بهتر است در دوران حاملگی این غذاها را مصرف نکنید!

مجموعه: بارداری و ازدواج, زناشویی تعداد بازدید: 410
بهتر است در دوران حاملگی این غذاها را مصرف نکنید!

بهتر است در دوران حاملگی این غذاها را مصرف نکنید!

دوران حاملگی دوره بسیار حساسی، هم برای مادر و هم برای جنین است. غذاهای مورد مصرف مادر باید به گونه ای باشد که همه نیازهای جنین را براورده کند. آیا می دانید در این دوران چه غذایی نباید مصرف کنید و یا اینکه حداقل از مصرف بی رویه خودداری کنید؟! ما در این پست می خواهیم شما را با این باید ها و نباید ها بیشتر آشنا کنیم

سازمان غذا و دارو (FDA) و سازمان حفاظت محیط زیست (EPA) به زنان بادار توصیه می‌کنند از خوراکی‌های زیر پرهیز کنند:

اره‌ ماهی
کوسه
شاه‌ماهی خالدار
کاشی ماهی

پس به چه غذاهایی می‌توان اعتماد کرد؟ برخی از غذاهای دریایی جیوه کمی دارند، همچون:

میگو
سالمون
ماهی قزل‌آلا
ماهی تن

به هر حال، نباید بیش از ۶ اونس (۱۷۰ گرم) ماهی تن باله‌دراز و استیک ماهی تن در هفته مصرف شود. همچنین، توجه داشته باشید با اینکه معمولا ماهی تن سبک کنسروی ظاهرا بی‌خطر می‌باشد، برخی تست‌ها حاکی از آن است که احتمال دارد درصد جیوه از کنسروی به کنسرو دیگر متفاوت باشد. علاوه بر این، در نظر داشته باشد که همه محققان این محدودیت ها را قبول ندارند، زیرا طی یک پژوهش مشخص شد هیچ اثر منفی‌ای متوجه زنان بارداری که بیش از میزان ارایه‌شده در دستورالعمل‌های مورد تایید سازمان غذا و دارو، غذای دریایی مصرف می‌کنند، نیست. از غذاهای دریایی خام، ‌کم‌پخته یا آلوده پرهیز کنید برای دوری از ویروس‌ها یا باکتری‌های مضر در غذاهای دریایی: – ماهی و سخت‌پوستان دریایی خام مصرف نکنید. مانند سوشی و صدف.

 غذاهای دریایی نپخته و فریزشده استفاده نکنید. مانند غذاهای دریایی که برچسب نمک‌سود، دودی یا ورقه‌ای خشک بر روی آن‌ها خورده است. خوردن غذاهای دریایی دودی، چنانچه در محتویات یک خوراک یا غذای پخته‌شده باشد، مشکلی ندارد. شکل کنسروی و محفوظ در دمای محیط نیز بی‌خطر هستند.

اگر می‌خواهید از ماهی‌های موجود در آب‌های محلی استفاده کنید، به هشدارهای مربوط به ماهی‌های محلی توجه کنید، به خصوص اگر آلودگی آب نگران‌کننده باشد. اگر چنین هشداری وجود ندارد، مصرف این ماهی‌ها را به ۶ اونس (۱۷۰ گرم) در هفته محدود کنید و ماهی دیگری در آن هفته نخورید.

 غذاهای دریایی را درست بپزید. ماهی را در دمای داخلی ۱۴۵ درجه فارنهایت (۶۳ درجه سلسیوس) بپزید. زمانی که ماهی به صورت تکه‌های جدا و سرتاسر مات درآمد، اماده شده است. میگو، خرچنگ تا زمانی می پزیم که به رنگ شیری سفید درآیند. صدف دکفه‌ای، حلزون و صدف چروک را تا جایی می‌پزند که لاکشان باز شود. هر کدام را که باز نشد دور بیندازید. از مصرف گوشت، مرغ و تخم مرغ کم‌پخته اجتناب کنید در طول بارداری، در معرض خطر مسمومیت باکتریایی غذایی هستید. واکنش شما میتواند نسبت به زمانی که باردار نبودید شدیدتر باشد. همچنین مسمومیت غذایی به ندرت روی کودکتان اثر می‌گذارد.

برای جلوگیری از بیماری‌های ناشی از غذاها:

– گوشت و مرغ را قبل از خوردن به صورت کامل بپزید. برای حصول اطمینان از یک دماسنج گوشت استفاده کنید.

– هات‌داگ و گوشت‌های پیش‌پخته را تا زمانی بپزید که بخار داغ از آن‌ها بلند شود یا کلاً از آنها پرهیز کنید. آنها می‌توانند منبع یک نوع بیماری نادر ناشی از غذا، اما بالقوه جدی‌ به نام لیستریوسیس باشند.

– تخم مرغ‌ها را تا زمانی که سفیده و زرده آن‌ها سفت شود بپزید. تخم مرغ خام می‌تواند آلوده به باکتری‌های مضر باشد. از غذاهایی که حاوی تخم مرغ خام یا نیمه‌پخته می باشد؛ مانند، شیر تخم مرغ، خمیر خام، سس هالندیز خانگی (حاوی کره و زرده تخم مرغ و آب لیمو و سرکه) و سس سالاد سزار نیز پرهیز کنید.

– از غذهای غیرپاستوریزه پرهیز کنید. بسیاری از محصولات لبنی کم‌چرب؛ مانند شیر خامه‌گرفته (بدون چربی)، پنیر موزارلا و پنیر لور (کاتیج)، می‌توانند بخش سالم رژیم شما باشند. اگرچه، هر چیزی که حاوی شیر غیرپاستوریزه باشد، قطعا ممنوع است. این محصولات منجر به بیماری‌های ناشی از غذا می‌شوند.

– از پنیرهای نرم؛ مانند بری، فتا و آبی بپرهیزید؛ مگراینکه مشخصا بر روی آن‌ها برچسب پاستوریزه یا تولیدشده از شیر پاستوریزه وجود داشته باشد.

– آب‌میوه‌های غیرپاستوریزه نیز ننوشید.

– از میوه ها و سبزیجات نشسته اجتناب کنید برای از بین بردن هرگونه باکتری مضر، میوه‌ها و سبزی‌ها را به طور کامل بشویید.

– از هر گونه جوانه خام، شامل یونجه، شبدر، تربچه و ماش که ممکن است شامل باکتری‌های بیماری‌زا باشند، پرهیز کنید. مطمئن شوید که جوانه‌ها به صورت کامل طبخ شده باشند.

– بیش از حد کافئین مصرف نکنید کافئین می‌تواند از جفت عبور کند و روی ضربان قلب نوزاد شما اثر بگذارد. با اینکه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، برخی از مطالعات نشان می‌دهد نوشیدن بیش از حد کافئین ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد. به دلیل اثرات بالقوه کافئین بر روی کودک در حال رشدتان، ممکن است پزشک شما میزان مصرف کافئین در دوران بارداری را به کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در روز کاهش دهد. برای اینکه دید پیدا کنید، یک فنجان ۸ اونسی (۲۳۷ میلی‌لیتر) قهوه دم‌کرده حدودا حاوی ۹۵ میلی‌گرم، یک فنجان ۸ اونسی (۲۳۷ میلی‌لیتر) چای دم‌کرده حاوی ۴۷ میلی‌گرم و ۱۲ اونس (۳۳۵ میلی لیتر) نوشابه کولای کافئین‌دار تقریبا حاوی ۳۳ میلی‌گرم کافئین می‌باشد.

– از چای گیاهی اجتناب کنید اطلاعات کمی در مورد اثرات گیاهان خاص بر روی نوزادان در حال رشد وجود دارد. در نتیجه، از نوشیدن چای گیاهی پرهیز کنید مگر اینکه پزشکتان آن را تایید کند، حتی در مورد انواعی از چای‌های گیاهی که مخصوص زنان باردار به بازار عرضه شده است.

– از الکل دوری کنید احتمالا یک گیلاس مشروب آسیبی به کودک شما نمی‌رساند، اما مشخص نیست چه میزان الکل می‌تواند بی‌خطر باشد. ایمن‌ترین راه این است که به طور کامل از مصرف الکل پرهیز شود. خطرات را در نظر بگیرید. خطر سقط جنین و مرده‌زایی در مادرانی که الکل مصرف می‌کنند، بیشتر است. مصرف بیش از حد الکل در دوران بارداری ممکن است سبب سندروم جنین الکلی شود،که می تواند موجب ناهنجاری‌هایی در صورت، عیوب قلبی و عقب‌ماندگی ذهنی شود. حتی نوشیدن در حد متوسط می‌تواند در رشد مغز کودک شما تاثیر بگذارد. اگر در مورد الکلی که پیش از آگاهی از باردار شدن خود نوشیده‌اید، نگران هستید و یا برای پایان دادن به مصرف الکل نیاز به کمک دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع : shafajoo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بهتر است در دوران حاملگی این غذاها را مصرف نکنید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار