جانشین آندوسکوپی را بشناسید

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 401
جانشین آندوسکوپی را بشناسید

جانشین آندوسکوپی را بشناسید

ممکن است کم و بیش از عمل اندوسکوپی اطلاعاتی داشته باشید . اینکه چگونه این کار انجام میپذیرد و اصلا دلیل انجام آن چیست ! شاید در اطرافیان شما کسانی باشند که به دلیل مشکلات گواراشی که داشتند مجبور به انجام آزمایش اندوسکوپی شده اند . همانطور که شنیده اید این آزمایش کمی دردناک می باشد چرا که باید لوله ای از طریق دهان وارد دستگاه گوارشتان شود و حس بدی را به بیمار القا می کند . دقیقا به همین خاطر است که خیلی از بیماران از انجام آندوسکوپی سرباز میزنند . اما با پیشرفت علم دانشمندان توانستند جایگزینی برای این روش پید کنند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم . . .

به تازگی قرص‌های دوربین‌داری طراحی شده است که قرار است جایگزین روش آندوسکوپی شود بیماران دیگر نگران انجام آندوسکوپی نباشند زیرا این روش مضرات و عوارض کمتری نسبت به روش آندوسکوپی دارد .

یک قرص کوچک مجهز به دوربین ‌می‌تواند جایگزین استفاده از روش آندوسکوپی برای تشخیص مشکلات دستگاه گوارش شود.

 قرص سه گرمی MiroCam-Navi‌ در اندازه یک آبنبات کوچک طراحی شده و براحتی توسط بیمار بلعیده می‌شود.

این قرص بصورت کنترل از راه دور و با استفاده از یک دسته مغناطیسی توسط پزشک درون بدن بیمار هدایت می‌شود؛ سپس برای انجام مراحل تشخیصی در دستگاه گوارش متوقف می‌شود.

اگرچه قرص‌های دوربین‌دار فناوری جدیدی محسوب نمی‌شوند، اما نسخه‌های موجود از قابلیت کنترل و هدایت درون بدن برخوردار نیستند.

 پزشک می‌تواند بصورت لحظه‌ای تصاویر سیستم گوارش بیمار را مورد ارزیابی قرار داده و درصورت مشاهده هرگونه زخم احتمالی، تصویر نمای نزدیکی از محل مورد نظر تهیه کند.

این روش تشخیصی که تنها در مدت ۲۰ دقیقه انجام می‌شود، برای بررسی خونریزی داخلی، تومور معده، فتق، شرایط پیش‌سرطان کاربرد داشته و برای بیمارانی که قادر به انجام آندوسکوپی نیستند، بسیار کاربرد دارد.

اگرچه کیفیت تصاویر این روش به دقت روش آندوسکوپی نیست، اما امکان تشخیص دقیق مشکلات معده و دستگاه گوارش را برای پزشک معالج فراهم می‌کند.

آزمایش قرص دوربین‌دار MiroCam در بیمارستان مرکزی ساوت‌هامپتون در حال انجام است و هزینه این روش ۵۵۰ دلار اعلام شده که بسیار کمتر از روش آندوسکوپی است.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

4 دیدگاه برای “جانشین آندوسکوپی را بشناسید”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار