بیماری سیلیکوزیس چیست؟ / علائم و راه های درمان

مجموعه: سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 414
بیماری سیلیکوزیس چیست؟ / علائم و راه های درمان

بیماری سیلیکوزیس چیست؟ / علائم و راه های درمان

سیلیکوزیس نام بیماری ریوی می باشد ، این بیماری رابطه ی مستقیمی با شغل طرف مقابل دارد ، کسانی که به مدت طولاتی بر اثر تنفس زیاد غبارهای سیلیس رو دریافت می کنند به این بیماری دچار می شوند ، در این نوشته سعی شده است تا در مورد بیماری سیلیکوزیس توضیحات و اطلاعات مفیدی را بیان کنیم ، همچنین در ادامه نوشته علائم بیماری را بیان می کنیم و در انتها در مورد راه های درمان بیماری سیلیکوزیس مطالبی را آورده ایم.

 سیلیکوزیس با تنفس ذرات گرد و غبار و سنگ ایجاد می‌شود. در حیوانات و انسان این حالت دیده می‌شود بویژه افرادی که در معادن آهن، طلا، ذغال سنگ و… کار می‌کنند مستعد این عارضه‌اند. سیلیکا نامحلول در آب بوده و خاصیت تحریکی قوی دارد. بنابراین می‌تواند باعث فیبروز شدید و افزایش ابتلا به سل شود. ذرات سیلیکا می‌تواند وارد آلوئول‌های ریوی شود.

 توسط ماکروفاژها بلع شده و نهایتاً وارد عروق لنفاوی داخل ریه و غده‌های لنفاوی شود. این ترکیبات سیلیکاتی تبدیل به اسید سیلیکا می‌شوند که خاصیت سمی شدیدی برای بدن دارد. امروزه فرض بر این است که سیلیکا ممکن است با پروتئین H ترکیب شده و به عنوان یک آنتی ژن عمل کند که منجر به واکنش آنتی ژن آنتی بادی اتفاق افتاده و مستعد بروز آمیلویید می‌شود. ماکروفاژهایی که ذرات سیلیکا را بلعیده‌اند تبدیل به سلول‌های اپیلوییدی می‌شوند.

 (شبه اپیتلیال) با گذشت زمان بافت ریه فیبروزه شده که نهایتاً منجر به هایپر تروفی، بزرگ شدن دهلیز راست و نهایتاً احتقان وریدی مزمن می‌شود گاهی بیماران مبتلا ممکن است در اثر سل از بین بروند.

علائم بیماری سیلیکوزیس

تنگی‌نفس ، سرفه ، خستگی ، تندنفسی ، کاهش اشتها و درد قفسه سینه از علائم این بیماری هستند. شرح حال تماس طولانی با سیلیس ، رادیوگرافی قفسه سینه و آزمون‌های عملکرد ریه (محدودیت حجمهای ریوی در اسپیرومتری) راههای تشخیص هستند.

درمان بیماری سیلیکوزیس

توقف استنشاق غبار بویژه سیلیس و سیگار ، درمان سرفه و عفونت ، پروفیلاکسی از سل ، گشادکننده های برونش ، فیزیوتراپی ریه ، محیط با اکسیژن بالا ، پیوند ریه و احتمالاً کورتیکواستروئید در درمان بکار رفته اند.

منبع : yjc.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بیماری سیلیکوزیس چیست؟ / علائم و راه های درمان”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار