جلوگیری از خفگی کودک با کمک های اولیه

مجموعه: سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 393
جلوگیری از خفگی کودک با کمک های اولیه

جلوگیری از خفگی کودک با کمک های اولیه

شاید تصور نکنید اما گاهی لازم می شود که کودک خود را از یک حادثه اتفاق افتاده نجات دهید. کودکان ممکن است بر اثر بازیگوشی یا در حین مواد غذایی مجرای تنفسی آنها بسته شود. شما باید با حفظ خونسردی بتوانید به وی کمک کنید. کمک به کودک در چنین حالی بسیار سخت می باشد پس کمک رسانی مستلزم این موضوع است که شما کمک های اولیه نجات یک کودک را از قبل فرا گرفته باشید. بهتر است در این پست تامل بیشتری به خرج دهید و با روش های گفته شده به درستی آشنا شوید تا در روزها و زمان های ضروری بتوانید جان یک انسان را بر اثر یک اتفاق ناخواسته نجات دهید.

دستورالعمل گام به گام زير براي شرح اصول كمك هاي اوليه در مواقع خفگي تهيه شده است ولي لطفا آنرا بعنوان تنها منبع اطلاعاتي خود در اين زمينه در نظر نگيريد.

وقتي را به فراگيري دوره CPR شيرخواران و كودكان اختصاص دهيد. اين روش بر حسب سن كودك فرق مي كند و انجام ناصحيح آن ممكن است بسيار زيان بخش باشد.

دستورالعمل زير مخصوص كودكان زير يكسال است كه بعلت انسداد راه هوايي دچار خفگي شده اند.

مرحله ۱: وضعيت را بسرعت ارزيابي كنيد

اگر كودك شما بطور ناگهاني توانايي سرفه كرن، گريه كردن و جيغ كشيدن را از دست داده است ممكن است چيزي مسير تنفس او را بند آورده باشد و شما بايد براي بيرون آوردن آن دست بكار شويد. ممكن است كودك اصوات عجيب از حلق خارج كند و يا پوست او به رنگ قرمز روشن يا آبي در آيد.

اگر كودك سرفه و استفراغ دارد مسير تنفسي او كاملا مسدود نشده است. در اينصورت اجازه دهيد سرفه كند. سرفه موثرترين راه برطرف ساختن انسداد است.

اگر كودك قادر نيست چيزي را كه در مسير تنفسي اش گير كرده، با سرفه خارج سازد از يك نفر بخواهيد كه به اورژانس اطلاع دهد و شما ضربات پشت و فشردن سينه را شروع كنيد (به مرحله ۲ مراجعه كنيد).

اگر با كودك تنها هستيد ۲ دقيقه از او مراقبت كنيد سپس به اورژانس اطلاع دهيد.

 از طرف ديگر اگر مشكوك هستيد مسير تنفسي كودك به علت تورم حلق مسدود شده است بلافاصله به اورژانس اطلاع دهيد. ممكن است كودك شما دچار يك واكنش آلرژيك نسبت به چيزي كه خورده و يا گزش حشره شده باشد و يا ممكن است مبتلا به عفونت حلق مثلا خروسك باشد.

اگر كودك دچار مشكلات قلبي نيز هست فورا به اورژانس اطلاع دهيد.

مرحله ۲: سعي كنيد كه آنچه را كه مسير تنفسي را مسدود كرده است با ضربات پشت و فشردن سينه بيرون آوريد.

اگر كودك قادر نيست خودش مسير تنفسي اش را تخليه كند و شما معتقيد كه چيزي آنجا گير كرده است در حاليكه با كف دست سر و گردنش را نگاه داشته ايد، بدقت او را روي بازوي خود قرار دهيد و صورتش را به طرف پائين بگيريد. دستي كه كودك را نگه داشته است به ران خود تكيه دهيد.

كودك را طوري نگه داريد كه سرش پائين تر از ساير قسمت هاي بدن قرار گيرد. بعد با استفاده از پاشنه دست ۵ ضربه به پشت، بين دو تيغه شانه اش وارد كنيد تا آنچه در آنجا گير كرده است از جاي خود خارج شود.

سپس دست آزاد خود را (آن دستي كه ضربات پشت را با آن وارد كرده ايد) روي پشت كودك قرار دهيد در حاليكه ساعدتان در مسير ستون مهره ها قرار دارد. سپس او را به آرامي در حاليكه سر و گردنش را نگه داشته ايد بگردانيد بعد در حاليكه دستتان را به ران تكيه داده ايد صورت كودك را رو به بالا نگه داريد و در اين حال هم سرش را پائين تر از ساير قسمت هاي بدن نگه داريد.

 سر ۲ تا ۳ انگشتتان را روي خطي فرضي كه بين دو نوك سينه هاي كودك ترسيم كرده ايد، بگذاريد. براي ايجاد فشار به آرامي سينه را ۲/۵ تا ۳/۵ سانتي متر به پائين فشار دهيد بعد صبر كنيد تا سينه به وضعيت طبيعي بازگردد. ۵ فشار به سينه او وارد كنيد و اين عمل را كاملا نرم و آرام انجام دهيد. حركات نبايد پرشي باشد.

 همين عمل ۵ ضربه پشت و ۵ فشار سينه را متناوبا آنقدر ادامه دهيد تا شيئي كه در مسير تنفسي گير كرده بيرون آيد و كودك سرفه كند. اگر او سرفه مي كند بگذاريد آنقدر سرفه كند تا كاملا خارج شود.

اگر در هر لحظه اي كودك بيهوش شود به CPR يا احيا قلبي- تنفسي نياز خواهد داشت .

 دوبار به او تنفس مصنوعي بدهيد. اگر هوا پائين نمي رود (سينه بالا نمي آيد)،سر او را برگردانيد و دوبار ديگر به او تنفس مصنوعي بدهيد.

 اگر هنوز هم سينه بالا نمي آيد ۳۰ بار سينه او را فشار دهيد. داخل دهان را نگاه كنيد و اگر جسمي را مي بينيد آنرا خارج سازيد. دوبار ديگر به او تنفس مصنوعي بدهيد، فشردن سينه را تكرار كنيد و همينطور ادمه دهيد تا كمك برسد.

منبع : ninilazem

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جلوگیری از خفگی کودک با کمک های اولیه”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار