بیماری آکتینیک کراتوز: علائم، درمان و پیشگیری

مجموعه: بیماری ها, بیماری هایی که با الف شروع می شوند, مقالات تعداد بازدید: 223
بیماری آکتینیک کراتوز: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری آکتینیک کراتوز: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری های مختلفی در جهان وجود دارد، برخی بیماری ها طول درمان کوتاه و برخی دیگر طول درمان بلند مدت دارند، در این نوشته می خواهیم در مورد بیماری آکتینیک کراتوز صحبت کنیم و مطالب جامعی در مورد این بیماری برای شما قرار دهیم ، در اوایل نوشته تعریفی از بیماری آکتینیک کراتوز قرار می دهیم ، در ادامه ی مطلب علائم و مشخصات این بیماری را ذکر کرده و سعی شده است در انتهای مطلب در مورد راهکارهای درمان بیماری آکتینیک کراتوز سخن گفته شود. قصد داریم مطالب جامعی در مورد تمامی بیماری ها آماده کرده و در سایت قرار دهیم. بهتر است برای پیدا کردن بیماری مورد نظر خود از آیکون جستجو بالای صفحه یا دسته بندی الفبایی بیماری استفاده کنید، این نوشته اختصاص دارد به بیماری آکتینیک کراتوز.

تعریف

کراتوز اکتینیک،  منطقه مطرح کوچک بر روی نواحی از پوست  است .برخی  از کراتوز اکتینیک‌ها ممکن است  به نوعی از سرطان پوست تبدیل شود.کراتوز اکتینیک  معمولا بر روی صورت، پوست سر، پشت دست ها، قفسه سینه، یا مکان هایی که اغلب در تابش آفتاب قرار دارند وجود داشته باشند.در واقع ناحیه کوچکی از آسیب پوستی در اثر آفتاب که یک ضایعه پیش سرطانی محسوب می‌گردد. این عارضه پوست نواحی در معرض آفتاب به ویژه پوست سر، صورت، گوشها، لبها، بازوها و دستها را مبتلا می‌سازد.

علائم و نشانه ها

لکه‌های پوسته‌دار قهوه‌ای یا قرمز رنگ در نواحی در معرض آفتاب. این لکه ها بدون درد هستند.

علل و عوامل خطرساز

مواجهه طولانی مدت با اشعه آفتاب (ممکن است سالها پس از مواجهه شدید با آفتاب بروز کند)

علاوه بر این برخی افراد بیشتر در معرض خطر هستند مثلا کسانی که مشاغلی مرتبط با کار در محیط باز نظیر کشاورزی  یا ورزش‌هایی در محیط سرباز انجام می‌دهند یا افراد دارای پوست روشن که کمتر در کمتر در معرض آفتاب بوده‌اند یا کسانی که دارای ضعف دستگاه ایمنی در اثر بیماری یا دارو‌‌ هستند

درمان بیماری

مهمترین و اصلی‌ترین درمان برای این بیماری به حداقل رساندن مواجهه مستقیم با آفتاب و پیگیری‌های طبی هر ۶ ماه یکبار به منظور تشخیص و درمان زودرس سرطانهای پوست است؛ اما یادتان باشد خود کراتوز با درمان ناپدبد خواهد شد، ولی احتمالاً ضایعات جدیدی مجدداً مشاهده خواهند شد (به ویژه در کناره های ناحیه درمان شده)

البته تصمیم‌گیری برای درمان می‌تواند مبتنی بر ملاحظات زیبایی، تسکین درد یا مهم‌‌تر از همه پیشگیری از بدخیمی و متاستاز باشد. درمان‌های تخریبی از جمله جراحی از طریق کرایو، کورتاژ با جراحی الکترودی و درمان فتودینامیک از گزینه‌های درمانی به شمار می‌روند.

برخی از درمان‌های موضعی عبارتند از انواع ترکیبات فلوئورواوراسیل، کرم ایمیکیمود ۵ و ژل دیکلوفناک ۳٫ هر چند از دیگر داروهای موضعی مثل کلشی‌سین و ترتینویین نیز استفاده می‌گردد، هیچ مطالعه مقایسه‌ای در مرحله III‌ در مورد این داروها وجود ندارد. داروهای موضعی برای بیماران دارای بیش از ۱۵ ضایعه مفیدند. سریع‌ترین پاسخ مربوط به ضایعات صورت و کندترین پاسخ مربوط به ضایعات بازوها است. ممکن است پس از درمان موضعی، ضایعات روی ناحیه درمان شده، عود کنند. فلوئواوراسیل موضعی درمانی ثابت شده و استاندارد است که سایر درمان‌های موضعی با آن مقایسه می‌گردند. کرم ۵ آن دوبار در روز به مدت ۴-۲ هفته تجویز می‌شود. کرم ایمیکیمود ۵ یک بار در روز، ۳-۲ روز در هفته به مدت ۱۶ هفته تجویز می‌گردد.

پیشگیری

محافظت از مواجهه مستقیم با نور خورشید، استفاده از کلاه و پوششهای محافظ هنگام قرار گرفتن در محیط باز، استفاده از محلولها و کرمهای ضدآفتاب با قدرتSPF 15  یا بالاتر

منبع : alodoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

2 دیدگاه برای “بیماری آکتینیک کراتوز: علائم، درمان و پیشگیری”

 1. حسن

  سلام.ببخشید پدر من درابتدا چشمشون قرمز شد و بعد قسمت هایی از صورتش کمی متورم و قرمز شد.روز بعد که ازخواب بیدار شد تمام صورتشون متورم و قرمز و به مرور دست و گردنشون هم همون طور شد.البته دست ها چندین لکه ی قرمز پراکنده است.اما صورت کلا متورم و قرمز شده.درعرض کمتر از ۲۴ساعت.
  فقط هم قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار میگیره اینجوری شده.دست ها تا بالای آرنج.صورت.جلوی گردن و جلوی سینه به اندازه ی یقه.
  میتوانید راهنمایی کنید دررابطه با مشکل ایشون؟

 2. حسن

  سلام.پدر من اول چشمشون قرمز شد و بعد قسمت هایی از صورت متورم و قرمز شد.روز بعد تمام صورت متورم و قرمز شد و به مروز روی دست ها و گردنشون لکه های کوچک و پراکنده ی قرمز ظاهر شد.
  خارش و سوزش هم ندارد.
  فقط قسمت هایی اینجوری شده که درمعرض نور آفتاب قرار میگیرد:صورت، دست ها تا آرنج ،جلوی گردن و جلوی سینه به اندازه ی یقه ی لباس.و در عرض کمتر از ۲۴ساعت به این مرحله رسید.
  میشه در رابطه با این مشکل راهنمایی کنید؟؟

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار