برای نشستن روی مبل، این چند نکته را رعایت کنید!

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 326
برای نشستن روی مبل، این چند نکته را رعایت کنید!

برای نشستن روی مبل، این چند نکته را رعایت کنید!

همه ما شرایط زندگی خود را طوری رقم می زنیم که بتوانیم راحت زندگی کنیم. یکی ازز شرایطی که تقریبا در هر خانه ای وجود دارد انواع و اقسام مبل است. برای خیلی از افراد نشستن بر روی زمین بسیار نگران کننده است. این در حالی است که هستند افرادی که همین شرایط را برای نشستن بر روی مبل دارند. به هر حال ما در مطلب می خواهیم به کسانی که عادت دارند بر روی مبل بنشینند و وقت زیادی را بر روی آن صرف کنند بگوییم که مراقببت بیشتر باید از خود کنند. حال شاید سوال کنید که چه مراقبت هایی ؟! ما به سوال شما در ادامه جواب خواهیم داد.

مبل وسوسه انگیز ترین وسیله خانه است، در روی این وسیله انسان غیر فعال است و این فعالیت نداشتن برای سلامتی زیان آور است، چرا که مطالعات نشان داده است که مردم بی تحرک  ۳۵ درصد بیشتر از دیگران در ابتلا به فشار خون بالا و ۵۰ درصد بیشتر در معرض سکته و دیگر مشکلات قلبی و عروقی قرار دارند.

 تعدادی از مواد شیمیایی خطرناک در مبل وجود دارد. این سموم به اشکال مختلف سرطان بوجود آورده، چرخه هورمون ها را  مختل و در قدرت یادگیری اختلال ایجاد می کنند. متاسفانه، بسیاری از این مواد شیمیایی با حجم بالا در مبلها یافت می شود.

فرمالدئید یک ماده شیمیایی آلی فرار است که می تواندباعث سوزش چشم و گلوشود، علاوه بر  آن سبب آبکی شدن چشم، حالت تهوع و مشکلات تنفسی دیگری را بوجود می آورد که مبلمان ها حاوی تعدادی از مواد شیمیایی مضر  است که اگر بسوزد دود خطرناکی تولید می کند.

فوم پلی یورتان، که به عنوان لایه برای بسیاری از مبلها استفاده می شود، حاوی مواد شیمیایی مانند ایزوسیانات در هنگام سوختن بوجود می آورد. هنگامی که سوخت، خطرات این مواد شیمیایی عبارتند از سوزش شدید ریه ها، که می تواند عامل اصلی بوجود آمدن آسم یا  مشکلات دیگر در طولانی مدت منجر می شود.

در اینجا چند راهنمایی برای کاهش قرار گرفتن در معرض خطرات ناشی از مبلها را بیان میکنیم:

•  اجتناب از پاره شدن پارچه مواد شیمیایی موجود در مبل.

• انتخاب مبلمان طبیعی: اجتناب از فوم پلی اورتان است که داخل مبلها با آن پر می شود، بخصوص در زمان سوختن بسیار خطرناکند. مبلهایی انتخاب کنید که از مواد طبیعی مانند چوب، پشم، پر ، لاتکس طبیعی، و غیره درست شده باشد.

• نیمکت خود را تمیز نگه دارید: مواد شیمیایی عمدتا از طریق گرد و غبار، منتقل می شود، بنابراین هر روز باید مبلها را تمیز کنید. کودکان بیشتر مستعد ابتلا به قرار گرفتن در معرض این خطر هستند.

• بشویید: همیشه دستان خود را پس از تمیز کردن و یا شستن نیمکت بشویید. چون بچه ها بیشتر وقتها بر روی مبلها بازی می کنند حتما دستهای بچه ها را هم بشوئید. کودکان نو پا و نوزادان به مواد شیمیایی، بسیار حساس هستند.

• جلوگیری از سوختن مبل: سوزاندن مبل قدیمی یک سنت در برخی از کشورها است، اما این باعث بوجود آمدن خطرات بیشتری می شود. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در مبل  فرار هستند که زمانیکه در معرض حرارت قرار می گیرند خطرناک می شوند.

• یک زندگی فعال: حفظ یک سبک زندگی فعال می تواند به انسان کمک کند تا از نشستن و یا دراز کشیدن بر روی مبل اجتناب کند و از سلامتیتان مراقبت کنید.

منبع : hidoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “برای نشستن روی مبل، این چند نکته را رعایت کنید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار