بیماری خوش خیم ژنیکوماستی در مردان

مجموعه: اخبار تعداد بازدید: 576
بیماری خوش خیم ژنیکوماستی در مردان

بیماری خوش خیم ژنیکوماستی در مردان

بیماری های خوش خیم زیادی وجود دارند که میتوان آنها را به راحتی درمان کرد . یکی از این بیماری ها ، بیماری ژنیکوماستی می باشد . این بیماری خصوص مردان و بخصوص نوجوانانی است که به دوران بلوغ نزدیک می شوند و یا در حال سپری کردن این دوران هستند . این بیماری نتیجه عدم تعادل هورمون های تستوسترون و  استرژون که مربوط رفتار جنسی می باشد ایجاد می شود . ژنیکوماستی یعنی رشد بیش از حد بافت سینه ای در مردان . به گونه ای که این رشد سینه مردان را تا به حدی شبیه پیتان می کند . در ادامه در خصوص این بیماری بیشتر خواهیم گفت.

بیش از نیمی از پسران در طول دوران بلوغ درجاتی از ژنیکوماستی را تجربه می‌کنند، ژنیکوماستی می‌تواند با برخی از شرایط بهداشتی، از جمله سوء مصرف مواد، برخی بیماری‌ها و استفاده از برخی مواد دارویی همراه باشد. علاوه بر پسران نوجوان، ژنیکوماستی در نوزادان پسر نیز دیده می‌شود. این وضعیت ممکن است در یک یا هر دو پستان دیده شود و رشد بافت اغلب به طور یکنواخت رخ می‌دهد.

توسعه ژنیکوماستی، ممکن است بدون درد و یا با حساسیت به لمس، درد یا ترشح از یک یا هر دو نوک سینه ها همراه است. در اغلب موارد، بیماری خود به خود بعد از چند هفته یا چند ماه از بین می‌رود، هم چنین می‌تواند طولانی مدت باشد.

ژنیکوماستی و مواد دارویی

گزارشی در سال ۲۰۱۲ در مجله “نظریات کارشناسان در مواد دارویی” تخمین زده است که مواد دارویی -تجویزی، تفریحی و غیر قانونی- عامل ۲۵ درصد از موارد ژنیکوماستی است. استفاده از استروئید آنابولیک (رایج در میان بدنسازان) اغلب با ژنیکوماستی همراه است.

ماری جوانا، هروئین و مصرف الکل نیز با توسعه سینه مردان (گاهی اوقات به عنوان “پستان مرد” نامیده می‌شود) مرتبط است. سیروز کبدی – اغلب در میان افرادی که زیاد نوشیدنی های الکلی مصرف می‌کنند دیده می‌شود – می‌تواند سطح هورمون ها را تغییر دهد و منجر به ژنیکوماستی شود.

سایر داروهایی که به منجر به ژنیکوماستی می‌شوند عبارتند از ضد آندروژن مورد استفاده در درمان سرطان پروستات مانند فیناستراید، داروهای ضد اضطراب مانند دیازپام (والیوم)، مسدود کننده های کانال کلسیم، داروهای زخم مانند سایمتیدین (تاگامت)، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و برخی از داروهای AIDS مانند efavirenz.

شرایط بهداشت و ژنیکوماستی

ژنیکوماستی می‌تواند با شرایطی مانند سندرم کلاین فلتر، پرکاری تیروئید، مشکلات کبدی، نارسایی کلیه و نارسایی هیپوفیز همراه باشد. تومورهای بیضه و ضربه یا عفونت بیضه ها می تواندباعث ژنیکوماستی شود. پیری طبیعی، و افت در سطح هورمون ها، نیز به عنوان علت ژنیکوماستی ذکر شده است. ترکیبات گیاهی خاص، مانند روغن درخت چای و یا روغن اسطوخودوس، که شبیه استروژن می‌تواند اثرات شبه استروژنی در بدن یک مرد را داشته باشد نیز می‌تواند منجر به ژنیکوماستی شود.

درمان ژنیکوماستی

در اغلب موارد Gynecomastia، هیچ درمانی مورد نیاز نیست و زمانی که سطح هورمون به حالت عادی بازگردد، وضعیت اغلب خود به خود فروکش می‌کند. هنگامی که مواد مخدر، الکل، دارو و یا عوامل دیگر باعث ژنیکوماستی، متوقف کردن مصرف آنها نیز به بهبود ژنیکوماستی کمک می‌کند. در برخی موارد، جراحی برای برداشتن بافت سینه ممکن است برای مردانی که بافت زیادی ساخته شده است و یا برای مدت طولانی ژنیکوماستی داشته اند، مناسب باشد. ثابت شده است که داروهای خاصی نیز که می‌توانند اثر استروژن را خنثی کند نیز موثر است.

برای مردان – به خصوص نوجوانان – که در شرایط ژنیکوماستی بوده و به خاطر آن خجالت می‌کشند، مشاوره توصیه می‌شود.

منبع : pezeshketo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بیماری خوش خیم ژنیکوماستی در مردان”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار