تردمیل برای پا پرانتزی ها مناسب نیست!

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 542
تردمیل برای پا پرانتزی ها مناسب نیست!

تردمیل برای پا پرانتزی ها مناسب نیست!

همانطور که می دانید وسایل ورزشی پزشکی زیادی وجود دارد که هر فردی می تواند با توجه به شرایط خود ، آنها را برای هر چه بهتر کردن وضعیت جسمانی و حتی روحی خود انتخاب کند . هر چه می گذرد به کاربران وسایل ورزشی مخصوصا تردمیل افزوده می شود . این وسیله پزشکی تاثیر بسزایی در سلامت جسم افراد دارد . اما قطعا تمامی افراد نمی توانند از تردمیل استفاده کنند . در برخی اوقات ، افراد ندانسته از آن استفاده میکنند و باعث بروز مشکلات جدیدی برای خود می شوند . اگر می خواهید بدانید که برای چه کسانی استفاده از تردمیل توصیه نمی شود ادامه متن را مرور کنید . . .

عضو انجمن آسیب‌های ورزشی، آرتروسکوپی و جراحی زانو، استفاده از تردمیل را برای زانوهایی که شدیدا پرانتزی هستند، افرادی که تحت اعمال جراحی دیسک کمر قرار گرفته‌اند و افرادی که سابقه پیچ‌خوردگی مکرر مچ پا دارند، مناسب ندانست.

آرش شرافت وزیری گفت: با توجه به سرد شدن هوا و شرایط نامناسب آب وهوا که پیش رویمان است می توان به جای پیاده‌روی بیرون از خانه، از نقاله یا تردمیل (Treadmill ) استفاده کرد.

وی ادامه داد: دویدن روی تردمیل دقیقا مشابه دویدن روی زمین نیست چون این دستگاه سرعت را تنظیم می‌کند و حتی در صورت خستگی اجازه تغییر سرعت را نمی‌دهد و به علاوه این امکان را می‌دهد تا بتوان مراحل دویدن را ثبت و جهت بررسی و مقاسه بعدی به‌کار گرفت.

این جراح استخوان و مفاصل تصریح کرد: برای بررسی این موضوع که آیا دویدن بر روی تردمیل باعث درد زانو می شود و در باشگاهها دیده می شود که افراد به دلیل ترس از آسیب دیدگی زانو از تردمیل فراری هستند صحیح است یا خیر، باید شرایط دویدن مناسب را دانست.

شرافت وزیری گفت: دویدن جزء ورزش های با فشار بالا ( High Impact ) بر روی مفاصل تحمل کننده وزن ( Weight Bearing ) خصوصا زانو ومچ پا است و این موضوع با بالاتر بودن وزن شخص شدیدتر می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین دویدن بر روی هر سطحی چه روی زمین باشد یا بر روی تردمیل در شرایطی مناسب نخواهد بود که شخص، آرتروز یا ساییدگی غضروفی و ستون فقرات داشته یا وزن بالایی دارد.

وی تصریح کرد: همچنین در شرایطی که فرد، آسیب دیدگی زانو یا سابقه جراحی داشته باشد یا آسیب دیدگی‌های درمان نشده در رباط های صلیبی زانو داشته باشد استفاده از تردمیل مناسب نیست.

این جراح مفاصل و استخوان گفت: زانوهایی که شدیدا پرانتزی هستند، افرادی که تحت اعمال جراحی دیسک کمری و تحت درمان های تعویض مفصل قرار گرفته اند و افرادی که سابقه پیچ خوردگی مکرر مچ پا دارند نیز نباید از این دستگاه استفاده کنند.

شرافت وزیری ادامه داد: به این ترتیب در صورتی که فردی دارای یک زانوی نرمال باشد با رعایت اصول و داشتن کفش مخصوص، دویدن چه بر روی تردمیل و چه بر روی زمین منعی ندارد.

وی نکات مهم برای دویدن بر روی تردمیل را این گونه شرح داد:

۱) هرگز با پاهای برهنه بر روی تردمیل پیاده روی نکرده و یا ندوید و حتما باید کفش های مخصوص دویدن را پوشیده باشید چراکه خطر بالای آسیب دیدگی را در بر خواهد داشت.

۲) شروع و پایان حرکت بر روی تردمیل همواره با سرعت بسیار آهسته انجام شود.

۳) همواره گیره ایمنی دستگاه را به خود متصل کنید.

۴) در صورتی که در حین دویدن احساس سر گیجه و یا سیاهی رفتن چشم ها را دارید بلافاصله تمرین را متوقف کنید.

۵) همواره گرم کردن (‌Warm Up ) و سرد کردن ( Cool Down ) با سرعت های پایین صورت بگیرد.

۶) در هنگام دویدن از گرفتن دستگیره خودداری کنید چراکه باعث افزایش احتمال آسیب دیدگی شما می شود ودر صورتی که نمی توانید بدون گرفتن آن بدوید سرعت شما نامناسب است.

۷)‌ از اشتباهات شایع در حین دویدن روی تردمیل کوتاه کردن قدم ها و تندتر کردن سرعت قدم ها ( Over Striding ) به علت استرس ناشی از افتادن از روی دستگاه است که باید از آن اجتناب کرد.

منبع : ir-med

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

2 دیدگاه برای “تردمیل برای پا پرانتزی ها مناسب نیست!”

  1. mina

    عجب!
    ممنووووون

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار