به این دلیل روغن زیتون مصرف کنید!

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 356
به این دلیل روغن زیتون مصرف کنید!

به این دلیل روغن زیتون مصرف کنید!

 روغن زیتون بخور ؛ دود نخور! / امروز می خواهیم در این نوشته از تحقیقات محققان آمریکایی پرده برداریم. روغن زیتون برای افراد سالخورده بسیار مفید می باشد ، روغن زیتون در افراد سالخورده می تواند از سکته های مغزی جلوگیری کند. همچنین از فواید دیگر روغن زیتون می توانیم به جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی و همچنین کنترل دیابت و کلسترول خون بالا اشاره کنیم. در صورتی که می خواهیم از فواید این روغن بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

نتایج مطالعه ای که در مجله نورولوژی امریکا به چاپ رسیده است، نشان می دهد که مصرف روغن زیتون از سکته مغزی در افراد مسن پیشگیری می کند. سرپرست این تیم تحقیق که در فرانسه انجام شده است، معتقد است باید توصیه های تغذیه ای جدیدی برای پیشگیری از سکته مغزی در افراد ۶۵ سال و بالاتر تدوین گردد. او اضافه می کند که سکته مغزی در افراد سالمند بسیار شایع است و استفاده از روغن زیتون یک روش آسان و کم هزینه برای پیشگیری از این اتفاق می باشد.

برای انجام این مطالعه، پرونده پزشکی ۷۶۲۵ فرد ۶۵ سال و بالاتر در سه شهر فرانسه مورد بررسی قرار گرفت. افراد شرکت کننده هیچ گونه سابقه سکته مغزی نداشتند. میزان مصرف روغن زیتون در این افراد در سه گروه طقه بندی شد: عدم مصرف، مصرف متوسط (استفاده از روغن زیتون در آشپزی یا به عنوان سس سالاد یا به همراه نان) و مصرف بالا (استفاده از روغن زیتون هم برای آشپزی و هم به عنوان سس سالاد یا به همراه نان). این افراد از روغن زیتون تصفیه نشده و خالص استفاده می نمودند. بعد از ۵ سال، ۱۴۸ مورد سکته مغزی به ثبت رسید. بعد از بررسی رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، شاخص توده بدن و سایر عوامل خطرساز سکته، نتایج نشان داد در افرادی که به طور منظم و مداوم از روغن زیتون برای آشپزی و همچنین به عنوان سس سالاد استفاده کرده اند، خطر سکته مغزی در مقایسه با عدم مصرف کنندگان این روغن، ۴۱ درصد کمتر است.

روغن زیتون دارای اثرات محافظتی در برابر بسیاری از عوامل خطرساز بیماری های قلبی- عروقی از جمله دیابت، فشارخون بالا، کلسترول بالا و چاقی می باشد.

منبع : seemorgh.com

همچنین بخوانید : ۸ مواد تشکیل دهنده اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای را بشناسید

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “به این دلیل روغن زیتون مصرف کنید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار