برنزه کردن پوست با هر روشی عارضه دارد!

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت پوست ، مو و ناخن تعداد بازدید: 292
برنزه کردن پوست با هر روشی عارضه دارد!

برنزه کردن پوست با هر روشی عارضه دارد!

آیا محصولات برنزه کننده ضرر دارند؟

این روزها بسیار مرسوم شده است که برخی با استفاده از انواع کرم ، لوسیون یا روغن های اتو برنزه رنگ پوست را تیره و برنزه می کنند؛ باید گفت که ماده اصلی این کرم ها ، لوسیون ، اسپری ها و تمام محصولات اتوبرنزه ماده ای به نام دی هیدروکسی استون است که تا چند سال پیش بیشتر افراد تصور می کردند ضرری ندارد و در واقع استفاده از این محصولات برنزه کننده به مراتب از سولاریم یا حمام آفتاب کمتر است و حتی بودند تولید کنندگانی که مدعی بودند این محصولات برنزه کننده هیچ ضرری برای بدن ندارند ، اما در سال های اخیر با توجه به نتیجه تحقیقات بسیاری که پژوهشگران در این زمینه انجام داده اند ، معلوم شده که استفاده بی اندازه و مداوم از محصولات برنزه کننده می تواند مشکلاتی مانند مقاوت به انسولین ، ابتلا به دیابت ، ایجاد اختلال های هورمونی در بدن یا حتی نازایی را به وجود آورد. با توجه به تمام این موارد استفاده از برنزه کننده به هیچ عنوان به خانم های باردار و شیرده توصیه نمی شود.

آفتاب گرفتن

دانشمندان معتقدند ، بهترین زمان برای آفتاب گرفتن هنگام صبح است زیرا در این زمان بدن پروتئین هایی تولید می کند که از سلول های بدن محافظت می کند. با گذشت و نزدیک شدن به هنگام شب تولید این پروتئین کمتر می شود. البته هنوز هم محققان به مردم توصیه می کنند. به هیچ وجه سراغ آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند زیرا این کار به این علت که باید ساعت بیشتری در معرض تابش آفتاب بمانند خطر سرطان پوست را بیشتر می کند.

برنزه کننده ها یا سولاریوم و حمام آفتاب

درست است که محصولات برنزه کننده عوارض خاص خود را دارند. اما این عوارض وقتی خود را نشان می دهند که مصرف بیش از اندازه و افراطی شود ؛ در واقع منظور این است که یعنی استفاده از چنین محصولاتی برای کوتاه مدت و در دفعات محدود و انگشت شمار مشکلی ایجاد نخواهد کرد. به طور کلی نباید فراموش کرد که در مقایسه بین نور آفتاب ، اشعه فرابنفش سولاریم و محصولات برنزه کننده بدون شک خطر نور آفتاب و دستگاه سولاریم به مراتب بیشتر از برنزه کننده هاست.

اگر برنزه کرده اید و می خواهید سفید شوید

آبلیموه جزو موادی است که برای از بین بردن رنگ تیره پوست بسیار استفاده می شود چرا که هم خاصیت لایه برداری دارد و هم رنگ پوست را روشن می کند. کافی است لیمو را قاچ کرده و روی مناطق برنزه و تیره شده پوست بمالید. حدود دو تا سه دقیقه آن را ماساژ دهید و سپس ۱۰ دقیقه آن را رها کنید تا روی پوست خشک شود و بعد دوش بگیرید و اگر هم توانستید در حمام حسابی پوست را لیف بکشید. اسید سیتریک داخل آبلیمو ، سلول های مرده را از بین می برد و در نتیجه پوست برنزه شده کم کم به رنگ طبیعی خود باز می گردد. با اینکه به احتمال زیاد این روش به شما کمک خواهد کرد تا احساس تازگی کنید ، اما هنگام به کار بردن آن حواس تان را جمع کنید اگر پوست تان شروع به خارش کرد آن را سریع بشویید ، چون این احتمال وجود دارد که پوست شما حساس باشد و نتواند اسید را روی خود تحمل کند. پس دقت داشته باشید که به پوست آسیب نرسانید و هرگز از این شیوه روی پوست های آسیب دیده استفاده نکنید.

حمام آفتاب پر خطرتر است یا سولاریوم؟

در مقایسه دستگاه های سولاریوم و حمام آفتاب می توان عنوان کرد آفتاب کم خطرتر است چرا که آفتاب واکنش های حفاظتی پوست را نسبت به مقابله با عوارض نور آفتاب تحریک و پوست را ضخیم تر می کند. در صورتی که اشعه ماورای بنفش ساطع شده از دستگاه های سولاریوم این کار را نمی کنند و خطر بیشتری را برای فرد به دنبال دارند. یادتان باشد ابتلا به سرطان پوست در اثر تابش بیش از اندازه نور آفتاب یا اشعه های مضر دستگاه سولاریوم یکی از بدترین عوارض برنزه کردن پوست با این روش هاست. ناگفته نماند که احتمال ابتلا به سوختگی یا ایجاد لک های پوستی در کوتاه مدت در افرادی که هفته ای چند مرتبه این کار را می کنند ، هم وجود دارد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “برنزه کردن پوست با هر روشی عارضه دارد!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار