جراحی متابولیک ؛ جراحی برای درمان دیابت

مجموعه: اختصاصی سایت, پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 348
جراحی متابولیک ؛ جراحی برای درمان دیابت

جراحی متابولیک ؛ جراحی برای درمان دیابت

جراحی متابولیک برای درمان چاقی، این روزها طرفداران پروپاقرص زیادی پیدا کرده و خیلی ها هستند که برای رهایی از این بیماری مزمن، سراغ جراحی می روند. بخشی از این مسئله ناشی از تبلیغات نادرست ماهواره ای و اطلاع رسانی های ناکافی در سطح جامعه است که حواشی عجیب و غریبی را برای این روش جراحی رقم زده و البته بیماران را هم سردرگم کرده است.

جراحی متابولیک به اقدامات جراحی ای گفته می شود که روی یکی از سیستم های نرمال بدن انجام می شود و نتیجه آن، بهبود بیماری خاص دیگری است. به عنوان مثال ، جراحی در قسمتی از روده سالم بیمار انجام می شود و نتیجه آن ، بهبودی اختلالات چربی است. جراحی های چاقی مثال خوبی از جراحی های متابولیک هستند و به سه دسته تقسیم می شوند.

در نوع اول، فقط حجم معده کاهش می یابد و بیمار نمی تواند غذایی با حجم بالا مصرف کند. انداختن حلقه دور معده و جراحی اسلیو نمونه هایی از این جراحی ها هستند. در گروه دوم ، فقط میزان جذب کاهش پیدا می کند. بای پس روده که حجم زیادی از روده را از مسیر جذب حذف می کند، نمونه ای از این دسته است. در گروه سوم، هر دو مکانیزم فعال است یعنی هم حجم غذای مصرفی کم می شود و هم حجم جذب کاهش می یابد. نمونه این عمل ، جراحی بای پس معده است.

همه این جراحی ها نوعی جراحی متابولیک هستند، زیرا بعد از انجام این عمل، علاوه بر اینکه بیمار لاغر می شود، خیلی از اختلالات متابولیک او مانند دیابت، اختلالات چربی خون ، پرفشاری خون و کبد چرب نیز بهبود درخور توجهی پیدا می کنند.

اثرات متابولیک جراحی چاقی به قدری در خور توجه بود که در سال ۲۰۰۷، انجمن جراحی چاقی آمریکا و فدراسیون بین المللی جراحی جراحی چاقی، و فدراسیون بین المللی جراحی چاقی به انجمن جراحی چاقی و متابولیک آمریکا و فدراسیون بین المللی جراحی چاقی و اختلالات متابولیک ، تغییر نام پیدا کردند. برای درمان بیماری های متابولیک و چاقی ، تعداد زیادی عمل جراحی شناخته شده هست که فقط بخشی از آنها را جوامع علمی تایید کرده اند و از میان این روش ها می توان به بای پس معده و اسلیو اشاره کرد.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جراحی متابولیک ؛ جراحی برای درمان دیابت”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار