حتما این حقایق را در خصوص مغز نمی دانید!

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 303
حتما این حقایق را در خصوص مغز نمی دانید!

حتما این حقایق را در خصوص مغز نمی دانید!

مطمئنا مطالب زیادی را در خصوص مغز شنیده و یا خوانده اید. و حتما اطلاعات زیاد و شگفت انگیزی نیز هم در مورد آن کسب کرده اید ! این را بدانید که عضو مغز از پیچیدگی های فوق العاده زیادی برخوردار است . و هر چقدر هم که اطلاعات زیادی از مغز وجود داشته باشد ، در گذر زمان به این اطلاعات افزوده می شود . ما دراین پست می خواهیم اطلاعات شما را در خصوص مغز افزایش دهیم . از نگاه دیگر ممکن است شما حقایق زیادی را در مورد این عضو پرکار بدن ندانید ؛ پس توصیه می کنیم که با ما همراه شوید تا این حقایق جالب را در مورد مغز بدانید .

مغز احساس درد نمی کند

مغز از ابزار اصلی بدن برای شناسایی و واکنش به درد استفاده  شود، ولی درد خودش را حس نمی کند. شاید بگوئید پس چگونه سردرد را احساس می کنیم؟ هنگامی که سردرد  وجود دارد، درد ناشی از فشار بر روی عروق خونی یا بافت های عصبی اطراف مغز، است و خود مغز نیست

هنگامی که بیدار هستید، مغزتان برقی کم وات ایجاد میکند

مغز شامل حدود ۹۰ میلیارد نورون است. فعالیت مغز هرگز متوقف نمی شود، یک نورون منفرد  مقدار کمی  برق دارد که ، تمام سلول های عصبی با هم  به اندازه کافی برق تولید می کنند.

مغز قوی تر از یک ابر رایانه است

اگر مغز انسان یک کامپیوتر بود، می توانست ۳۸ هزار تریلیون کار در هر ثانیه انجام  دهد و در حدود ۳۵۸۴ ترابایت حافظه نگه دارد. یکی از قدرتمند ترین ابر رایانه Blue Gene است توانایایی محاسبه ۹۲ تریلیون در ثانیه و ۸ ترابایت فضای ذخیره سازی دارد.

تقسیم مغز به دو نیمکره چپ و راست یک اسطوره است

نورون اطلاعات مغز را با سرعتی بیش از ۲۴۱ kmph منتقل میکند.لمس یک وسیله گرم توسط نورونهای حسی موجود در پوست  به مغز و نخاع  با سرعت بیش از ۲۴۱کیلومتر در ساعت انتقال میابد.هنگامی که پیام دریافت شده، مغز شما این پیام را  باز میگرداند، با استفاده از نورونهای حرکتی، از طریق نخاع  گرما حس می شود. نورونهای حرکتی این اطلاعات در سرعت بیش از ۳۲۲ کیلومتر در ساعت را منتقل می کنند.

هنگامی که چیز جدیدی یاد میگیرید ساختار مغز تغییر میکند

هنگامی که فعالیتی را یاد میگیرید و تمرین میکنید مثلا  فعالیتی مانند شنا کردن و یا دوچرخه سواری، مغز شما  پیام ها را به  همراه مسیرهای نورون خاص بارها و بارها، ارتباطات جدید  ایجاد میکند. ساختار مغز هر بار که یاد میگیرید و یا یک فکر یا خاطره جدید بوجود می آید تغییر می کند.

پنج تا ۱۰ دقیقه کمبود اکسیژن و آسیب دائمی مغز

پس از پنج تا ده دقیقه کمبود اکسیژن، به احتمال زیاد آسیب جدی و احتمالا غیر قابل برگشت مغزی رخ میدهد. در آسیب دائمی مغز پس از چهار دقیقه  نفس نمی کشدسلول های مغز  شروع به مردن میکنند. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه از کمبود اکسیژن، زنده بودن غیر ممکن است.

مغز انسان نزدیک به ۶۰ درصد چربی دارد

اسیدهای چرب برای کارکرد مطلوب توانایی مغز  سنجیده می شود ، این سطح چربی باید حفظ شود تا به اختلالات عصبی دچار نشوید.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “حتما این حقایق را در خصوص مغز نمی دانید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار