خواب نوجوانان

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 411
خواب نوجوانان

خواب نوجوانان

ما یک سوم عمرمان را در خواب هستیم و به واسطه این نعمت الهی خستگی را از خود دور می کنیم و انرژی کافی برای رسیدگی به امور روزانه را می یابیم. در طول خواب، بدن اطلاعات کسب کرده در طول روز را طبقه بندی می کند، از همه مهم تر هورمون های رشد ترشح می شود و بافت های آسیب دیده ترمیم و پادتن ها تولید می شوند. برخلاف ساختار خواب که در تمام افراد یکسان به نظر می رسد. میزان نیاز هر فرد به خواب بر حسب سن متفاوت است. متخصصان توصیه می کنند کودکان ۱۰-۱۱ ساله حداقل ۹ ساعت و نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله ۸ ساعت در طول شب بخوابند. اما علنا به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی و رفتاری – ارتباطی نوجوانان این میزان خواب را ندارند و بررسی های آماری انجام شده نشان داده اکثر نوجوانان دچار کم خوابی اند. ضمنا چندی قبل در مورد سه نکته مهم برای خوابیدن! برای شما مطالبی قرار دادیم.

عوارض کم خوابی چیست؟

خستگی، ضعف عمومی، کاهش تمرکز, عصبی بودن، تحریم پذیر بودن، افسرده بودن، تغییرات خلق و خو، کندی عکس العمل و عدم قابلیت تطابق پذیری، افزایش احتمال تصادف، کاهش توانایی یادگیری و حافظه و ابتلا به بیماری هایی نظیر بیش فعالی، سرگیجه و گرفتگی ماهیچه ها همچنین به خواب رفتگی ناگهانی از جمله علایم کم خوابی است که به شدت روی کیفیت تحصیلی و رفتاری نوجوانان تاثیر منفی می گذارد.

از کجا بفهمم فرزندم کم خوابی دارد؟

اگر نوجوان دیر به رخت خواب می رود و می خوابد یا در طول شب مرتبا بیدار می شود یا بنا به ضرورت مجبور است صبح ها زود از خواب بیدار شود، احتمالا به کم خوابی دچار می شود و از علایم آن بیشتر خوابیدن در آخر هفته و چرت زدن در طول روز است.

چه می توانیم بکنیم؟

مهم ترین اختلال خواب در دوران نوجوانی کم خوابی است که عموما باعث خواب آلودگی فرد در روز بعد می شود. این ۷ توصیه را جدی بگیرید تا ساعات خواب فرزندتان منظم شود.

۱/ سر ساعت او را به اتاق خواب بفرستید

از نوجوان بخواهید برای تنظیم ترشح هورمون ها هر روز ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زودتر از ساعتی که عادت به خواب دارد به رختخواب برود. به تدریج این کار باعث بازگشت زمان خواب او به ساعت های نرمال می شود.

۲/ خوابیدن تا لنگ ظهر ممنوع! 

خیلی از نوجوانان تعطیلات تا نیم روز خواب هستند و از آن طرف شب ها تا نیمه بیدار می مانند. برای تنظیم زمان خواب از نوجوان بخواهید جز روز جمعه باقی روزها سر ساعت مشخص مثلا ۷-۸ صبح از خواب بیدار و سر ساعت مشخصی مثلا ۱۰-۱۱ شب به رختخواب برود.

۳/ تماشای تلویزیون ممنوع!

نوری که از صفحه تلویزیون پخش می شود مانع ترشح هورمون ملاتونین یا هورمون خواب است. اگر فرزند شما عادت دارد تا دیر وقت جلوی تلویزیون یا رایانه بنشیند طبیعی است که ساعت های خوابش به هم بریزد. از نوجوان بخواهید وقتی به ساعت خوابش نزدیک می شود از بازی های ویدیویی، تلویزیون، رایانه استفاده نکند. در خانه نیز میزان نور اتاق را کم کنید تا به ترشح هورمون ملاتونین کمک کرده باشید.

۴/ نوشیدنی های انرژی زا محرک ممنوع!

قهوه، آب گازدار، نوشیدنی های انرژی زا یا شیرین غنی از کافئین هستند که ریتم خواب را به هم زده و باعث هوشیاری می شوند. بعد از ساعت ۱۷ اجازه ندهید نوجوان این نوشیدنی ها را مصرف کند و به او نشان دهید که خودتان نیز این نوع نوشیدنی ها را قبل از خواب نمی خورید. فراموش نکنید نیکوتین نیز محرک است و قبل از خواب نباید سیگار کشید.

۵/ با نوجوان حرف بزنید

یکی از اصلی ترین دلایل بی خوابی نوجوانان استرس و نگرانی است. مدرسه، پول، دوست، عشق … ذهن نوجوان همیشه درگیر است و پر از سوال های استرس زا!! گفت و گوهای دوستانه به نحوی که نوجوان به شما اعتماد کند و راز دلش را بیان کند بهترین شیوه برای دفع استرس های اوست. اگر فرزندتان از دغدغه هایش نمی گوید و از بی خوابی رنج می برد حتما با متخصص مشورت کنید زیرا گاهی این مسایل باعث افسردگی می شوند و افسردگی دلیل اختلال های خواب است.

۶/ او را تشویق کنید ورزش کند

اگر فرزندتان اهل ورزش نیست او را تشویق کننید تا عصرها با دوستانش به فوتبال، تنیس یا حتی ژیمناستیک برود. این کلاس های ورزشی باعث خسته شدن نوجوان و خواب بهتر او می شوند.

۷/ مصرف داروهای خواب آور ممنوع!

اگر فرزندتان بی خواب است خوددرمانی نکنید. اگر واقعا نوجوان نیاز به داروی خواب آور دارد پزشک باید آن را تجویز کند. بجای دارو از روش های طبیعی دیگر مثل گیاه درمانی استفاده کنید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “خواب نوجوانان”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار