بیماری برگشت صفرا: علائم، درمان و پیشگیری

مجموعه: بیماری ها, بیماری هایی که با ب شروع می شوند, مقالات تعداد بازدید: 352
بیماری برگشت صفرا: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری برگشت صفرا: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری های مختلفی در جهان وجود دارد، برخی بیماری ها طول درمان کوتاه و برخی دیگر طول درمان بلند مدت دارند، در این نوشته می خواهیم در مورد برگشت صفرا صحبت کنیم و مطالب جامعی در مورد این بیماری برای شما قرار دهیم ، در اوایل نوشته تعریفی از برگشت صفرا قرار می دهیم ، در ادامه ی مطلب علائم و مشخصات این بیماری را ذکر کرده و سعی شده است در انتهای مطلب در مورد راهکارهای درمان برگشت صفرا سخن گفته شود. قصد داریم مطالب جامعی در مورد تمامی بیماری ها آماده کرده و در سایت قرار دهیم. بهتر است برای پیدا کردن بیماری مورد نظر خود از آیکون جستجو بالای صفحه یا دسته بندی الفبایی بیماری استفاده کنید، این نوشته اختصاص دارد به برگشت صفرا.

تعریف

ریفلاکس یا برگشت صفرا زمانی اتفاق می افتد که صفرا از کبد به طرف معده و مری (لوله بین دهان و معده) برگردد. صفرا یک مایع گوارشی است که توسط کبد تولید می شود و در کیسه صفرا ذخیره میشود. ریفلاکس صفرا می تواند با برگشت اسید معده به طرف مری همراه باشد. زمانی که افراد به داروهای ضد اسید معده پاسخ ندهند و یا به طور ناقص پاسخ دهند، اغلب ریفلاکس یا برگشت صفرا مطرح می شود. بر خلاف ریفلاکس اسید معده، معمولا ریفلاکس صفرا با تغییر برنامه غذایی و یا شیوه زندگی به طور کامل قابل کنترل نیست و بیشتر اوقات با مصرف دارو و در موارد شدید با انجام عمل جراحی درمان خواهد شد.

علائم و نشانه ها

تشخیص ریفلاکس صفرا از ریفلاکس اسید معده کمی مشکل است زیرا علایم هر دو یکسان است و ممکن است به طور همزمان رخ دهند. در عین حال هنوز معلوم نیست صفرا چه نقشی در مشکلات ریفلاکسی دارد اما به طور کلی علایم برگشت  صفرا عبارتند از:

درد بالای شکم که می تواند شدید باشد.
سوزش سر دل مکرر: احساس سوزش در ناحیه قفسه سینه که گاهی به طرف گلو پیش می رود و با احساس مزه اسیدی (ترشی) در دهان همراه است.
حالت تهوع و حتی بالا آوردن
استفراغ مایع زرد مایل به سبز (صفرا)
گاهی اوقات سرفه یا گرفتگی صدا
کاهش وزن غیرارادی

علل و عوامل خطرساز

مصرف غذایی که حتی مقادیر کمی چربی داشته باشد، به کیسه صفرا خبر می دهد که صفرا را آزاد کند. این صفرا از طریق دو مجرای کوچک به نام مجرای سیستیک و مجرای صفراوی مشترک به قسمت ابتدایی روده باریک به نام دئودنوم می ریزد. همزمان با جریان صفرا به روده باریک، غذا از طریق دریچه پیلور (دریچه بین معده و روده باریک) از معده وارد روده باریک می شود. معمولا دریچه پیلور خیلی کم باز می شود و اجازه نمی دهد شیره های گوارشی از روده باریک به سمت معده برگردند. در تعداد زیادی از مبتلایان به ریفلاکس صفرا، این دریچه به خوبی بسته نمی شود، در نتیجه صفرا از روده به سمت معده بر می گردد. همچنین زمانی که دریچه عضلانی (اسفنکتر) پایین مری به درستی کار نکند، صفرا و اسید معده می توانند به سمت مری برگردند. این دریچه بین مری و معده قرار دارد. در حالت عادی این دریچه فقط هنگام ورود غذا از مری به معده باز می شود و در سایر مواقع بسته است. اما اگر این دریچه به خوبی کار نکند و باز بماند، صفرا می تواند از معده به مری برگردد. این عوامل باعث برگشت یا ریفلاکس صفرا می شوند:

مشکلات ناشی از عمل جراحی: در بیشتر مواقع، دریچه پیلور در اثر عمل جراحی معده آسیب می بیند، مثل برداشتن کامل معده با جراحی (گاستروکتومی) و یا جراحی بای پس معده برای لاغر شدن در افراد چاق. در نتیجه صفرا از روده باریک وارد معده می شود.

زخم های پتپیک: زخم پتپیک (زخم معده و دوازدهه) دریچه پیلور را می بندد. در نتیجه این دریچه نمی تواند به مقدار کافی باز شود تا محتویات معده با سرعت لازم وارد روده باریک شوند. بنابراین غذای باقیمانده و راکد در معده باعث افزایش فشار داخل معده و در نتیجه برگشت صفرا و اسید معده به سمت مری می شوند.

عمل جراحی کیسه صفرا (کوله سیستکتومی): افرادی که کیسه صفرای خود را با عمل جراحی در آورده اند، بیشتر از بقیه دچار ریفلاکس صفرا می شوند.

درمان بیماری

توضیح و بیان علایم به پزشک، اغلب برای تشخیص مشکل ریفلاکس کافی است اما تشخیص ریفلاکس صفرا از ریفلاکس اسید معده سخت است و به آزمایشات بیشتری نیاز دارد. همچنین برای بررسی آسیب مری و معده و تغییرات پیش سرطانی آن ها به آزمایشات دیگری مثل آندوسکوپی مری و معده، آزمایشات اسید در حال گردش و امپدانس مری نیاز است. در عین حال، اگر کاهش وزن و داروهای تجویز شده توسط پزشک نتوانند علایم شدید بیماری را کم کنند و یا پزشک بر اساس آزمایشات، تغییرات پیش سرطانی را در مری مشاهده کند، از روش جراحی برای درمان بیماری استفاده می کند. برخی از روش های جراحی موثرتر از بقیه هستند.

عمل جراحی مسیر انحرافی: این روش جراحی ممکن است برای افرادی که قبلا طی عمل جراحی معده، دریچه پیلور (دریچه بین معده و روده باریک) خود را برداشته اند، توصیه شود. در این روش، پزشک جراح یک راه جدید برای ریختن صفرا در روده باریک در فاصله خیلی پایین آن ایجاد می کند تا صفرا از معده دور شود.

جراحی ضد ریفلاکس (تا زدن بالا معده)

قسمت بالای معده به دور قسمت پایین مری پیچیده می شود تا برگشت اسید معده را کم کند. البته شواهد کمی در مورد تأثیر این روش جراحی در کاهش ریفلاکس صفرا موجود است.

پیشگیری

برای پیشگیری از بروز رفلاکس صفرا باید از مصرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید، روزی ۴ تا ۵ وعده ابته کم حجم غذا بخورید، سیگار نکشید، تا ۳ ساعت پس از صرف غذا دراز نکشید، اگر چاق هستید وزن کم کنید و تحرک داشته باشید.

منبع : alodoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بیماری برگشت صفرا: علائم، درمان و پیشگیری”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار