بهبود کم خونی با چغندرقند !

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 381
بهبود کم خونی با چغندرقند !

بهبود کم خونی با چغندرقند !

یکی از شایع ترین اختلالاتی را که میتوان در بین مردم پیدا کرد ، اختلالات کم خونی می باشد . این عارضه که بییشتر در خانم های جوان دیده می شود ، باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد ، چرا که می تواند عواقب زیان باری برای آنها داشته باشد . میتوانیم بگوییم که راه های مختلفی برای کمک به کم خونی در افراد کشف شده است. اما محققان در راه کاری جدید به این نکته دست پیدا کرده اند که چغندرقند می تواند جایگزینی بسیار خوبی برای درمان کم خونی باشد . آنها معتقدند که پروتئینی که در چغندرقند وجود دارد نقش بسیار تعیین کننده ای را می تواند ایفا کند.

متخصصان سوئدی می‌گویند پروتئینی در چغندرقند وجود دارد که می‌تواند به عنوان جایگزین خون برای مقابله با کم‌خونی استفاده شود.

هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را در خون جابه‌جا می‌کند و به اعتقاد متخصصان سوئدی پروتئین موجود در چغندرقند به نوع انسانی این پروتئین بسیار شباهت دارد. این تیم تخصصی به دنبال آن هستند که بتوانند این پروتئین گیاهی را طوری سازماندهی کنند که بافت‌های بدن انسان آن را بپذیرند.

تزریق خون در مواقع اضطراری برای افرادی که خون بسیاری را از دست داده‌اند یا همچون بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های خونی به درمان‌های طولانی‌مدت همراه با دریافت خون نیازمند هستند ضروری است.

«نلیدا لیوا» متخصص ارشد این مطالعه گفت: هموگلوبین گیاهی حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد با نوع موجود در خون انسان شباهت دارد. همچنین در این بررسی با دو احتمال روبه‌رو شدیم. احتمال اول سازگار کردن هموگلوبین گیاهی برای استفاده در بدن انسان و احتمال استفاده از این گیاه به عنوان روش تولید کننده هموگلوبین انسانی است.

پروفسور «لیف بولو» یکی دیگر از متخصصان این مطالعه اظهار کرد: در حال حاضر کمبود قابل توجه ذخیره خون وجود دارد و لازم است به دنبال روش‌های جایگزین باشیم.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، به گفته این متخصص هموگلوبین گیاهی رفتاری مشابه با نوع مشاهده شده در مغز انسان داشته و ساختار برابری با آن دارد.

منبع : ir-med

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “بهبود کم خونی با چغندرقند !”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار