بیماری بازگشت محتویات مثانه به حالب (ریفلاکس مثانه): علائم، درمان و پیشگیری

مجموعه: بیماری ها, بیماری هایی که با ب شروع می شوند, مقالات تعداد بازدید: 447
بیماری بازگشت محتویات مثانه به حالب (ریفلاکس مثانه): علائم، درمان و پیشگیری

بیماری بازگشت محتویات مثانه به حالب (ریفلاکس مثانه): علائم، درمان و پیشگیری

بیماری های مختلفی در جهان وجود دارد، برخی بیماری ها طول درمان کوتاه و برخی دیگر طول درمان بلند مدت دارند، در این نوشته می خواهیم در مورد بیماری ریفلاکس مثانه صحبت کنیم و مطالب جامعی در مورد این بیماری برای شما قرار دهیم ، در اوایل نوشته تعریفی از بیماری ریفلاکس مثانه قرار می دهیم ، در ادامه ی مطلب علائم و مشخصات این بیماری را ذکر کرده و سعی شده است در انتهای مطلب در مورد راهکارهای درمان بیماری ریفلاکس مثانه سخن گفته شود. قصد داریم مطالب جامعی در مورد تمامی بیماری ها آماده کرده و در سایت قرار دهیم. بهتر است برای پیدا کردن بیماری مورد نظر خود از آیکون جستجو بالای صفحه یا دسته بندی الفبایی بیماری استفاده کنید، این نوشته اختصاص دارد به بیماری ریفلاکس مثانه.

تعریف

به بازگشت ادرار از مثانه به حالب، هنگام دفع ادرار، ریفلاکس ادراری یا مثانه گفته می‌شود که عموما به علت غیر طبیعیبودن محل اتصال حالب به مثانه است. دستگاه دفع ادرار شامل کلیه‌ها، حالب‌ها، مثانه و مجرای ادرار می‌شود و درشرایط طبیعی هیچگاه ادرار از درون مثانه به طرف بالا (حالب) نمی‌رود. ریفلاکس یا برگشت ادراری بیماری خطرناککودکان است زیرا در صورت اهمال در پیگیری درمان می‌تواند به کلیه‌ها صدمات جدی وارد آورد. ریفلاکس ادراری دونوع اولیه و ثانویه دارد. در ریفلاکس ادراری اولیه حالب نوزاد در مرحله جنینی خوب تکامل نیافته و ادرار به طرف بالابرگشت دارد که اگر این ریفلاکس خفیف باشد با رشد نوزاد و تکامل اندام‌های دستگاه ادراری، مشکل برطرف می‌شود.ریفلاکس ادراری ثانویه در اثر انسداد مسیر خروج ادرار و یا افزایش فشار درون مثانه به علتی مثل وارد آمدن ضربه کهباعث برگشت ادرار به طرف حالب‌ها می‌شود، به وجود می‌آید. در این بیماری در اثر برگشت ادرار، عفونت ادراری وباکتری‌ها به کلیه‌ها آسیب می‌رسانند و با تکرار این برگشت،میزان آسیب‌ها افزایش یافته تا حدی که ممکن استکلیه‌ها از کار بیفتند.

علائم و نشانه ها

در کودکان زیر دو سال: تب، بوی تند و بد ادرار، بی حالی و بیقراری، بی اشتهایی و وزن نگرفتن.

در کودکان بالای دو سال: تب، بوی تند و بد ادرار، بی حالی و بیقراری، بی اشتهایی و وزن نگرفتن، درد در ناحیه پهلوها،اسهال و استفراغ، تکرر و سوزش ادرار

علل و عوامل خطرساز

رفلاکس مثانه یک بیماری مادرزادی است و فرد مبتلا به این بیماری قادر به دفع کامل ادرار خود نیست و بخشیاز ادرار میان کلیه و مثانه باقی مانده و به کلیه برمی‌گردد که ممکن است موجب عفونت کلیه شود. البته اینبیماری مادرزادی، در سنین کودکی و نوجوانی شایع‌تر است و با افزایش سن خود به خود بهبود می‌یابد. کودکانیکه مکرر به عفونت ادراری مبتلا می‌شوند، زمینه مساعدتری برای ابتلا به ریفلاکس ادراری دارند. عفونت ادراری تاپیش از یک سالگی در پسران بیشتر است ( در پسرهای ختنه نشده ۱۰ برابر پسرهای ختنه شده است) اما باافزایش سن کودک، در دوران مدرسه و بلوغ، عفونت ادراری در دخترها بیشتر دیده می‌شود.

درمان بیماری

تشخیص ریفلاکس با عکس رنگی از مثانه یا VCUG است. بعد از تشخیص با توجه به درجه ریفلاکس درمان طبی شروع میشود و کودک حداقل یک دوره یک تا یک و نیم ساله باید به طور دقیق تحت مراقبت باشد. همچنین از تمام بچه های زیر ۵ سال که یک نوبت دچار عفونت ادراری شده اند باید عکس گرفته شود. با کنترل و درمانطبی مناسب ۸۰درصد موارد ریفلاکس بدون عمل جراحی بهبود می­یابد به طوری که در سال ۱۵ درصدریفلاکس خود به خود از بین میرود و تنها در موارد بسیار حاد به کمک جراحی مشکل بیمار برطرف می‌شود.

پیشگیری

رفلاکس مثانه یک بیماری مادرزادی است و به همین دلیل پیشگیری چندانی نمیتوان برای آن در نظر گرفت اما کودکانی که مکرر به عفونت ادراری مبتلا می‌شوند، زمینه مساعدتری برای ابتلا به ریفلاکس مثانه دارند و با درمان کامل این بیماری میتوان از بازگشت محتویات مثانه به حالب جلوگیری کرد.

منبع : alodoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بیماری بازگشت محتویات مثانه به حالب (ریفلاکس مثانه): علائم، درمان و پیشگیری”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار