جراحی زیبایی صدا انجام می شود!

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 343
جراحی زیبایی صدا انجام می شود!

جراحی زیبایی صدا انجام می شود!

شاید با دیدن عنوان موضوع کمی متعجب شده باشید. انسان دارای صداهای مختلفی هستند که برخی ها ملایم، و برخی ها خشن هستند. برخی دیگر صدای کلفتی دارند و عده ای صدای نازکی دارند. محققان در جدیدترین یافته های خود برای مشکلات تار صوتی راه حلی پیدا کرده اند. پزشکان آمریکایی ادعا می کنند که با عمل جراحی زیبایی صدا می توانند صدای سالمندان را به صدایی نیرومند و جوان و صاف تبدیل کنند. این شیوه برای کسانی که تار های صوتی آنها آسیب دیده است می تواند موثر باشد.

تارهای صوتی، زیر تیغ جراحان

محققان آمریكایی موفق شدند با استفاده از یك درمان لیزری جدید، بدون استفاده از پرتودرمانی یا عمل جراحی، صدای بیماران مبتلابه سرطان تارهای صوتی را احیا كنند. پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست ارایه‌كنندگان این لیزر می‌گویند: «سرطان تارهای صوتی می‌تواند آسیب دایمی به كیفیت صدای بیماران وارد آورد.» این شیوه درمانی جدید تاكنون روی بیش از ۲۵ بیمار اجرا شده است. این بیمارستان طی بیانیه‌ای اعلام كرد كه محققان این مركز قبلا لیزرهایی برای درمان دیسپلازی تارهای صوتی قبل از سرطانی شدن و مجموعه‌ای از ضایعات عروقی خوش‌خیم و كلاف‌های عروقی تهیه كرده بودند اما استیون زیتلس، مدیرمركز صدای بیمارستان عمومی ماساچوست می‌گوید: «اكنون این تجربه را برای درمان سرطان تار‌های صوتی به كار گرفتیم.»

هرسال چند هزار آمریكایی به سرطان تارهای صوتی مبتلا می‌شوند

گروه تحقیقاتی وی از لیزرهای ضربان‌دار برای درمان مراحل اولیه سرطان تارهای صوتی استفاده كرده‌اند. پس از چندین درمان موفقیت‌آمیز، به لیزر ضربان‌دار دقیق‌تری موسوم به لیزر پتانسیم، تیتانیل، فسفات (KTP) كه احتمالا آسیب بسیار كمتری به بافت ظریف تارهای صوتی وارد می‌آورد، روی آوردند. این گروه تحقیقاتی می‌گویند كه اولین گروه ۲۲ نفره بیمارانی که سرطان تارهای صوتی آنها با این لیزر درمان شد، سرطانشان بدون برداشتن بافت تارهای صوتی و یا كاهش كیفیت صدا، تا پنج سال پس از درمان عود نكرد. درمان‌ مراحل‌ پیشرفته‌ بیماری‌ مستلزم‌ جراحی‌ جهت‌ خارج‌ كردن‌ تومور و بافت‌های‌ درگیر (لارنژكتومی‌) و اشعه‌درمانی‌ پس‌ از جراحی‌ است‌. در صورتی‌ كه‌ جراحی‌ ضرورت‌ یابد، پس‌ از برداشت‌ تارهای‌ صوتی‌ ممكن‌ است‌ تكلم‌ درمانی‌ جهت‌ آموختن‌ نحوه‌ صحبت‌ كردن‌ بدون‌ تارهای‌ صوتی‌ لازم‌ باشد.
در صورتی‌ كه‌ تارهای‌ صوتی‌ فردی با جراحی‌ برداشته‌ شده‌ باشد‌، باید به‌ یك‌ گروه‌ حمایتی‌ كه‌ افراد دارای‌ وضعیت‌ مشابه‌ را تحت‌ پوشش‌ قرار داده‌ است‌، بپیوندد. این‌ اقدام‌ نگرانی‌ فرد را به‌ حداقل‌ رسانده‌ و به‌ انطباق‌ او با شرایط‌ جدید كمك‌ می‌كند.

صدای زیبای گویندگان

افرادی که حرفه آنها به صحبت کردن وابسته است، باید بیش از افراد معمولی به حفظ زیبایی صدای خود توجه کنند. چنانچه فردی در مواقع سرماخوردگی استراحت صوتی را رعایت نکند و با شدت و بلند صحبت کند، باعث خون‌ریزی‌های کوچک در تارهای صوتی وی می‌شود که تدریجا این تغییرات به علت رعایت نکردن بهداشت حنجره به گره صوتی تبدیل می‌شود که نیاز به عمل جراحی دارد. تعداد کمی از مدرسان در ساعات استراحت و پس از تدریس، از سیگار استفاده می‌کنند که بسیار مضر است زیرا بیشترین آسیب تارهای صوتی در مواقع خستگی و خشکی مخاط پوششی تارهای صوتی رخ می‌دهد که توصیه می‌شود با مصرف آب باعث افزایش رطوبت و لطافت تارهای صوتی شوند و از آسیب‌های متعدد در امان باشند.

صدای حرفه‌ای دارای شرایط خاصی از نظر فیزیولوژی و آناتومی تارهای صوتی و همچنین توانایی‌های ویژه است که پس از بررسی‌های دقیق با تمرینات صحیح می‌توان این توانایی را افزایش داد. در غیر این صورت، صرفا به دلیل یک میل و تفکر احساسی و تمرینات ناصحیح و غیراستاندارد توانایی ذاتی و اصلی حنجره مختل شده و تغییرات غیرقابل جبران در تارهای صوتی ایجاد می‌کند. نکته دیگر اینکه بعضی افراد با تقلید صدای خواننده‌های حرفه‌ای در زمان کوتاهی کیفیت صدای واقعی خود را از دست می‌دهند که این اتفاق در بعضی‌ها دیده شده است و به آنها توصیه می‌شود که با ارزیابی‌های دقیق و بررسی توانایی‌های حنجره و با مشورت با کارشناسان قدم به عرصه خوانندگی حرفه‌ای بگذارند.

 منبع : seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جراحی زیبایی صدا انجام می شود!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار