تشخیص پوکی استخوان و درمان غیردارویی آن را بشناسید!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 457
تشخیص پوکی استخوان و درمان غیردارویی آن را بشناسید!

تشخیص پوکی استخوان و درمان غیردارویی آن را بشناسید!

پوکی استخوان مسئله مهمی برای جوامع مختلف است. همه ما دلایل ایجاد پوکی استخوان را می دانیم و تقریبا راه های پیشگیری از آن را هم به خوبی یاد گرفته ایم. اگر چه پوکی استخوان بیشتر در دوران سالمندی به سراغمان می آید اما می بایست در ابتدای زندگی، مواردی که می تواند به ما در حفظ استخوانها کمک کند؛ در نظر بگیریم.

تشخيص پوكي استخوان

قطعي‏ترين روش ” اندازه‏گيري تراكم استخوان“ مي‏باشد كه بدون درد است و با استفاده از دستگاه مخصوص ميزان تراكم در استخوان ران و ستون مهره‏ها اندازه‏گيري مي‏شود.

اهميت تشخيص زودرس

با تشخيص اوليه پوكي استخوان مي‏توان آن را متوقف يا از پيشرفت آن جلوگيري كرد.

چگونه درمان مي‏شوم؟

پوكی استخوان به تنهايي ممكن است باعث آزار و اذيت شما نشود، ولي هنگاميكه با شكستگي استخوان همراه مي‏شود، بخصوص استخوان‏هاي كوچك ستون مهره‏ها، درد شديدي خواهد داشت و اگر ادامه داشته باشد زندگي روزمره شما را مختل خواهد كرد. در صورت داشتن پوكي استخوان كارهاي زيادي مي‏توانيد انجام دهيد تا به سلامت استخوان‏هايتان كمك كنيد.

درمان‏هاي غيردارويي

تغذيه سالم
شامل فرآورده‏هاي لبني و سبزيجات و…

• ورزش

براي افرادي كه مبتلا به پوكي استخوان هستند، هر نوع ورزشي مناسب نيست. بايد بدانيد شروع به ورزش و افزايش فعاليت‏هاي فيزيكي در هر سني امكان‏پذير است، نبايد فكر كنيد براي اين كار پير هستيد. تداوم ورزش و فعاليت‏هاي فيزيكي باعث اثرات مثبت بر روي عضلات و استخوان‏ها مي‏شود، پس بايد راهي پيدا كنيد كه اين فعاليت‏ها براي شما لذت بخش شود و تشويق به ادامه آن شويد. ورزش‏هايي كه باعث ضربه و فشار به استخوان‏ها مي‏شوند از قبيل: جست و خيز و پريدن و برخي حركات يوگا براي افراد پير مناسب نيستند زيرا ممكن است سبب ايجاد شكستگي شوند.

• كلسيم، ويتامين D و پروتئين

خوردن روزانه قرص كلسيم ۱-۵/۰ گرم يا ۵۰۰۰ واحد هر ۲-۱ ماه
خوردن روزانه قرص ويتامين D 800 واحد
خطر شكستگي استخوان ران را در افراد مسن كاهش مي‏دهد، لازمست افراد جوان نيز براي پيشگيري و درمان پوكي استخوان از آن استفاده بكنند.
پروتئين نيز براي ساختن عضلات توده استخواني مفيد مي‏باشد.

• جلوگيري از زمين خوردن

زمين خوردن در افراد مسن شايع و از عوارض آن زخمي شدن، شكستگي و بستري شدن در بيمارستان مي‏باشد كه بدنبال آن شخص بطور موقت در انجام كارهاي شخصي خود ناتوان و از اجتماع منزوي مي‏گردد و دچار ناراحتي‏هاي روحي و رواني مانند افسردگي مي‏شود.
كف حمام بايد پوششي داشته باشد كه مانع از ليز خوردن بشود. دستگيره‏هايي در حمام نصب شود كه بتوان هنگام از دست دادن تعادل از آنها استفاده نمود. استفاده ازصندلي يا چهارپايه در حمام در جلوگيري از افتادن مفيد مي‏باشد.
در آشپزخانه نيز بايد وسايل حفظ تعادل در دسترس باشد. پله‏ها مجهز به نرده باشد تا هنگام بالا و پايين آمدن بتوان به عنوان تكيه گاه از آنها استفاده كرد.

• فيزيوتراپي

حركات ورزشي در آب، تحريكات الكتريكي پوست كه باعث تحريك عصب مي‏شود، همچنين داروها نيز در كاهش درد هنگام شكستگي استخوان اثر بخش مي‏باشند.

• حمايت‏هاي روحي
بدنبال شكستگي فرد بطور موقت در انجام كارهاي شخصي خود ناتوان و از اجتماع منزوي مي‏گردد و دچار ناراحتي‏هاي روحي و رواني مانند افسردگي مي‏شود و نياز به كمك و حمايت‏هاي جسمي، روحي و رواني دارد.

دارو درماني

داروهايي كه روي تراكم استخوان اثر مثبت دارند: استفاده از اين داروها باعث افزايش تراكم استخوان شده، سرعت و پيشرفت  نازك شدن استخوان‏ها را به تعويق مي‏اندازد در نتيجه شانس شكستگي كاهش مي‏يابد مانند:

۱- Bis phosphonates   (بيسفوسفونات‏ها)
۲- داروهاي مقلد استروژن هستند، كه باعث ترميم بافت استخواني مي‏گردند و عوارض داروهاي هورموني را نيز ندارند مانند Raloxifen (رالوكسيفن)
۳- Calcitonin (كلسيتونين)
بصورت استنشاقي يا تزريقي مصرف مي‏شود.
۴- هورمون درماني، هورمون استروژن و پروژسترون در خانم‏هاي يائسه تجويز مي‏شود.

منبع : pezeshketo.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “تشخیص پوکی استخوان و درمان غیردارویی آن را بشناسید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار