خطرهای نامرئی در کمین کودکان هستند!

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 381
خطرهای نامرئی در کمین کودکان هستند!

خطرهای نامرئی در کمین کودکان هستند!

برای هر خانواده ای سلامت جسمی و روانی فرزندان امری مهم است و به محض دیدن علائم بیماری با رفتن نزد پزشک سعی در برطرف کردن آن را دارند. در این میان وسایل و موادی وجود دارند که در ظاهر بی خطر و عاری از هر گونه آلودگی است و بدون آنکه خانواده از آسیب های جدی که آن وسایل می توانند ایجاد کنند، آگاه باشند، آنها را در دسترس کودکان قرار می دهند. برخی از اسباب بازی ها به دلیل وجود مواد شیمیایی که در انها به کار رفته، اکثر مواد ششوینده بهداشتی که در ظروف شکیل و جذاب قرار دارند، تلفن های همراه و تیلت هایی که امروزه به راحتی در دسترس کودکان هستند، آلودگی هوا و وجود آلاینده هایی همچون سرب و دود سیگار و همچنین بلعیدن بسیاری از وسایل ریز و برنده سبب رخدادهایی خواهند شد که در بعضی مواقع جبران ناپذیر است و خطر مرگ را به همراه دارد؛ بنابراین برآن شدیم تا در مورد بعضی از پیشامدهایی که برابر کودکان قرار دارند و به سادگی از کنار آنها می گذریم و همچنین عواقب آنها، توضیحات مختصری را بدهیم. کودکان زیر یک سال اگر در معرض دود سیگار قرار بگیرند، احتمال مرگ ناگهانی در آنها افزایش خواهد داشت.

کودکانی که در معرض دود سیگار هستند به میزان بیشتری دچار مشکلاتی از قبیل عفونت های گوش، مشکلات تنفسی، عفونت های تنفسی فوقانی و پوسیدگی دندان خواهند شد. مواجهه با دود سیگار در طولانی مدت کودکان را با مشکلاتی چون سرطان ریه، بیماری قلبی و آب مروارید رو به رو خواهد ساخت. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته، میان استفاده از تلفن همراه و ابتلا به تومور مغزی در بزرگسالان و نوجوانان ارتباط مستقیمی وجو دارد، همچنین کودکان با افرازیش بازی های کامپیوتری و داشتن رژیم غذایی ناسالم در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی هستند. اسباب بازی هایی که قطعات ریز متعددی دارند برای کودکان زیر یک سال مناسب نیستند و احتمال بلعیدن این قطعات و انسداد راه های تنفسی آنان وجود دارد .

ماشین های کنترل از راه دور که سیم های بلند دارند، برای بچه های کوچک مناسب نیست چون ممکن است سیم دور گردن آنها بپیچد و باعث خفگی شود. اسباب بازی مورد علاقه دختر بچه های عروشک است. سعی کنید جنس پلاستیک دست و پاهای عروسک نرم باشد و تیز و برنده نباشد. عروسک های سخنگو به دلیل وجود باتری که ممکن است باعث سوختگی و خفگی و مسمومیت شود و همچنین صدای بلند عروسک به خاطر آسیب رساندن به شنوایی کودکان، مناسب نیستند. در چندین مورد، خوردن بادکنک های باد نشده و تکه های بادکنک های ترکیده، باعث بسته شدن راه های هوایی، خفگی وو متاسفانه مرگ بچه ها شده است. مطالعات پژوهشگران نشان می دهد که مواد شوینده باعث آسیب جدی به چشم کودکان می شود. تماس کودکان با مواد شوینده مختلف، باعث می شود که این مواد از طریق بینی، دهان و چشم وارد بدن کودک شوند و علاوه بر مسمومیت کودک، به قرنیه چشم آسیب جدی وارد کند. مهم ترین آسیب این مواد علاوه بر مسمومیت کودکان، ایجاد خراش در قرنیه چشم است.

کودکان خردسال علاقه دارند که اشیای مختلف را در دهان و بینی خود قرار دهند. بلعیدن برخی از این اشیا بسیار خطرناک است و گاهی منجر به مرگ کودک می شود. یکی از این مواد خطرناک که کودکان نسبت به آن کنجکاوی خاصی دارند، آهن رباست.

آسیبی که آهنربا به دیواره های روده و معده کودکان می زند به اندازه ای است که در تمام موارد عمل جراحی توصیه می شود. آهنربا به گونه ای به دیواره دستگاه گوارش می چسبد که تنها روش رهایی از آن، عمل جراحی باز است. باتری های دکمه ای به راحتی در دسترس کودکان قرار می گیرد، زیرا این نوع باتری ها کاربرد وسیعی در وسایل بازی بچه ها، ساعت، دوربین، ماشین حساب و… دارد، بنابراین میزان بلعیدن این نوع باتری ها توسط کودکان در حال افزایش است. آسیب مخاطی از سوختگی سطحی تا نکروز وسیع و پارگی عوارض بلعیدن باتری است. در مورد مری، عارضه به سرعت و در مدت یک ساعت بعد از بلعیدن ظاهر شده و در مدت ۴ ساعت به تمام لایه های مری می رسد. کودکان نسبت به بزرگسالان توانایی کمتری در نشان دادن واکنش های فیزیولوژیک ناشی از آلودگی را دارند. سربی که با تنفس وارد ریه ها می شود به راحتی در لایه های استخوانی در حال رشد کودکان رسوب می کنند. صدمه و آسیب و التهابی که آلودگی هوا ایجاد می کند، باعث انسداد راه های هوایی باریک آنها می شود. تماس با مواد سمی موجود در هوا در دوران نوزادی و کودکی موجب نارسایی و تاخیر رشد در دستگاه های عصبی، تنفسی،غدد و هورمون ها و ایمنی می شود. علاوه بر آلودگی هوا، متاسفانه اخباری از وجود سرب در اسباب بازی های کودکان به گوش می رسد.

سرب فلز سنگینی است که می تواند بالقوه باعث مسمومیم در افراد شود. از آنجا که سیستم عصبی و ایمنی کودکان به تکامل نرسیده است وقتی بزرگ سالان در معرض آسیب قرار می گیرند عوارض آن قابل برگشت است و لی این آثار در کودکان دائمی است، بنابراین در سطح ضریب هوشی و شناختی کودکان تاثیر منفی می گذارد.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “خطرهای نامرئی در کمین کودکان هستند!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار