بیماری آلرژی پوستی: علائم، درمان و پیشگیری

مجموعه: بیماری ها, بیماری هایی که با الف شروع می شوند, مقالات تعداد بازدید: 421
بیماری آلرژی پوستی: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری آلرژی پوستی: علائم، درمان و پیشگیری

بیماری های مختلفی در جهان وجود دارد، برخی بیماری ها طول درمان کوتاه و برخی دیگر طول درمان بلند مدت دارند، در این نوشته می خواهیم در مورد بیماری آلرژی پوستی صحبت کنیم و مطالب جامعی در مورد این بیماری برای شما قرار دهیم ، در اوایل نوشته تعریفی از بیماری آلرژی پوستی قرار می دهیم ، در ادامه ی مطلب علائم و مشخصات این بیماری را ذکر کرده و سعی شده است در انتهای مطلب در مورد راهکارهای درمان بیماری آلرژی پوستی سخن گفته شود. قصد داریم مطالب جامعی در مورد تمامی بیماری ها آماده کرده و در سایت قرار دهیم. بهتر است برای پیدا کردن بیماری مورد نظر خود از آیکون جستجو بالای صفحه یا دسته بندی الفبایی بیماری استفاده کنید، این نوشته اختصاص دارد به بیماری آلرژی پوستی.

تعریف

آلرژی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارایسیستم ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهرا بی آزار موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حدمعمول نشان می‌دهند. برای مثال گرده گیاهان، می‌تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که گوییبا یک خطر جدی روبرو شده است. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریبا از هر ده نفر، دو نفر به نوعی ازآن مبتلا هستند.اما آلرژی پوستی چگونه ایجاد می‌شود؟

حساسیت پوستی انواع مختلفی دارد:

۱- حساسیت پوستی آلرژیک: فرد در اثر تماس با ماده‌ای که در محیط وجود دارد دچار التهاب می‌شود، مثلاً کسی که به ساعت، حلقه و بدلیجات حساسیت دارد.

۲- حساسیت پوستی تحریکی: در اثر تماس زیاد با ماده حساسیت زا (محرک) به وجود می‌آید. مثلاً کسی که بهدنبال تماس مکرر با مواد شوینده نسبت به آن‌ها حساسیت پیدا می‌کند.

۳- حساسیت های شغلی: کسانی که با سیمان و مواد ساختمانی و… در تماس هستند، ممکن است دچار حساسیتپوستی شوند.

۴- حساسیت پوستی خانم‌های خانه دار: که در اثر کار خانه و شست وشو ایجاد می‌شود.

علائم و نشانه ها

علائم حساسیت پوستی شامل: التهاب، خارش و قرمزی پوست و گاهی با عفونت همراه است.از دیگر علائم می‌توان به اگزما، کهیر تماسی و… اشاره کرد.اگزما روی سطوح بیرونی پوست بروز می‌کند و به صورت دانه‌های قرمز آبدار وترشح دار است.در کهیر، حساسیت نسبت به ماده آلرژی، در طبقات زیرین پوست ایجاد می‌شود

علل و عوامل خطرساز

مواد چربی‌زدا مثل مواد شوینده، اگر به طور مکرر استفاده شوند، باعث ایجاد خشکی، قرمزی، تحریک و ترکپوست می‌شوند. شست وشوهای مکرر، به مرور زمان لایه‌های چربی پوست را برداشته و سطح زیرین پوست رادر تماس مستقیم با محیط و عوامل آلرژی‌زا قرار می‌دهد.

حساسیت پوستی در تماس با نور:در واقع این افراد در تماس با برخی مواد وقتی در برابر نور قرار بگیرند،حساسیتشان بروز می‌کند. این نوع حساسیت‌ها بیشتر فصلی است.

حساسیت و رژ لب: وجود سرب در رژ لب، موجب بروز حساسیت‌های پوستی، تورم، قرمزی، خارش و بروزضایعات ترشح دار روی لب و همچنین تورم لب‌ها در طولانی مدت می‌شود.

حساسیت و موبایل: عنصر نیکل یا کروم در موبایل، باعث افزایش حساسیت‌های پوستی می‌شود. بیشتر اینحساسیت‌ها، در ناحیه انگشتان دیده شده است.

حساسیت به کلر: سوزش شدید چشم، قرمزی چشم، تاری دید، سرفه، عدم تنفس راحت، خارش‌های پوستی،کهیر و پوست خشک همه از عوامل حساسیت به کلر می‌باشد.

حساسیت و وسایل شنا: برخی ضایعات پوستی هستند که توسط وسایل شنا ایجاد می‌شوند. مثلاً حساسیت بهعینک شنا یا ماسک غواصی و … . علایمی که ایجاد می‌کند: قرمزی پوست،‌ خارش و گاهی ضایعات ترشحیهمراه با دلمه در محل تماس.

 دیگر عوامل آلرژی‌زا:

۰ چرم و لاستیک

۰ پمادهای آنتی بیوتیک

۰ مواد تمیز کننده

۰ مواد رنگی و نگه دارنده

۰ گیاهان

زمان‌هایی که حساسیت تشدید می‌شود:

– حساسیت های پوستی در فصول خشک سال مانند پاییز، زمستان و اوایل بهار شدت پیدا می‌کند.

– تغییر محیط زندگی هم ممکن است باعث تشدید و یا کمتر شدن حساسیت در افراد شود. به طور مثال کسیکه از تهران به شمال می‌رود، ممکن است علائم حساسیت در او به دلیل وجود رطوبت شمال برطرف شود، اما بابازگشت به تهران دوباره ظاهر شود.

– بعضی از غذاها مانند شیر گاو، آجیل و تخمه در برخی از افراد باعث بروز و تشدید حساسیت پوستی می‌شود.

– تغییر ناگهانی محیط مثلا ورود ناگهانی از یک فضای سرد به یک فضای گرم و برعکس هم می‌تواند تاثیرگذارباشد.

– نقش استرس و فشارهای عصبی نیز اهمیت دارند. گاه یک خبر ناگوار باعث تشدید علائم و خارش در فردمی‌شود.

– نور آفتاب هم در ضمن اینکه گاهی درمان کننده است، گاهی تشدیدکننده حساسیت محسوب می‌شود.

درمان بیماری

اجتناب از عامل آلرژی ساز

استفاده از پمادها و ژل های ضد خارش (  آنتی هیستامین)

در حالت شدید از قرص ها و قطره های آنتی هیستامین ، می توان استفاده کرد.

چه موقع بایست به پزشک مراجعه کرد:

وقتی عامل آلرژی ساز معلوم نیست.

وقتی آلرژی در دهان، صورت و مناطق تنفسی و گوارشی باشد.

وقتی  آلرژی با تنگی نفس ، اسهال شدید و یا علائمی مثل تب، تهوع وسرگیجه باشد.

پیشگیری

باید در هنگام کار با مواد شوینده و آب، از دستکش استفاده کنند و از آنجا که ماده لاتکس دستکش هم دربرخی افراد باعث حساسیت می‌شود، بهتر است زیر دستکش از یک دستکش نخی استفاده کرد.

نباید دستکش به مدت طولانی به دست بماند، چون گرما و تعریق دست داخل آن ممکن است پوست را مستعدحساسیت به این مواد کند.

اگر حساسیت در تماس با ماده مشخصی ایجاد شود، باید از تماس با آن خودداری کرد.

اگر فقط به دلیل سایش پوست باشد، باید از کرم‌ها و مرطوب کننده‌ها استفاده کرد.

در درمان حساسیت‌های پوستی بدون نظر پزشک اقدام به استفاده از دارو و پماد خاصی نکنید، چون گاهیاستفاده از برخی پمادها، به مرور زمان باعث وخامت بیشتر حساسیت می‌شود.

گاهی علائم این حساسیت‌ها با برخی بیماری‌های پوستی یکسان است و سهل انگاری فرد در مراجعه به پزشکممکن است باعث وخیم شدن بیماری شود.

منبع : alodoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بیماری آلرژی پوستی: علائم، درمان و پیشگیری”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار