برررسی عوامل خطر زای دیس پیسی در جهان !

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 290
برررسی عوامل خطر زای دیس پیسی در جهان !

برررسی عوامل خطرزای دیس پیسی در جهان !

احتمالا نام دیس پیسی را شنیده اید . دیس پیسی به حالت ناراحت کننده ای اطلاق می شود که در قسمت بالای شکمی رخ می دهد . دیس پیسی ، علامت شایعی از بیماری های مختلفی همچون , زخم معده و اثنی عشر , ریفلاکس معده , آلودگی های باکتری , مصرف بیش از حد دارو و . . . می باشد . در جهان حدود هزاران نفر به این علائم گرفتار هستند . بررسی های تازه نشان می دهد بیشترین علائم دیس پیسی به ۴ دسته تقسیم میشوند . ما در این پست می خواهیم به بررسی عوامل خطرزای دیس پیسی بپردازیم.

علائم غالب به ۴ دسته تقسیم بندی می شود.
– دیس پیسی شبیه زخم
– دیس پیسی اختلال حرکتی
-دیس پیسی شبیه ریفلاکس معدی – مروی
– دیس پیسی نوع مختلط

دیس پیسی مشکل شایعی در جمعیت عمومی است مروری بر مطالعات مختلف در مورد فراوانی دیس پپسی در اروپا شیوع ۴۰-۲۰ درصدی را نشان داده است و بنظر می رسد که شیوع آن در کشور ما نیز نزدیک به آمار فوق باشد اکثر این بیماران به مراکز پزشکی و پزشکان مراجعه نکرده و با خود درمانی نسبت به کنترل علائم خود می پردازند ولی حدود ۲۰-۱۰% این بیماران مراجعه کننده به پزشکان و مراکز درمانی در بررسی بعمل آمده در اکثریت بیماران بیماری خاصی مثل زخم پپتیک، ریفلاکس معدی – مروی در سرطان معده مشاهده نمی شود و تشخیص دیس پپسی عملکردی (NUD) داده می شود حدود ۱۰-۵ % و یزیتهای پزشک عمومی و حدود ۲/۱ تا ۴/۱ مراجعات به متخصصین گوارش مربوط به اختلالات عملکردی گوارش می باشد. شیوع و وضعیت دموگرافیک این بیماران در جامعه طی مطالعات متعدد بررسی شده ولی هنوز اطلاعات ما در این مورد کافی نیست لذا بایستی پژوهشهای متعدد در این مورد صورت گیرد تا علل این بیماری و عوامل خطر زای آن در نقاط مختلف کشورمان مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

قبل از رسیدن به تشخیص دیس پپسی عملکردی بایستی موارد زیر مورد بررسی قرار گرفته و رد شوند:
– بیماری ریفلاکس معدی – مروی
– بیماری اولسرپپتیک
– عوارض داروها مثل ان سید، آنتی بیوتیک ها ، آهن، پتاسیم، دیگوکسن
– سوء جذب مواد قندی مثل عدم تحمل به لاکتوزقند موجود در شیر ، فروکتوز، سوربیتول
– سنگهای صفراوی و سنگ مجاری صفراوی و کولدوکویتیازیس، پانکراتیت مزمن
– بیماریهای عمومی مثل دیابت (مرض قند)، اختلال کارکرد تیروئید (گواتر)، و پارا تیروئید و نارسایی کارکرد غدد فوق کلیه، بیماریهای بافت همبند مثل آرتریتها ، آلودگی های انگلی روده (کرمها)، بدخیمی شکمی (بخصوص کانسر معده و پانکراس (لوزالمعده) نارسایی خونرسانی به روده (ایسکمی مزانتر) ، عوارض بیماریهای روحی – روانی (سایکولوژیک) مثل افسردگی ، اختلال حرکتی معده ، روده کوچک و روده بزرگ (سندرم روده تحریک پذیر =IBS ) .

درمان
درمان این بیماریهای برحسب نوع علائم غالب متفاوت است در موارد شبیه زخم شامل درمان مهار اسید از قبیل شربت های آنتی ان اسید و داروهای مهار کننده پمپ Na-katpase مثل اومپرازول می باشد و در نوع اختلال حرکتی شامل عوامل تحریک کننده حرکت دستگاه گوارش (پروکنیتیک) مثل آگونیست های ۵ هیدراکسی تریتیال مین (سروتونین) مواد بحث قرار گرفته است ولی در کل درمان اصلی توضیح یا ایجاد علائم و نحوه مقابله با آن برای بیماران است تا بیماران به این مساله به دید یک بیماری ساده که تنها با تویز یک اختلال بسهولت قابل کنترل با دارو باشند نگاه نکنند بلکه درمان ترکیبی شامل درمان حمایتی – روحی و پرهیز غذایی و در صورت لزوم درمان داروئی مناسب باشند.

منبع : pezeshketo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “برررسی عوامل خطر زای دیس پیسی در جهان !”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار