امید دیستروفی ها با ژن جاز زنده شد!

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 583
امید دیستروفی ها با ژن جاز زنده شد!

امید دیستروفی ها با ژن جاز زنده شد!

ضعف عضلانی بیماری است که از دوران کودکی می تواند به تمامی عضلات رسوخ کند و آنها را از پای درآورد. ضعف عضلانی یا دیستروفی عضلانی بیماری است که تمامی عضلات شخص را به مرور زمان تحلیل می دهد و قدرت را از عضلات خواهد گرفت تا جایی که فرد توان ایستادن و راه رفتن نخواهد داشت و باید برای ادامه زندگی از ویلچر استفاده کند. اما امیدها دوباره برای اینگونه افراد زنده شد. جایی که دانشمندان ژنی را کشف کرد که می تواند حل کننده این مشکلات دیستروفی ها باشد.

محققان با افزایش سطح ژن BMI1 در سلول‌های موش‌های مبتلا به دیستروفی عضلانی توانایی عضله در ترمیم خود را افزایش دادند. پیش از این گفته می‌شد ژن BMI1 تونایی بازتولید سلول‌های بافتی در نقاطی مثل خون و پوست را دارد. در این تحقیقی که در دانشگاه کویین مری انجام شد و نتیجه‌اش در مجله اکسپریمنتال مدیسین انتشار یافت، برای اولین بار ثابت شد که دستکاری در فعالیت این ژن، باز تولید عضله مبتلا به دیستروفی را تا سطحی افزایش می‌دهد که قدرت آن به طرز محسوسی بهبود می‌بخشد.

نتایج این تحقیق می‌تواند به دانشمندان برای درمان بیمارانی که بیماری‌های مزمن عضلانی نظیر دیستروفی عضله دارند کمک کند. دیستروفی عضلانی یا ماهیچه‌ای، مجموعه بیماری‌های بسیار حاد ژنتیکی پیش‌رونده وابسته به کروموزوم‌هاست که باعث تخریب یا اختلال در بافت ماهیچه‌ای می‌شود. دیستروفی ماهیچه‌ای شامل ۸ نوع بیماری است که نمونه شاخص و شدید آن دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن است. دیستروفی ماهیچه‌ای غیر‌قابل درمان است و تاکنون هیچ دارویی برای درمان آن ساخته نشده است. محققان در حال تحقیقات بر روی این بیماری‌ها هستند و تاکنون موفق به ساخت چند ژن و داروی آزمایشی شده‌اند که بر روی حیوانات آزمایشگاهی مؤثر بوده است.

گروهی از دانشمندان انگلیسی و ایتالیایی موفق شدند اولین ژن ترکیبی مصنوعی را برای مقابله با بیماری تحلیل ماهیچه‌ای تولید کنند. محققان دانشگاه آکسفورد، موسسه زیست‌شناسی و آسیب‌شناسی مولکولی و موسسه زیست‌شناسی عصب و پزشکی ملکولی مرکز ملی تحقیقات ایتالیا اولین ژن ترکیبی را برای مقابله با تحلیل ماهیچه‌ای در آزمایشگاه تولید کردند.

این ژن که «جاز» نام دارد می‌تواند نقش مهمی در درمان بیماری تحلیل عضلانی «دوشن» ایفا کند. تحلیل عضلاتی دوشن، آسیبی است که منجر به تخریب بافت ماهیچه‌ای در بافت‌های فیبری و چربی می‌شود و با کاهش قدرت ماهیچه‌ای و توانایی‌های حرکتی همراه است. نتایج تولید این ژن که ابعاد بسیار کوچکی دارد، در مجله PLOS ONE منتشر شده‌است. به گفته این دانشمندان، محافظت و ساخت یک ژن تنظیم کننده ترکیبی در لابراتوار نیازمند ابزارهای پیشرفته زیست‌فناورانه است. ساخت این ژن ترکیبی امکان کنترل بیان ژن‌های هدف در آسیب‌های مختلف را برای دانشمندان فراهم می‌کند. ژن «جاز» توانایی کنترل ژن «اتروفین» را دارد و می‌تواند نقش مهمی در ژن درمانی تحلیل عضلانی «دوشن» ایفا کند.

منبع : alodoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “امید دیستروفی ها با ژن جاز زنده شد!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار