تفاوت بیماری آبله مرغان با زونا در چیست؟

مجموعه: سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 416
تفاوت بیماری آبله مرغان با زونا در چیست؟

تفاوت بیماری آبله مرغان با زونا در چیست؟

چندی پیش در همین رابطه مطلبی تحت عنوان از آبله تا واکسیناسیون! در سایت قرار گرفت. امروز می خواهیم در این پوست در مورد تفاوت بیماری پوستی زونا با بیماری آبله مرغان صحبت کنیم. یک متخصص پوست در این باره گفته است ، بیماری زونا می تواند حاصل فعالیت آبله مرغان در بدن باشد که این ویروس مجدد فعال شده است. در صورتی که می خواهید در مورد این بیماری پوستی اطلاعات بهتری کسب کنید با دکتر طاهری همراه شوید.

احمدرضا طاهری با اشاره به اینکه بیماری زونا و آبله مرغان دارای یک ویروس مشترک هستند، اظهار کرد: هنگامی‌ که شخص برای اولین بار با این ویروس روبه‌رو می‌شود، دچار آبله مرغان شده و بعد از بهبود کامل این ویروس به صورت نهفته در بدن باقی می‌ماند و ممکن است بعد از چند سال دوباره فعال شود که به صورت بیماری زونا خود را نشان می‌دهد. وی ادامه داد: آبله‌مرغان معمولا به صورت دانه‌های آبدار پراکنده در بدن دیده می‌شود، ولی زونا به‌ صورت تاول و جوش‌های آبدار محدود در مسیر عصب آن قسمت از بدن به حالت یک طرفه و خطی ایجاد شده و برعکس آبله‌مرغان درد زیادی به همراه دارد.

این متخصص پوست تصریح کرد: معمولا نیمی از سالمندان به‌ خصوص در سنین ۷۰ تا ۸۰ سال به زونا مبتلا می‌شوند، ولی ممکن است این بیماری در سنین پایین‌تر نیز مشاهده شود. طاهری با بیان اینکه زونا در اثر کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود، افزود: عواملی چون بیماری‌های سخت،‌ استرس و عفونت تب‌دار می‌تواند سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد و موجب فعال شدن مجدد ویروس نهفته آبله‌ مرغان شده و به صورت زونا در شخص بروز کند. وی خاطرنشان کرد: قبل از ظاهر شدن کامل زونا، فرد در بخشی از بدن احساس درد می‌کند و سپس تاول‌های کوچکی درآن قسمت مشخص می‌شود که حدودا دو تا سه هفته تا بهبودی کامل طول می‌کشد، ولی ممکن است آثار آن باقی‌ مانده و فرد ماه‌ها دردی را در ناحیه عصب احساس کند.

این متخصص پوست با اشاره به اینکه تشخیص زونا اگر خود را به‌ صورت کامل نمایان کند، آسان است، عنوان کرد: گاهی ممکن است بیماری زونا محدود باشد و به‌ صورت پراکنده در پوست ظاهر شود. به همین دلیل با آبله‌مرغان یا گاهی با گزش حشرات اشتباه گرفته شود و تشخیص آن مشکل شود.

طاهری بیان کرد: در فرد مبتلا به زونا به دلیل وجود ویروس در تاول‌های پوستی و تنفس ممکن است این ویروس به شکل اولیه خود یعنی آبله‌مرغان به اطرافیان وی سرایت کند، به همین علت به زنان باردار توصیه می‌شود از این بیماران فاصله بگیرند. ولی کودکان و افراد بالغ اگر در گذشته مبتلا شدند، مصون هستند. این متخصص پوست یادآور شد: توصیه می‌شود به محض بروز علائم بیماری زونا در فرد فورا به پزشک مراجعه شود، زیرا درمان این بیماری در مراحل اولیه بسیار ساده‌تر است و معمولا اکثر افراد دارای ویروس نهفته آبله‌مرغان هستند، پس امکان دارد به بیماری زونا نیز مبتلا شوند.

طاهری اظهار کرد: ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا آمار پایین‌تری در خصوص مبتلایان بیماری زونا دارد و در مناطقی که واکسیناسیون آبله‌مرغان انجام می‌شود، ابتلا به زونا نیز پایین می‌آید.

منبع : isna.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تفاوت بیماری آبله مرغان با زونا در چیست؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار