خداحافظی با بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی!

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 1826
خداحافظی با بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی!

خداحافظی با بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی!

یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و درد شدیدی در ناحیه کمرتان احساس می کنید و تکان خوردن برای تان سخت می شود. درد آنقدر شدید است که تصمیم می گیرید به پزشک مراجعه کنید و پزشک پس از معاینات، بیرون زدگی دیسک کمر را تشخیص می دهد و جراحی را پیشنهاد می کند. «دکتر محمد رستگار پناه» متخصص فیزیولوژی پزشکی و پژوهشگر طب سنتی در این گفت و گو استفاده از یک ضماد را برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر به جای جراحی پیشنهاد می کند.

به طور کلی دلایل بیرون زدگی دیسک چه چیزهایی می تواند باشد؟

دلایل خیلی زیادی برای بیرون زدگی دیسک عنوان می شود. گاهی استرس های شدید و مداوم این مسئله را به وجود می آورد. ناراحتی دستگاه گوارش به ویژه بیماری التهابی روده و اسپاسم شدید عضلات روده یکی دیگر از دلایل بیرون زدگی دیسک کمر می تواند باشد. چرخیدن سریع، بلند کردن بار و وسیله سنگین از دیگر دلایل بیرون زدگی دیسک هستند. بالا بودن غلظت خون را هم می توان یکی دیگر از دلایل بیرون زدگی دیسک کمر دانست که طب سنتی به این موارد اشاره مستفیم کرده است.

جراحی که برای درمان دیسک کمر انجام می شود به چه صورت است؟

شیوه های مختلفی برای جراحی دیسک کمر انجام می شود اما به زبان ساده جراحی به این شکل است که دیسک های مشکل دار را در می آورند و فاصله ۲ مهره را می بندند یا اینکه دیسک مصنوعی در بدن قرار می دهند. نتیجه اینکه پس از جراحی مهره ها به خوبی خم نمی شوند و برای خم شدن، سایر مهره ها تحت فشار قرار می گیرند.

شیوه جایگزین جراحی که شما به بیماران پیشنهاد می کنید چیست؟

طب سنتی در این شرایط کاری شبیه گچ گرفتن را پیشنهاد می کند. وقتی استخوانی در بدن می شکند آن را گچ می گیرند اما در رابطه با بیرون زدگی دیسک کمر کار کمی فرق می کند. برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر استفاده از یک ضماد پیشنهاد می شود که در آن صمغ درخت کاج، سقز و زفت بری (قیر) به کار رفته است. ضماد را به شکل مایع در می آوریم و با یک پارچه روی کمر بیمار می بندیم. این ضماد ضد التهاب است و مایع چرکی ایجاد شده را بیرون می آورد.

علاوه بر این ، ضماد به کمر می چسبد و نمی گذارد مهره تکان بخورد و به این شکل دیسک بیرون زده ترمیم می شود. پارچه یک هفته تا ۱۰ روزی روی کمر بیمار باقی می ماند و به دلیل جذب مایعات چرکی داخل کمر کم کم شل می شود و از روی پوست می افتد. البته بیمار در این مدت نباید استحمام کند. دوباره ۳-۴ روز بعد با توجه به شرایط دیسک این کار تکرار می شود و معمولا ۲-۳ دوره انجام این کار منجر به بهبودی بیرون زدگی دیسک می شود.

چند درصد بیمارانی که از این شیوه کمک گرفتند کاملا درمان شدند و بعد از درمان احتمال بازگشت بیماری چه قدر است؟

تقریبا ۹۰ درصد بیمارانی که برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر از این شیوه کمک گرفتند به نتیجه رسیدند. فردی که می خواهد پس از درمان دوباره دچار بیرون زدگی دیسک کمر نشود باید سبک زندگی خود را تغییر دهد. چنانچه مجددا فرد سبک زندگی قلبی خود را دنبال کند احتمال بیرون زدگی دیسک باز هم وجود دارد.

شما در همه موارد با جراحی برای درمان دیسک کمر مخالف هستید؟

موافق جراحی برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر نیستم و به نظرم جراحی باید آخرین راهی باشد که بیمار انتخاب می کند. انجام این کار خطری به همراه ندارد و بیمار می تواند در صورتی که نتیجه نگرفت جراحی را انتخاب کند. خیلی از بیمارانی که به من مراجعه کردند باید جراحی می شدند ولی با این شیوه کاملا درمان شدند.

هزینه ای که بیماران برای درمان باید بپردازند چه قدر است؟

هزینه درمانی بستگی به میزان مصرف ضماد دارد، این ضماد برای گردن هم کاربرد دارد. اگر بیرون زدگی دیسک در ناحیه گردن باشد حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان و اگر بیرون زدگی در ناحیه کمر باشد برای یک بار باید ۱۵۰ هزار تومان پرداخت. دلیل این قیمت ها هم گران بودن سقز است چرا که سقز بعد از خشک شدن به دلیل داشتن آب زیاد ۶۰ درصد وزن خود را از دست می دهد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

9 دیدگاه برای “خداحافظی با بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی!”

 1. امیر

  سلام.چطور میشود به اقای دکتر محمد رستگار پناه مراجعه کرد .ادرس مطب یا تلفن ایشان.اگر در ایران نیستند ، ایا شخص دیکری هم هست که از روش ایشان جهت درمان بیماران استفاده کند ؟ که بتوانیم مراجعه داشته باشیم؟

 2. قاسم ابراهیمی

  سلام بنده دیسک گردن بین مهره ۶ /۷ دارم چگونه با دکتر تماس داشته باشم و ضماد تهیه کنم

 3. Zahra

  با سلام.خواهشا شماره تلفن دكتر رو اكه ميشه برامون ارسال كنيد.دو سالي ميشه كه ديسك كمر دارم.از درد خسته شدم.دوست ندارم كه عمل بشم.شايد اين روش برام موثر باشه.ممنون ميشم

  • سلام . ایشون احتمالا خارج از کشور تشریف داشته باشند.
   این تنها چیزیه که ازشون بدست آوردیم:
   گروه: متخصص فیزیولوژی
   شهر: شهريار – فردوس
   تلفن: ۸۷۴۱۳۹۰
   آدرس: فردوس خ ش بهشتی ش صالحپور ک ۴ پ ۷

 4. Tahere

  سلام اقای دکتر مهرماه میان ایران واسه وقت گرفتن باید شهریورماه تماس بگیرین
  ۰۹۱۹۶۵۱۳۷۰۰
  آدرس: شریعتی نرسیده به میدان قدس خیابان موسیوند خ کریمی خ سلیمانی ساختمان پزشکان حکیم پلاک ۱۲۲ طبقه ۳

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار