بهترین مکان برای نگهداری نان کجاست؟

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 274
بهترین مکان برای نگهداری نان کجاست؟

بهترین مکان برای نگهداری نان کجاست؟

نان یکی از مواد غذایی مهم در سفره غذایی ما ایرانی ها می باشد. برای نگهداری صحیح نان روش های مختلفی وجود دارد ، یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن هر کسی ایجاد شود این موضوع می باشد که بهتر است نان را در فریزر یا در یخچال نگهداری کنیم؟ برای اینکه نان همیشه تازه بماند روش های گوناگونی وجود دارد ، در این نوشته سعی کرده ایم تا بهترین مکان برای نگهداری نان را به شما بگوییم. با ما تا انتهای نوشته همراه شوید.

نان تازه‌‌ای که از تنور یا فر بیرون می‌آید، بافت نرم و عطر و طعم دلچسبی دارد اما بی‌توجهی به اصول نگهداری‌اش، مغزش را سفت می‌کند، به طوری که کمتر کسی حاضر می‌شود به آن لب بزند و به اصطلاح به آن نان «بیات» می‌گویند. عده‌ای تصور می‌کنند گذاشتن نان در یخچال، جلوی بیات شدن آن را می‌گیرد اما این باور غلط است زیرا این كار روند بیات‌شدن را سریع‌تر می‌كند. تنها راه پیشگیری از بیات‌شدن نان، نگه‌داشتن آن در فریزر در دمای منفی ۱۰ تا منفی ۴ درجه سانتیگراد است. شاید خود شما هم به‌طور تجربی متوجه تفاوت‌های بین این دو شرایط نگهداری شده‌ باشید؛ هنگامی که نان را در فریزر می‌گذاریم، رطوبت یا آب موجود در بافت آن منجمد می‌شود و دیگر آبی در بافت نان نمی‌ماند که میان مولکول‌های پروتئین و نشاسته منتقل و کریستاله شود، به این ترتیب می‌توان نان را به مدت ۳-۲ ماه در فریزر نگه داشت. با بیرون آوردن نان از فریزر، آب منجمد شده بافت آن دوباره به حالت مایع برمی‌گردد و حالت تازه به خود می‌گیرد.

اما در محیط یخچال و اتاق، آب موجود در بافت نان نه تنها به نقطه انجماد نمی‌رسد بلكه میان مولكول‌های پروتئینی و نشاسته‌ای، منتقل و باعث كریستاله‌شدن این مولکول‌ها و بیات‌شدن نان می‌شود.

جالب است بدانید در روستاها یا مناطقی که به یخچال دسترسی ندارند، برای افزایش ماندگاری نان آن را زیر آفتاب خشک می‌کنند؛ با این كار آب از بافت نان حذف می‌شود و روند بیات شدن نان رخ نمی‌دهد. سرانجام اینكه اگرچه توصیه ما به خرید روزانه نان است، اما اگر به هر دلیلی بیش از مصرف یک وعده نان در اختیار دارید، آن را در فریزر قرار دهید و با توجه به نوع نان قبل از مصرف آن را ۲۰-۵ دقیقه در دمای اتاق بگذارید.

منبع : seemorgh.com

شما می توانید از فروشگاه سایت پرشین طب دیدن کنید و محصولات خانگی و مورد نیاز خود را با ارزان ترین قیمت و بهترین کیفیت خریداری کنید.

نمونه لوازم خانگی : برای توضیحات بیشتر روی محصول مورد نظر کلیک کنید

خرید ساندویچ ساز ارزان Buy sandwich maker

خرید اینترنتی دستگاه خالی کردن دانه های فلفل

خرید آینه دکوراتیو طرح پروانگان

و …

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بهترین مکان برای نگهداری نان کجاست؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار