انواع عفونت های سینوسی

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 470
انواع عفونت های سینوسی

انواع عفونت های سینوسی

سینوس ها نیز مانند همه قسمـت های بدن می توانند دچار عفونت شوند. عفونت های سینوسی دو نوع دارند؛ عفونت های حاد و عفونت های مزمن!

عفونت سینوسی حاد

 همان شکل از عفونت سینوسی است که هنگام سرماخوردگی ایجاد می شود. هنگامی که سرماخوردگی بیش از ۱۰ روز به طول انجامد علاوه بر ترشحات چرکی بینی و پشت حلقی، مشکلات دیگری نیز مانند کم شدن بویایی، احساس تبف بدن درد و سر درد پیش می آید. در این شرایط عفونت ممکن است حفره های سینوسی را نیز دچار کند. این نوع عفونت ممکن است با آنتی بیوتیک ها درمان نشده و به همین دلیل دوره سرماخوردگی را طولانی تر کند. عفونت های حاد سینوسی در صورت توجه و مراجعه به پزشک چندان مهم نیستند اما می توانند برای بیماری عوارض غیر قابل جبرانی داشته باشند. برای درمان این مشکل حتما باید به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کرد زیرا عفونت های سینوسی نیاز به بررسی و درمان متخصص دارند.

این نکته قابل ذکر است که عفونت های سینوسی می توانند خطرناک باشند دلیل این موضوع آن است که سینوس ها در صورت قرار دارد و وجود یک مرکز عفونی در صورت می تواند برای اعضای حیاتی مانند چشم و مغز خطر آفرین باشد. سینوس های عفونی حاد این استعداد را دارند که گسترده شده و به این اعضای حیاتی حمله می کنند. این حمله موجب انتشار عفونت در فضای خارج از سینوس و اطراف چشم یا مغز شده و به آنها آسیب می رساند.

عفونت سینوسی مزمن

عفونت سینوسی مزمن به دلیل شدت التهاب در ناحیه سینوس ها پدید می آید. این نوع عفونت در کسانی پیش می آید که سرماخوردگی آنان بیش از ۱۲ هفته به طول انجامیده و علائم سینوزیت در آنان پایدار مانده باشد. باید دقت داشت که با آنکه هر دو این مشکل به سینوس ها مربوط هستند اما درمان آنها به شکل بنیادی با هم متفاوت هستند. سینوس های ما دارای میلیون ها میلیون مژک ریز هستند که وظیفه آنها تمیز کردن مخاط درون سینوس است. اگر به هر علتی سوراخ های درون سینوس ها بسته شود بدون شک ترشحات داخل سینوس داخل آن باقی مانده و چون راهی برای تخلیه این ترشحات وجود ندارد به مرور مخاط درون سینوس عفونی شده و مشکلات جدی برای فرد ایجاد خواهد کرد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

2 دیدگاه برای “انواع عفونت های سینوسی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار