بطری های پلاستیکی و مضرات آنها!

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 320
بطری های پلاستیکی و مضرات آنها!

بطری های پلاستیکی و مضرات آنها!

قبل از هرگونه بحثی در خصوص بطری های پلاستیکی شما را دعوت میکنیم به بعضی از شایعاتی که در خصوص مضرات اینگونه بطری ها مطرح می شود توجه کنید؛ شما می توانید از طریق این لینک ( شایعات پلاستیکی ) این موضوع حساس و مهم را بخوانید ! در دنیای امروز استفاده از بطری های پلاستیکی در حال افزایش است و شاید در اطراف ما بیشترین وسیله ای که کاربرد داشته باشد همین بطری ها هستند. حال آیا از سلامت این بطری ها اطمینان دارید؟! هستند کسانی که با وسواس بیشتری از اینگونه بطری های پلاستیکی استفاده میکنند چرا که سلامتی خود را دوست می دارد و خیلی ها بی تفاوت هستند.

این روزها بطری های پلاستیکی را همه استفاده میکنند چون زمانیکه بیرون از منزل هستیم خیلی به درد می خورد تا آب در نزد خودمان داشته باشیم و بدن را هیدراته کنیم. ولی این محصولات به ظاهر بی ضرر علاوه بر اینکه روی محیط زیست تاثیر میذارن، برای سلامتی انسان هم خطرات زیادی به همراه دارد.

شرح خطرات برای سلامتی

پلاستیک ماده ای است که با استفاده از ترکیب انواع مواد تولید میشه. برخی پلاستیک ها که به عنوان PET شناخته میشن، میتونن با اطمینان استفاده بشن، چون به این معنیه که یکبار مصرف هستن. اما مشکل از جایی شروع میشه که این پلاستیک ها بازیافت شده و دوباره استفاده میشن. این پلاستیک ها در طول زمان شکسته میشن و یه ماده شیمیایی به نام (BPA) Bisphenol A درون آب آزاد میکنن.

BPA تاثیرات منفی روی سلامتیتون داره که عبارتند از:

مشکلات رفتاری
تضعیف سیستم ایمنی
بلوغ زودرس در دختران
مشکلات باروری
کم شدن تعداد اسپرم
مشکلات آموزشی
دیابت
چاقی
سرطان سینه و پروستات

بطری های پلاستیکی همچنین حاوی یه ماده شیمیایی به نام phthalates هستن، که باعث میشه PVC پلاستیک بیشتر انعطاف پذیر باشه. Phthalates میتونه بیماری هایی مثل سرطان کبد، کم شدن تعداد اسپرم و دیگر مشکلات باروری رو به وجود بیاره.

تاثیرات زیست محیطی

شاید بدونین که پلاستیک برای محیط زیست چقدر بده. با توجه به نوع پلاستیکی که استفاده میشه، بین ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ سال طول میکشه تا تجزیه بشن. هر سال در سراسر جهان حدود ۵۰ میلیارد بطری پلاستیکی استفاده میشه. خیلی زود محل دفن زباله ها دیگه هیچ جایی برای دفن این بطری ها نخواهند داشت.

اگه یه بطری حاوی یک لیتر آب باشه، سه لیتر آب مصرف میشه تا اون بطری تولید بشه. بعد از اینکه این بطری ها تولید میشن، این آب نمیتونه برای هیچ چیز دیگه ای استفاده بشه پس هدر میره. به علاوه، هر سال ۱۷ میلیون بشکه نفت برای تولید این بطری ها استفاده میشه. این مقدار نفت میتونه به عنوان سوخت برای یک میلیون ماشین در طول سال استفاده بشه. نیازی به ذکر نیست که سوخت لازم برای انتقال این بطری ها هم قابل توجه است، چون این بطری ها حاوی آب هستن خیلی سنگین بوده و مقدار سوخت زیادی برای انتقالشون لازمه.

به طور کلی، از دیدگاه سلامتی و محیط زست، خیلی بهتره به جای بطری های پلاستیکی از بطری های شیشه ای استفاده کنین.

منبع : novinzi

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بطری های پلاستیکی و مضرات آنها!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار