یا حمام کردن او در شب، این سیگنال به او فرستاده خواهد شد که روز به پایان رسیده است و باید بخوابد.

وقتى با انجام این حرکات او را در تخت مى گذارید در حالیکه خواب آلود است خیلى زود متوجه مى شود که باید بخوابد. برخى از نوزادان هنگام به خواب رفتن، زیاد غلت مى خورند، گریه مى کنند، یا از خود ناراحتى نشان مى دهند، چنانچه از سلامت و گرسنگى او اطمینان خاطر دارید، او را به همان وضعیت رها کنید و ببینید که اگر او را تنها بگذارید چه اتفاقى مى افتد. خیلى سریع متوجه مى شوید که او یواش یواش سعى مى کند بخوابد بدون اینکه به کمک شما احتیاج داشته باشد.

منبع : pezeshkan.org

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

2 دیدگاه برای “خواب نوزاد باید چه مدت باشد؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار