برای کاهش سایز از کرایولیپولیز استفاده کنید!

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, ورزش و تناسب اندام تعداد بازدید: 505
برای کاهش سایز از کرایولیپولیز استفاده کنید!

برای کاهش سایز از کرایولیپولیز استفاده کنید!

کرایولیپولیز روشی بسیار جدید بر ای مبارزه با چاقی های موضعی است که همین سه، چهار سال پیش توانست تاییدیه FDA (انجمن غذا و داروی آمریکا) را بگیرد و نام خود را به عنوان روش موفق کاهش سایز سر زبان ها بیندازد. بر خلاف روش هایی که در گذشته معمول بود، اصول کرایو کردن بر پایه استفاده از سرما استوار بوده و دیگر نه خبری از ساکشن ست نه گرما و نه تیغ جراحی. وقتی سر دستگاه کرایو روی شکم، ران، باسن یا هر قسمت دیگر از بدن شما که دچار چاقی موضعی است قرار می گیرد، بافت را سرد کرده و همزمان نوعی حالت خلا ایجاد می کند. انتظار نداشته باشید که وقتی سطح پوست تان را لمس می کنید، این سرما را چندان احساس کنید، اما مطمئن باشید فعل و انفعالاتی در بدن تان در حال انجام است که سلول های چربی را از بین می برد.

 کرایو : روشی برای کاهش وزن یا کم کردن سایز؟

اگر دنبال کاهش وزن هستید، حتما نام روش غیر تهاجمی کرایولیپولیز به گوشتان خورده یا شاید دارید به این موضوع فکر می کنید که از همین حالا دست به کار شده و تا عید چند کیلو اضافه وزن تان را با سرما از بین ببرید. سوال اینجاست که آیا معجزه سرما، لاغری کلی بدن است یا این روش فقط کمک می کند تا سایز کم کنید و اندام مناسب تری داشته باشید؟
در بسیاری از مقاله ها، آگهی های تبلیغاتی و…، دو واژه لاغری و کاهش سایز را در کنار هم یا به جای هم به کار می برند، اما در حقیقت، این دو با هم متفاوت هستند. لاغری یعنی کاهش جرم و توده چربی مرکزی بدن که با پایین آمدن تراکم چربی های احشایی از اطراف روده ها، باسن، ران، سینه و… اتفاق می افتد. وقتی لاغر می شوید این کاهش وزن هم از نظر بصری قابل دیدن است و هم قابل اندازه گیری با ترازو. در حالی که در کاهش سایز هدف زیبایی ظاهری و صرفا بصری است. وقتی شاخص توده بدنی شما یا همان BMI، کمتر از ۳۰ باشد در کاهش سایز تاثیری روی توده چربی مرکزی تان نمی گذارد. به همین دلیل شاید مجبور شوید لباسی بخرید که یکی، دو سایز کوچک تر ازز لباس های همیشگی تان است، اما وقتی روی ترازو می روید عقربه ها نشان نمی دهد که وزن چندانی کم کرده اید. با این حال، بد نیست بدانید در افرادی که دچار چاقی هستند (شاخص توده بدنی مساوی با ۳۰ و بالاتر)، کاهش سایز می تواند روی چربی های مرکزی بدن هم تاثیر ملموسی بگذارد و لاغرشان کند.
کرایولیپولیز هم از این قاعده کلی مستثنا نیست. اگر چاق هستید یا قصد دارید به صورت عمومی وزن کم کنید، بهتر است پول تان را توی جیب تان نگه دارید و سراغ همان روش های معمول کاهش وزن یعنی رژیم، ورزش یا بالن و جراحی و…بروید، اما اگر چاق نیستید یا از وزن فعلی تان رضایت دارید و دنبال کاهش سایر هستید، می توانید از روش کرایو استفاده کنید.

کرایو چطور کار می کند؟

سلول های چربی برخلاف بافت های اطراف شان، نسبت به تخلیه انرژی یا همان سرد شدن بسیار حساس هستند. سرمایی که به دلیل قرار گرفتن سر دستگاه کرایو روی بدن فرد ایجاد می شود، سلول های چربی را برای همیشه محو می کند و از بین می برد. البته نگران نباشید؛ قرار نیست چربی داخل خون یا بدن تان سرازی شود، چون سلول های نابود شده به همان روش حذف می شوند که سلول های پیر و مرده بدن از بین می روند. حذف تدریجی و فیزیولوژیک سلول های چربی، ضخامت این بافت را کم کرده و در نتیجه یکی، دو ماه بعد باید کمربندتان را سفت تر ببندید و چند دست لباس سایز کوچک برای خودتان بخرید.

چه افرادی کاندیدای کرایولیپولیز هستند؟

کرایولیپولیز یک روش غیر تهاجمی است؛ نه خبری از سوزن و قیچی هست و نه تیغ جراحی و لوله های مکش چربی، با این حال همه افراد کاندیدای استفاده از این روش نیستند. قبل از کرایو شدن یک پزشک باید شما را معاینه کند. معمولا توصیه می شود این کار توسط متخصص پوست انجام شود. داروهایی که می خورید، سابقه جراحی به خصوص جراحی شکمی و… برای پزشک معالج تان که می خواهد چربی شما را کرایو کند، مهم است. در ضمن بافت چربی در ناحیه مورد نظرتان باید حجم لازم را داشته باشد و به راحتی از بافت اسکلتی زیرش جدا شود. اگر همین حالا دست تان را به طرف پهلوی تان بردید و می خواهید ضخامت چربی های این ناحیه را امتحان کنید، بهتر است وقت تان را تلف نکنید چون این کار نیاز به مهارت تخصصی دارد و از طرف پزشک تعیین می شود.

کرایوتراپی برای چه کسانی ممنوع است؟

هر کسی که سلامت جسمی، روانی و عاطفی مناسبی نداشته باشد، کاندیدای این روش نیتس. البته سازندگان دستگاه های کرایولیپولیز در مورد استفاده از این روش زیبایی در افراد مبتلا به بیماری های نادری مثل حساسیت به آب یا آنهایی که دچار دفع ادراری هموگلوبین هستند هشدار داده اند. در ضمن کرایولیپولیز ممکن است اثرات موقت نورولوژیک داشته باشد، بنابراین اگر مبتلا به ام اس هستید، پیش از انجام کرایو با پزشک معالج تان مشورت کرده و بعد از کرایو کردن تا مدتی از انجام فعالیت ورزشی خودداری کنید.

مکش دستگاه کرایو تحریک کننده فتق است؟

مسلما نه. فتق فرآیندی است که  به دلیل به هم ریختن ساختار جدار عضلانی موضع ایجاد می شود و مکشی که دستگاه کرایو در سطح پوست ایجاد می کند، آن قدر زیاد نیست که بتواند چنین عارضه ای را در بدن تان ایجاد کند. با این حال اگر به تازگی جراحی به خصوص جراحی شکمی داشتید، بهتر است تا چند ماه سراغ کرایولیپولیز نروید.

کرایولیپولیز اثرات جانبی دارد؟

تقریبا ۱۰ سال است که روش کرایولیپولیز در دنیا معرفی شده و چهار سال است که تونسته تاییدیه FDA را به دست بیاورد. در این مدت بیش از یک میلیون نفر از این روش استفاده کرده اند تا اندام خود را متناسب کنند. تاکنون عارضه جانبی خاصی در خصوص دستگاه های استاندارد کرایولیپولیز گزارش نشده و این دستگاه را تبدیل به یک روش بی خطر و امن مخصوص زیبایی و تناسب اندام کرده است. در این روش تا سه، چهار روز بعد از انجام آن ممکن است در موضعی که کرایو شده، کمی قرمزی و تورم ببینید که البته موقت است و خود به خود هم از بین می رود. در ضمن اگر بعد از کرایو کردن دچار بی حسی در شکم یا پهلو شدید، نترسید؛ چون کاهش حس سطحی در نتیجه کرایو نیز به طور موقت شایع ست و به گفته برخی متخصصان شاید تا یک کاه هم طول بکشد. برخی از افرادی که تحت کرایو قرار می گیرند دچار نوعی احساس گز گز موضعی هم می شوند که تا یک هفته بعد از درمان ادامه دارد و سپس کاملا از بین می رود. افزایش آنزیم های کبدی و تری گلیسیرید خون نیز یکی از نگرانی های اصلی کسانی است که می خواهند از این روش استفاده کنند، اما بگذارید خیال تان را راحت کنیم؛ در هیچ کدام از مطالعاتی که تا امروز در خصوص کرایولیپولیز انجام شده، تغییر قابل توجه این فاکتورها دیده نشده است و از بین بردن سلول چربی با سرما نمی تواند شما را دچار بیماری بالا بودن چربی خون کند.

کرایو تا چند بار قابل تکرار است؟

معمولا توصیه می شود که بیش از ۳ تا ۴ بار یک موضوع را تحت کرایولیپولیز قرار ندهید. البته فاصله زمانی این جلسات باید حداقل ۲ ماه باشد و تا قبل از ۸  هفته، به هیچ عنوان یک موضع را دو بار کرایو نکنید. این فاصله زمانی برای حذف چربی های فریز شده از بدن ضروری است و اغلب متخصصان توصیه می کنند که اگر عجله خاصی ندارید برای کرایو مجدد یک ناحیه بدن، ۳ تا ۴ ماه صبر کنید.

از چه زمانی انتظار کاهش سایز داشته باشیم؟

برای کرایولیپولیز، شکم یا پهلوی شما را سوراخ نمی کنند تا چربی های تخریب شده را بیرون بیاورند. حذف این چربی ها از بدن باید به صورت طبیعی و تدریجی اتفاق بیفتد. پس انتظار نداشته باشید که به محض اتجام کریو و پایین آمدن از تخت، لباسی که پوشیدید برای تان گشاد شود! در هفته اول و دوم بعد از کرایو، موضع مورد نظر شما به دلیل هجوم سلول های ایمنی به بافت فریز شده،کمی ورم دارد و کاهش سایز ملموس نیست. باید اجازه دهید ۱۴ تا ۱۵ روز از انجام کرایو بگذرد تا بتوانید میزان سایزی را که کم کرده اید، اندازه بگیرید. این فریند تا ۳-۴ ماه طول می کشد و بعد از آن سایز نهایی تان مشخص خواهد شد.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “برای کاهش سایز از کرایولیپولیز استفاده کنید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار