جسم خسته تان را اینگونه مداوا کنید

مجموعه: سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 342
جسم خسته تان را اینگونه مداوا کنید

جسم خسته تان را اینگونه مداوا کنید

خستگی جزء لاینفک زندگی ما انسان هاست . انجام دادن کارهای روزمره نه تنها روح را خسته می کند بلکه جسم را نیز تحت شعاع قرار می دهد . اگر جسم شادابی نداشته باشیم انگیزه ای برای کار کردن پیدا نمی شود . سلامت جسم از واجباتی است که باید در طول روز ر نظر گرفته شود . خواب یکی از راهکارهایی است که می تواند این خستگی را کاهش دهد. در مطلب زیر به مواردی اشاره می کنیم که می توانید با بکار گرفتن آنها به مقابله با خستگی بپردازید:

– اجتناب از رژیم های سخت غذایی

برنامه کاهش وزن، کاهش سریع وزن در هفته به جای ماه، کاملا اشتباه است. همچنین، حذف کل یک یا بیش از یک گروه غذایی، سالم نیست. چنین رژیم های غذایی  فریب دادن است. این دانش عمومی است که تنها راه برای کاهش وزن و حفظ وزن از دست رفته  انتحاب یک شیوه زندگی سالم است.

– از خوردن صبحانه غفلت نکنید

در بسیاری از رژیم های غذایی صبحانه را حذف میکنند، تا کاهش وزن سریع تر نتیجه بدهد. اما، آیا می دانید که نخوردن صبحانه باعث می شود برای ناهار و شام بیشتر گرسنه شوید؟ خوردن یک پروتئین و فیبر صبحانه غنی،  به احتمال زیاد در حفظ وزن سالم کمک میکند.

– کم خونی

کم خونی شامل سطوح شدید خستگی ناشی از تعداد کم سلول های قرمز خون در بدن است. یکی ممکن است بسیار ضعیف باشد و احساس تنگی نفس کند. این وضعیت در زنان نسبت به مردان بیشتر است، به خصوص زنانی که تحت جریان های سنگین در طول چرخه قاعدگی هستند و آهن مصرف نمی کنند

کارشناسان نشان می دهد که زنان در سن باروری به مقدار زیادتری آهن نیاز دارند. علائم کم خونی می تواند باعث خستگی مفرط، کمبود خواب، و درد قفسه سینه و سردرد باشد . اگر احساس می کنید کم خون هستید. معاینه فیزیکی کامل، آزمایش خون، شمارش کامل خون به منظور بررسی سطح سلول های قرمز خون  انجام دهید.

– ورزش منظم

۴ تا ۵ بار ورزش  در هفته،  به افزایش سطح انرژی کمک میکند. نداشتن  برنامه غذایی سالم، کم آبی بدن، ورزش بیش از حد و مشکلات زندگی سبب خستگی می شودکسانی که به طور منظم ورزش میکنند، به ندرت احساس خستگی  کرده و تقریبا هرگز خستگی را تجربه نمی کنند. حمایت از برنامه ورزشی خوب با خواب و رژیم غذاییمناسب به انسان انرژی می دهد

– پرخوری نکنید

پرخوری از انسان انرژی را می گیرد، به این ترتیب احساس خستگی می کنید. به جای  دو تا سه وعده غذا  در روز،  شش وعده های غذا کوچک بخورید. این جریان خون را ثابت نگه می دارد وقند خون   و سطح انسولین را کنترل می کند، از این رو  احساس خستگی  نمی کنید.  غذاهای  غنی از آهن ، مانند گوشت قرمز بدون چربی و  برای مبارزه با خستگی بسیار مفید است.

– حفاظت از مفاصل

تمرینات تقویت  و قدرت عضلات،  در حفاظت از مفاصل موثر است. بهترین نوع ورزش برای تقویت استخوان پیاده روی سریع، است که  به حفظ تراکم استخوان و جلوگیری ازپوکی استخوان کمک میکند. قدرت و تعادل تمرینات احتمال شکستن استخوان را کاهش می دهد. قبل از شروع برنامه آموزشی با مربی ورزشی مشورت کنید.

– عوارض جانبی دارو

برخی از داروها، مانند داروهای ضد درد، و داروهای ضد افسردگی می تواند به عوارض جانبی مانند خستگی منجر شود. خواب آلودگی یکی از علائم ناشی از این داروهاست.

یاد بگیرید چگونه استرس را کنترل کنید. در استرس محدود شدن مصرف اکسیژن باعث احساس خستگی می شود. در اینجا چند نشانه استرس، وجود دارد که باید مراقب باشید:

– احساسناامیدی و غم و اندوه.
– پایین رفتن انرژی و یا انگیزه، مشکلات حافظه است.
– احساس بی ارزش و بی هدف، اثر سوء بر رژیم غذایی (یا خوردن بیش از حد کم باشد یا زیاد)،
– مشکل تمرکز یا تصمیم گیری، احساس بی قرار ی دائمی
– نوسانات ناگهانی خلق و خوی، در  خانواده.
– مشکلات معده و سردرد مکرر

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جسم خسته تان را اینگونه مداوا کنید”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار