بیماری بازگشت محتویات معده به مری: علائم، درمان و پیشگیری

مجموعه: بیماری ها, بیماری هایی که با ب شروع می شوند, مقالات تعداد بازدید: 374
بیماری بازگشت محتویات معده به مری: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری بازگشت محتویات معده به مری: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری های مختلفی در جهان وجود دارد، برخی بیماری ها طول درمان کوتاه و برخی دیگر طول درمان بلند مدت دارند، در این نوشته می خواهیم در مورد بیماری بازگشت محتویات معده به مری صحبت کنیم و مطالب جامعی در مورد این بیماری برای شما قرار دهیم ، در اوایل نوشته تعریفی از بیماری بازگشت محتویات معده به مری قرار می دهیم ، در ادامه ی مطلب علائم و مشخصات این بیماری را ذکر کرده و سعی شده است در انتهای مطلب در مورد راهکارهای درمان بیماری بازگشت محتویات معده به مری سخن گفته شود. قصد داریم مطالب جامعی در مورد تمامی بیماری ها آماده کرده و در سایت قرار دهیم. بهتر است برای پیدا کردن بیماری مورد نظر خود از آیکون جستجو بالای صفحه یا دسته بندی الفبایی بیماری استفاده کنید، این نوشته اختصاص دارد به بیماری بازگشت محتویات معده به مری.

تعریف

بیماری رفلاکس معده یک بیماری مزمن هاضمه ای است که به همراه  بازگشت اسید معده یا صفرا به داخل لوله مریایجاد می گردد. بازگشت اسید به داخل مری باعث بروز علائم بیماری رفلاکس می شود. علائم بیماری رفلاکس شاملبازگشت اسید و سوزش سر معده است. این علائم به وجود آمده ناشی از اختلالات هضمی هستند که افراد مبتلا گه گاهآنها را تجربه می کنند. زمانی که این علائم بیش از دو بار در هفته اتفاق بیافتد و یا در زندگی روزمره شما اختلال ایجادکند ، پزشکان تشخیص بیماری رفلاکس را می دهند. بیشتر مردم می توانند ناراحتی های ناشی از سوزش سر دل را باتغییر شیوه زندگی و دریافت دارو کنترل کنند .در صورتی که برای بیماران مبتلا به رفلاکس معده و مری این گونه درمانها موقت بوده و ممکن است آنها نیاز به داروهای قوی تر و حتی برای کاهش علائم، نیاز به جراحی نیز داشته باشند.

علائم و نشانه ها

نشانه ها و علائم بیماری رفلاکس معده و مری عبارتند از :‌

احساس سوزش در سینه (سر معده) ، بعضی اوقات این سوزش به داخل قفسه سینه گسترش می یابد و مزهترشی در دهان احساس می شود .

درد در سینه
بلع سخت
سرفه خشک
احساس خشکی و خرخر در گلو یا گلو درد
بازگشت غذا یا مایع ترش به بالا (رفلاکس اسید)
احساس وجود یک توده در گلو

علل و عوامل خطرساز

چاقی
فتق
بارداری
سیگار
دهان خشک
آسم
دیابت
خالی نگه داشتن معده  برای مدت طولانی
اختلالات در بافت های اتصالی (مثل اسکلرودرما)
سندرم زولینگر- الیسون

درمان بیماری

به طور کلی توجه به علایم بالینی بیمار، تست اشعه x روی دستگاه گوارش فوقانی، فرستادن یک لوله انعطاف پذیربه داخل قفسه سینه، تست تعیین مقدار اسید در داخل معده و تست اندازه گیری مقدار حرکت مری از جمله روشهای تشخیصی رفلاکس معده است. درمان سوزش سر دل یا دیگر نشانه ها و علائم بیماری رفلاکس معدهمعمولا با داروهای ساده و ابتدایی که مقدار اسید را کنترل می کنند، شروع می شود. اگر بیمار پس از گذشت چندهفته احساس بهبودی نکرد، پزشک احتمالا دیگر درمان های دیگری را پیشنهاد خواهد کرد. آنتی اسید هایی کهاسید معده را خنثی میکنند (مثل مالوکس ، میلانتا ، جلوسیل ، رولاید و تامز)، داروهایی که تولید اسید را کاهشمی دهند (مثل سایمیتیدین، فاموتیدین (پپسید AC) ، نیزاتیدین (آکسیدAR)  یا رانیتیدین)، داروهای که تولیداسید را متوقف کرده و مری را التیام می بخشند (مثل لانزوپرازول و امپرازول) داروهای اولیه ای هستند که ممکناست در کنترل سوزش سر معده کمک کننده باشند. اگر در این مرحله درمان موفقیت آمیزنبود، پزشک داروهایقوی تری تجویز خواهد کرد. در هر صورت در بیشتر موارد بیماری رفلاکس با دارو قابل درمان است. در صورتی کهدارودرمانی کمک کننده نباشد یا بیمار استفاده طولانی مدت از دارو را نپذیرد، پزشک ممکن است روشهایتهاجمی تری مثل جراحی برای تقویت کردن دریچه تحتانی مری، جراحی برای ایجاد یک مانع جلوگیری کننده ازبالا رفتن اسید معده،روشی برای ایجاد بافت مرده در مری و … را برای درمان توصیه کند.

پیشگیری

·        وزن مناسب برای سالم بودن را حفظ کنید چرا که وزن زیاد باعث فشار آمدن به ناحیه شکم شما میشود،معده به سمت بالا هل داده شده و باعث میشود اسید به داخل مری باز شود.

·        از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید. لباس هایی که به تنگی در اطراف کمر شما قرار می گیرند، بهناحیه شکم و دریچه تحتانی مری فشار وارد می کنند.

·        از غذاهایی که باعث شروع شدن سوزش سر معده می شوند، مثل غذاهای سرخ شده، شکلات، نعناع، سیر،پیاز و کافئین پرهیز کنید.

·        بعد از غذا خوردن دراز نکشید. بعد از غذا حداقل ۲-۳ ساعت صبر کرده و قبل از آن دراز نکشیده یا نخوابید .

·        زیر سر خود را هنگام خواب بالا ببرید.

·        سیگار نکشید چرا که سیگار کشیدن توانایی دریچه تحتانی مری را برای عملکرد مناسب کاهش می دهد.

منبع : alodoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “بیماری بازگشت محتویات معده به مری: علائم، درمان و پیشگیری”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار