بیماری آنفولانزای پرندگان: علائم، درمان و پیشگیری

مجموعه: بیماری ها, بیماری هایی که با الف شروع می شوند, مقالات تعداد بازدید: 339
بیماری آنفولانزای پرندگان: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری آنفولانزای پرندگان: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری های مختلفی در جهان وجود دارد، برخی بیماری ها طول درمان کوتاه و برخی دیگر طول درمان بلند مدت دارند، در این نوشته می خواهیم در مورد بیماری آنفولانزای پرندگان صحبت کنیم و مطالب جامعی در مورد این بیماری برای شما قرار دهیم ، در اوایل نوشته تعریفی از بیماری آنفولانزای پرندگان قرار می دهیم ، در ادامه ی مطلب علائم و مشخصات این بیماری را ذکر کرده و سعی شده است در انتهای مطلب در مورد راهکارهای درمان بیماری آنفولانزای پرندگان سخن گفته شود. قصد داریم مطالب جامعی در مورد تمامی بیماری ها آماده کرده و در سایت قرار دهیم. بهتر است برای پیدا کردن بیماری مورد نظر خود از آیکون جستجو بالای صفحه یا دسته بندی الفبایی بیماری استفاده کنید، این نوشته اختصاص دارد به بیماری آنفولانزای پرندگان.

تعریف

آنفلوآنزای مرغی توسط یک نوع ویروس آنفولانزا که به ندرت باعث آلودگی انسان میشود ایجاد می شود. اما هنگامی که آنفلوآنزای مرغی انسانی را آلوده کند اغلب کشنده است .

در سال های اخیر، شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی در آسیا، آفریقا و بخش هایی از اروپا رخ داده است. بسیاری از افرادی مبتلا تماس نزدیک با پرندگان بیمار داشته اند.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های آنفلوانزای پرندگان به طور معمول در عرض دو تا پنج روز از عفونت آغاز خواهد شد. در اغلب موارد، علائم شبیه آنفلوانزای معمولی است:

• سرفه

• تب

• گلو درد

• درد عضلانی

برخی از افراد نیز تهوع، استفراغ و یا اسهال را تجربه میکنند. و در چند مورد، عفونت چشم خفیف (ورم ملتحمه) تنها نشانه ای از بیماری است.

علل و عوامل خطرساز

آنفلوآنزای مرغی به طور طبیعی در پرندگان آبی وحشی رخ می دهد و می تواند به مرغ خانگی مانند مرغ، بوقلمون، اردک ها و غازها هم سرایت کند. این بیماری از طریق تماس با مدفوع پرنده آلوده و یا ترشحات از بینی، دهان و چشم خود منتقل می شود.

بازار در فضای باز، که در آن تخم مرغ و پرندگان در شرایط شلوغ و غیربهداشتی به فروش می رسد، میتواند عامل پخش ویروس باشد .

بزرگترین عامل خطر برای آنفلوآنزای مرغی به نظر می رسد در تماس با پرندگان بیمار و یا با سطوح آلوده به پر و بال خود را، بزاق یا مدفوع انها باشد .در مواردی هم انتقال انسان به انسان هم دیده شده است ولی الگوی انتقال بیماری از انسان هنوز ثابت نشده است .

درمان بیماری

بسیاری از ویروس های آنفولانزا به اثرات یک دسته از داروهای ضد ویروسی شامل آمانتادین و ریمانتادین مقاوم شده اند. داروهای جدید شامل  اسلتامیویر (تامیفلو) و زانامیویر (رلنزا) است.

این داروها باید در ظرف دو روز پس از ظهور علائم تجویز شوند.

پیشگیری

۱-      واکسن آنفلوآنزای مرغی :

 اداره غذا و دارو یک واکسن را برای جلوگیری از عفونت با یک سویه از ویروس آنفلوانزای پرندگان تایید کرده است. این واکسن در دسترس عموم نیست و برای محافظت از بزرگسالان سنین ۱۸ تا ۶۴ تولید شده است.

۲-      توصیه هایی برای مسافران

 اگر شما قصد سفر به آسیای جنوب شرقی و یا به هر منطقه با شیوع بیماری آنفولانزای مرغی دارید نکات زیر را رعایت کنید :

• اجتناب از پرندگان اهلی. در صورت امکان، اجتناب از مناطق روستایی، مزارع کوچک و بازارهای باز هوا.

• دستان خود را بشویید. این یکی از ساده ترین و بهترین راه برای جلوگیری از عفونت از هر نوع است. استفاده از الکل ضد عفونی کننده حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل در هنگام سفرکمک کننده است .

• قبل از سفر، از دکتر خود در مورد یک واکسن بپرسید. البته واکسن شما را به طور خاص از آنفولانزای مرغی محافظت نمی کند، اما ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عفونت همزمان با پرنده ها و ویروس آنفلوانزای انسانی کمک کند.

۳-      مرغ و تخم مرغ

 گرما ویروس مرغی را از بین می برد با این حال، بهتر است اقدامات احتیاطی در هنگام دست زدن و آماده سازی مرغ رعایت شود است :

• استفاده از آب گرم و صابون برای شستن تخته برش، ظروف و تمام سطوحی که در تماس با گوشت مرغ است .

• پختن کامل در دمای ۱۶۵ سانتیگراد

• اجتناب از مصرف تخم مرغ خام و توجه به اینکه پوسته تخم ها اغلب با مدفوع پرنده آلوده است و میتواند آلودگی را منتقل کند.

منبع : alodoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “بیماری آنفولانزای پرندگان: علائم، درمان و پیشگیری”

  1. علی توکل

    سلام
    دوتا از جوجه های من کنار چشمشون دونه زده و دور یکی ازچشم ها انقدر این دونه ها بزرگ شده که چشم رو بسته و قادر به دیدن نیست .
    راه درمان فوری چیست ؟
    آیا این ممکنه به بقیه جوجه ها منتقل بشه؟

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار