تغذیه: از ابتدا تا انتهای دوره های قاعدگی

مجموعه: سلامت, سلامت بانوان تعداد بازدید: 385
تغذیه: از ابتدا تا انتهای دوره های قاعدگی

تغذیه: از ابتدا تا انتهای دوره های قاعدگی

خوردن غذای سالم در طول شبانه روز بسیار مهم و حیاتی است و به همه ما کمک میکند که تا فردایی بهتر در انتظار ما باشد. حال رژیم غذایی برای هر سنین، و یا اینکه در هر جنس متفاوت می باشد. شاید استخوان بندی قوی در مردان آنها را بیش از زنان مصون نگه می دارد. اما انتظار می رود هر دو جنس از رژیم غذایی متناسبی در شرایط مختلف پیروی کنند. این قضیه در خانم ها کمی با حساسیت بیشتری دنبال می شود. چرا که خانم ها هر ماهه در دوران قاعدگی خود قرار می گیرند، به همین سبب بیشتر از دیگران باید مراقب سلامت غذایی خود باشند. در ادامه توصیه هایی درباره سالم غذا خوردن در طول چرخه قاعدگی ( پریود ) را بیان می کنیم:

روز ۱ تا ۵ دوره قاعدگی :

باید غذاهای غنی از منیزیم مانند اسفناج و غلات سبوس دار، و همچنین غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا-۳، مانند ماهی آزاد، ساردین و گردو مصرف کنید.

روز ۶ تا ۱۳ قاعدگی :

میوه ها و سبزیجات بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید به کاهش استرس کمک می کند. و گرسنگی را با میوه و سبزی برطرف میکنید و این خودش خوراکی بسیار سالمی است.

روز ۱۴ تا ۱۷ دوره قاعدگی :

در طول این مرحله، حواس پنجگانه انسان فعال است، به خصوص حس طعم و مزه. خوردن مقدار زیادی از غذاهای لذیذ از قبیل پنیر، خرچنگ دریایی و گوشت گاو بهتر است.

روز ۱۸ تا ۲۳ دوره قاعدگی :

در این مرحله سطح پروژسترون افزایش می یابد اختلال در اجابت مزاج بوجود می آید. خوردن یک رژیم غذایی غنی از فیبر می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند،  قادر میسازد  انرژی حفظ شود. غذاهای فیبر غنی مانند جو، برنج قهوه ای و میوه ها و سبزیجات لیفی می تواند در این مرحله مفید باشد.

روز ۲۴ تا ۲۸ دوره  قاعدگی :

این مرحله PMS است. خوردن مواد غذایی خوب بدن را به حالت طبیعی بر می گرداند. اطمینان حاصل کنید که کربوهیدرات با پروتئین برای ایجاد ثبات در سطح قند خون موثر است.

در اینجا توصیه هایی برای غذا خوردن سالم در طول دوره قاعدگی را بیان میکنیم:

• کاهش اشتها: خوردن پروتئین بدون چربی و فیبر قند خون را ثابت نگه می دارد. خوردن میوه کامل به جای قند مصنوعی نیز می تواند مفید باشد. شکلات تیره آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که برای تسکین درد قاعدگی خوب است به علاوه  افزایش سروتونین موجود در آن، باعث بهبود خلق و خوی می شود.

• جلوگیری از نفخ: با انتخاب کردن غذاهای کامل مانند آجیل، میوه ها و غلات سبوس دار و اجتناب از غذاهای پر سدیم از نفخ جلوگیری کنید. بدن تمایل به حفظ آب در طول دوره قاعدگی دارد، بنابراین نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات برای جلوگیری از نفخ مفید است. مایعات گازدار و شیرین ننوشید کافئین می تواند به کاهش نفخ کمک کند اما از آنجا که در این دوره روده حساس است اسید معده، افزایش میابد پس در نوشیدن آن اعتدال را رعایت کنید

• تسکین دردهای قاعدگی: مبارزه با گرفتگی قاعدگی و PMS با غذاهای طبیعی با قند پایین، مانند کلم بروکلی، اسفناج، هویج، بلغور جو دوسر، حبوبات، عدس، نخود، لوبیا، آجیل، جوانه، و غیره.

• باید غذاهای آهن دار در این دوره زیاد بخرید: خوردن غذاهای غنی از منیزیم نیز مفید است. اضافه کردن تمام ویتامین ها لازم به رژیم غذایی نیز می تواند کمک زیادی بکند.ویتامین E برای از بین بردن علائم PMS موثر استو که در آوکادو، شاهدانه و زرده تخم مرغ وجود دارد. ویتامین B6 در سیب زمینی، موز و بلغور جو دوسر وجود دارد که تواند کمک زیادی به از بین بردن نفخ و بهبود خلق و خوی شود. در نهایت، ویتامین C بر روی سلامت کلی سیستم تولید مثل لازمست. ترکیب مواد غذایی غنی از ویتامین C، مانندگریپ فروت و لیمو، و یا غذاهای غنی از روی مانند کدو تنبل، دانه و کدو در رژیم غذایی خود بگنجانید.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تغذیه: از ابتدا تا انتهای دوره های قاعدگی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار