اگر قصد خرید انگشتر با نگین سنگ دارید بخوانید!

مجموعه: آراستگی, اختصاصی سایت, انگشتر تعداد بازدید: 398
اگر قصد خرید انگشتر با نگین سنگ دارید بخوانید!

اگر قصد خرید انگشتر با نگین سنگ دارید بخوانید!

در بازار انگشترهای مختلفی وجود دارد، انگشترهای رنگارنگی که خیلی از آنها نگین سنگ واقعی نیستند و فقط از نظر ظاهری زیبایی دارند. علاوه بر تفاوت بین ظاهر این نوع انگشترها بین سنگ های طبیعی تفاوت هایی وجود دارد. برای انتخاب انگشتر مناسب چه از نظر علمی چه از نظر درمانی و چه از لحاظ مذهبی باید به برخی نکات توجه کرد. اگر قصد خرید انگشتر را دارید این مقاله را بخوانید.

سنگ طبیعی؛ چی و چطور؟

وقتی می خواهیم انگشتری بخریم که به سنگ خاصی مزین شده، چه از نوع مذهبی و چه از نوع غیر مذهبی اش، بنابر عادت یا شنیده ها دنبال سنگ یه اصطلاح طبیعی می گردیم؛ اما آبا ویژگی های سنگ طبیعی را می شناسیم؟ کارشناس ما در پاسخ به این سوال که سنگ طبیعی چیست و چگونه تشخیص داده می شود، توضیح می دهد: «منظور از سنگ طبیعی سنگی است که اشعه به آن نخورده و انرژی خاصی را دریافت نکرده باشد. در این حالت همه خواصی که در علم گوهر درمانی برشمرده اند در سنگ مورد نظر وجود دارد.»

البته بعضی از سنگ ها هم هستند که بنابر آیات و روایات اسلامی ارزشمند هستند، مثل سنگ عقیق یا دُر که بیشتر دُر نجف استخراج می شود. سنگ های فیروزه که معروف ترین آن فیروزه نیشابوری است و زمرد و یاقوت و… که در وهله دوم قرار می گیرند. یکی از مهم ترین سوالاتی که موقع خریدن انگشترهایی نگین دار توی ذهن مان به وجود می آید اصل و غیراصل بودن نگین انگشترهاست. بنا به گفته کارشناس برای این که به چنین تشخیصی برسید باید تجربه داشته باشید. البته سنگ های قیمتی مثل الماس، یاقوت یا زمرد یک راه تشخیص آزمایشگاهی دارند که اصالت و طبیعی بودن سنگ در آن معلوم می شود؛ ولی تشخیص سنگ های نیمه قیمتی مثل عقیق و دُر فقط از طریق روش تجربی ممکن است.

 دعا روی انگشتر؛ از ثواب تا زیبایی

در روایتی نقل شده است شخصی از حاکمی ستمگر به امام صادق(ع) شکایت می کند و امام می فرماید: انگشتری که نگین ان از حدید صینی است بساز و روی آن در سه سطر بنویس«اعوذ بجلال الله»، «اعوذ بکلمات الله» و «اعوذ برسول الله» و در زیر نگین در دو سطر نوشته شود: «آمنت بالله و کتبه» و «انی واثق بالله ورسله» و بر دور نگین نوشته شود: «اشهدان لا اله مخلصا».سپس امام فرمودند این انگشتر را در هر چیز که بر تو مشکل و سخت می شود در دست کن و هرگاه از دشمن ترسیدی نیز آن را به دست کن. همچنین هرگاه همراه زنی شود که زایمانش سخت شده، وضع حملش آسان خواهد شد. بنابراین حکاکی دعاهای مختلف روی نگین انگشتر تنها جنبه زینتی ندارد و در اسلام نیز به آن توصیه و سفارش شده است.

حرزهایی که معمولا روی انگشترها حکاکی می شوند و بین مردم مرسوم اند، شامل نام ائمه (س) بویژه نام حضرت علی (ع)، اسماء متبرکه یا اسم جلاله و بعضی از اذکاری هستند که سند روایی دارند و بعضی هم از آیات قرآن هستند از جمله آیت الکرسی.در میان ذکرها «حسبی الله» حرز انگشتر شش تن از ائمه بوده و در بین مردم جا افتاده است.

 انگشترهایی که سن و سال نمی شناسند

همه انگشترهایی که در هنرکده محمد پیدا می شود،کار دست است و برای آماده سازی هر کدام شان چیزی حدود ۲-۳ ماه زمان صرف می شود و همین دست ساز بودن است که باعث می شود ارزشی دو چندان پیدا کنند به گفته کارشناس مشتزیان این انگشترها و به طور کلی زیورآلات اعن آدم های عادی هستند ک هبرای زینت شخصی دنبال خرید چنین جواهراتی هستند و هم کلکسیون دارها. او در این زمینه توضیح می دهد: «گذشته از این زیورآلات در ایران بیش از سه هزار سال قدمت دارد، فعالیت حکاکی هم قدمت طولانی دارد که باعث ضده برای آن زمینه کلکسیونس شکل بگیرد و کسانی علاقه مندبه جمع آوری آن باشند؛ از زمان میرزاطاهر خوشنویس که حکاکی ها با چکش و قلم انجام می شده تا زمان معاصر که هنرمندانی چون محسن کریمی و جواد حیدری به وسیله پرس این کار را انجام دهند. ارزش این کار هم دقیقا به همین برمی گردد که همه کارها به وسیله دست انجام می شود.»

 عقیق؛پسند مذهبی ها

«مذهبی ترها عقیق را بیشتر می پسندند مخصوصا عقیق یمانی که در احادیث سفارشات زیادی در مورد آن شده است. بعد از عقیق در کشورهای اسلامی، سنگ فیروزه به ویژه فیروزه نیشابوری طرفداران بیشتری دارد. البته زمرد کلمبیا و انواع دُر نجفی هم جزو اولویت های بعدی مشتریان هستند. البته جذابیت رنگ ها هم در انتخاب خریداران بی تاثیر نیست؛ بعد از رنگ سرخ، سبز دوستداران بیشتری دارد، هر چه سبز تیره ای که این روزها در بازار به چشم می خورد، رنگ سبز هندی است نه سبز یمانی. سبز یمانی رنگ خاصی دارد و با قرار دادن آن جلوی نور آفتاب قابل تشخیص خواهد بود که معمولا امروزه فروشگاه های خیلی خیلی کمی این سنگ را عرضه می کنند.»

 حکاکی های ۱۰میلیون تومانی!

اگر اهل دست کردن انگشتر نقره باشید حتما اعدادی را که روی برخی انگشترها حکاکی شده ، دیده اید. کارشناس ما در مورد این عددها و معنا و مفهوم شان این گونه توضیح می دهد: «برای اینکه نقره استحکام خوبی داشته باشد تا بتوان به آن شکل داد مجبورند آن را با آلیاژ دیگری مثل مس ترکیب کنند. اگر خلوص نقره را عدد ۱۰۰ در نظر بگیریم، عدد ۲۵ نشان دهنده خلوص نقره و بقیه ناخالصی آن است که عیار انگشتر را مشخص می کند. معمولا برای انگشترهای دست ساز امروز نقره ۹۵ را هم به کار می برند تا میزان نقره به کار رفته در آن بیشتر و نرم تر باشد. اگر چه ارزش انگشتر های نقره را هنرمندی که روی آن کار کرده مشخص می کند. مثلا شاید ده گرم نقره فقط بیست هزار تومان قیمت داشته باشد؛ ولی به خاطر حکاکی انجام شده روی آن ده میلیون ارزش پیدا کند!»

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “اگر قصد خرید انگشتر با نگین سنگ دارید بخوانید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار