ترش کردن درمان دارویی دارد؟

مجموعه: اختصاصی سایت, مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 420
ترش کردن درمان دارویی دارد؟

ترش کردن درمان دارویی دارد؟

تا حالا شده ترش کنید؟ منظورمان ناراحت شدن از حرف دیگران نیست بلکه از یک مشکل گوارشی می گوییم. اگر این حس را تجربه نکرده اید باید بگوییم بعضی از افراد بعد از غذا خوردن دچار سوزشی در ناحیه قفسه سینه می شوند؛ این سوزش که در افراد پرخور و خانم های باردار شایع است گاهی با زخم معده و بیماری های عفونی معده و حتی ناراحتی قلبی اشتباه گرفته می شود اما جریان به این پیچیدگی های نیست. فردی که در طول روز ترش می کند تنها کافی است به یک سری نکات توجه داشته باشد و برای همیشه از سوزش ناحیه قفسه سینه خلاص شود. دکتر محمد جعفر فره وش فوق تخصص گوارش و استاد دانشگاه پزشکی تهران در مورد این مشکل و راه حل هایش برای مان راهنمایی های خوبی دارد.

ترش کردن یعنی چه؟

ترش کردن یا سوزش سر دل احساس سوزش در قفسه سینه است که به دلیل بازگشت مواد اسیدی در معده به مری ایجاد می شود. این حس سوزش معمولا در قسمت بالا و مرکزی قفسه سینه، پشت جناغ سینه رخ می دهد. خانم های باردار هم معمولا دچار این مشکل می شوند.

علل ترش کردن

مری لوله ای است که دهان را به معده متصل می کند. در انتهای مری ماهیچه ای حلقوی وجود دارد که بعد از ورود غذا از مری به معده بسته می شود و نمی گذارد مواد غذایی از معده به مری باز گردند. اگر این اسفنکتر یا همان ماهیچه های حلقوی به هر دلیلی ضعیف یا شل عمل کند مواد غذایی که حالا با اسید معده ترکیب شده اند به مری باز می گردند و انتهای مری را می سوزانند. از آنجا که مری و معده در ناحیه قفسه سینه به هم وصل می شوند فرد سوزش را در این ناحیه حس می کند. در اصطلاح عامیانه به این مشکل ترش کردن می گوییم.

علائم ترش کردن

همان طور که گفتم علامت معمول ترش کردن احساس سوزش در قفسه سینه است. بعضی این حالت را با حس طعم ترش در پشت گلو توصیف می کنند یا می گویند انگار مواد غذایی در گلویم ایستاده است.

متهم های خوراکی 

الکل (افرادی که مرتب نوشیدنی های غیرمجاز را مصرف می کنند دچار ضعف اسفنکتر مری می شوند و بیماری رفلاکس می گیرند)، قهوه، نوشیدنی های اسیدی از قبیل آب میوه و نوشابه، غذاهای چرب، غذاهای سرخ شده، برخی از میوه های اسیدی (مثل پرتقال، گریپ فروت، گوجه فرنگی) و همچنین غذاهای تند می توانند باعث ترش کردن فرد شوند. البته میزان واکنش هر فردی به گروه غذایی خاص متفاوت است. برای شناسایی عامل ایجاد سوزش سر دل باید از آنچه می خورید یادداشت بردارید. علاوه بعضی داروهای شل کننده عضلانی و داروهای فشار خون هم می توانند رفلاکس را پدید آورند.

درمان ترش کردن

ترش کردن درمان دارویی نیاز ندارد و با تغییر سبک زندگی می توان از آن خلاص شد البته در موارد نادر و شدید می توان با درمان دارویی و اعمال جراحی به درمان این بیماری پرداخت.

اصلاح سبک زندگی 

راه های مختلفی برای درمان و جلوگیری از ترش کردن وجود دارد از جمله:

کاهش وزن و حفظ وزن ایده آل

هنگامی که وزن بالا باشد فشار وارد بر معده زیاد است و مواد اسیدی وارد مری می شوند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن عملکرد صحیح اسفنکتر تحتانی مری را مختل می کند.

کنترل مصرف مواد غذایی

اجتناب از غذاهایی که باعث تشدید سوزش سر دل می شوند و همچنین کاهش حجم غذای هر وعده می تواند در بهبود این مشکل کمک کند.

بالا بردن سر از بستر

هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید و از بالش بلند استفاده کنید.

اجتناب از دراز کشیدن بعد از غذا

بعد از اینکه غذای تان را میل کردید سریع دراز نکشید بلکه کمی صبر کنید و آرام راه بروید تا کمی از حجم معده تان خالی شود.

اجتناب از مایعات بعد از غذا

بعد از خوردن غذا دیگر هیچ مایعی ننوشید تا معده پرحجم نشود و به اسفنکتر فشار بیاورد.

داروهای موجود در داروخانه ها

۱/ داروهای خنثی کننده اسید معده (آنتی اسیدها)

این داروها تنها سبب تسکین سریع سوزش سر دل می شوند اما آسیب های قبلی وارده به بافت مری را جبران نمی کنند و سبب پیشگیری از رفلاکس معده در آینده نمی شوند.

۲/ داروهای کاهنده تولید اسید معده

این داروها با مسدود کردن گیرنده های پوشش معده تولید اسید را کاهش می دهند.

۳/ داروهای قطع کننده تولید اسید

اگر رفلاکس در فردی شدید باشد باید از این داروها استفاده کند تا بافت مری اش آسیب نبیند.

روش های تشخیصی

اگر علائم فرد یا تغییر سبک زندگی یا مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه بهبود نیافتند باید زیر نظر فوق تخصص گوارش این تست ها را انجام دهد:

تست تفسی

در این تست، یک لوله پلاستیکی از راه بینی وارد می شود تا فشار و مقدار اسید معده برگشتی به داخل مری را اندازه گیری کند. این بررسی برای بیمارانی که علائم شدید و غیر طبیعی سوزش سر دل دارند انجام می شود.

اندوسکوپی

در این آزمایش یک لوله قابل انعطاف باریک از دهان وارد مری، معده و قسمت ابتدایی روده می شود. پزشکان، معمولا برای انجام اندوسکوپی پشت حنجره را با اسپری بی حس و آرام بخش داخل وریدی تجویز می کنند. اندوسکوپی بهترین راه برای بررسی آسیب های ناشی از سوزش سر دل است. اگر انجام اندوسکوپی ضروری باشد، طی حاملگی نیز بدون خطر است.

روش های جراحی 

برای درمان اسفنکتر آسیب دیده در موارد شدید رفلاکس از روش لاپاروسکوپی استفاده می شود. در این روش جراحی جدید، لوله باریکی از سوراخ کوچکی روی شکم عبور می کند و دریچه ای را در بالاترین قسمت معده جهت جلوگیری از برگشت اسید به معده نصب می کند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ترش کردن درمان دارویی دارد؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار