تفاوت های دو روغن نارگیل و کرچک در چیست؟!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 547
تفاوت های دو روغن نارگیل و کرچک در چیست؟!

تفاوت های دو روغن نارگیل و کرچک در چیست؟!

دو روغنی که معمولا در دسترس عموم قرار دارد، روغن نارگیل و کرچک نام دارد. به اندازه کافی در خصوص این دو روغن در پرشین طب بحث کردیم و ویژگی ها این دو روغن را مورد بررسی قرار داده ایم. حال امروز میخواهیم در این خصوص بحث کنیم که کدامیک از این دو روغن بهتر و با کیفیت تر هستند. یعنی میخواهیم تفاوت های روغن زیتون و کرچک را بازگو کنیم.

روغن نارگیل:

استفاده در آشپزی: روغن نارگیل  برای پخت  در حرارت کم  خوبست. نقطه دود متوسط دارد

کالری: در ۱۰۰ گرم روغن نارگیل ۸۶۲ کالری وجود دارد.

چربی اشباع شده: روغن نارگیل  ۹۲ درصد چربی اشباع شده  دارد.  محتوای چربی بسیار بالا برای یک منبع غذایی غیر حیوانی است.

چربی در هر وعده: در یک قاشق غذاخوری  روغن نارگیل حاوی ۱۲ گرم چربی اشباع است. ۲ قاشق غذا خوری از روغن نارگیل  برای نیاز روانه چربی های اشباع شده است.

فواید سلامتی: نوع خاصی از چربی های اشباع شده در نارگیل به عنوان MCTS (تری گلیسیرید با زنجیره متوسط) شناخته شده است. روغن نارگیل در حدود ۶۰ درصد تری گلیسیرید با زنجیره متوسط. تحقیقات نشان می دهد که MCTS در واقع می تواند  سرعت سوختن چربی و انرژی مصرفی را افزایش دهد، و  ذخیره چربی را کاهش دهد.

نتیجه: روغن نارگیل چربی اشباع بالایی دارد، که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و عوامل مرتبط با آن را افزایش دهد. بسیاری استدلال می کنند کهچربی های اشباع شده در روغن نارگیل در مقایسه با دیگر چربی های اشباع  ضرر کمتری دارد اما به تحقیقات بیشتری نیاز است.

روغن زیتون:

استفاده از آشپزی: روغن زیتون برای سرخ کردن ، کباب کردن مناسب است  و می تواند به عنوان سس سالاد استفاده  شود.  نقطه دود متوسط دارد .کالری: ۱۰۰ گرم روغن زیتون دارای ۸۸۴کالری است.

چربی اشباع شده: روغن زیتون فقط حدود ۱۵ درصد چربی اشباع شده  دارد

چربی در هر وعده: روغن زیتون عمدتا از چربی غیر اشباع تشکیل شده است. این خیلی خوبست. یک  قاشق  روغن زیتون حاوی ۱۲ گرم چربی اشباع نشده است. ۶ قاشق غذاخوری روغن زیتون برای نیاز روزانه چربی اشباع نشده است.

خواص درمانی: روغن زیتون، به طور معمول در رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده می شود، برای  بیماریهای قلبی و عروق، خواص ضد التهابی و  سلامت سیستم گوارشی خوبست.

نتیجه: روغن زیتون روغن سالمی است چون دارای چربیهای اشباع نشده است و همین برای سلامت قلب مفید است

منبع : hidoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

2 دیدگاه برای “تفاوت های دو روغن نارگیل و کرچک در چیست؟!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار