اعتیاد به غذا ؛ طاعون سیاه قرن

مجموعه: اختصاصی سایت, تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 378
اعتیاد به غذا ؛ طاعون سیاه قرن

اعتیاد به غذا ؛ طاعون سیاه قرن

لذت ناشی از مواد غذایی اعتیاد آور نمی گذارد احساس سیری کنید یا حس کنید که حجم غذایی که خوردید برای تان کافی بوده است. در این حالت بیشتر و بیشتر می خورید و در مقابل کمتر و کمتر راضی می شوید.

اعتیاد به غذا؛ توجیه افراد چاق یا واقعیت علمی؟

اعتیاد به غذا همچنان در حد یک نظریه است که در عین داشتن طرفداران پروپاقرص، مخالفانی هم دارد که می گویند معتاد شدن به غذا معنای خاصی ندارد و این رفتارها یا به عبارت دیگر رفتارهای اعتیاد گونه و سبک زندگی غلط است که می تواند شما را به هچل بیندازد. با این حال مطالعه ای که توسط گروهی از دانشمندان آمریکایی انجام شده نشان داده است که بعضی غذاها که اتفاقا جزو خوراکی های متداول اغلب ما هم هستند، تغییراتی را در مغز ایجاد می کنند که مشابه تغییرات ناشی از مصرف مواد مخدر است! البته این مطالعه روی موش ها انجام شده اما نشان داده که اگر موش ها طی یک دوره زمانی از غذاهای چرب یا شیرین استفاده کنند، دیگر سراغ غذاهای معمولی شان نمی روند و حتی در صورت تنبیه شدن حاضر نیستند از غذاهای چرب یا شیرین محبوب شان بگذرند.

آیا شما هم به غذا معتادید؟

خوشبختانه برای تشخیص اعتیاد به غذا لازم نیست متخصص باشید یا آزمایش خون بدهید. دقت کردن به بعضی حالات فرد در مواجهه با غذا می تواند اعتیاد او به غذا را مسجل کند.

معتادان به غذا برای ناخک زدن بهانه تراشی می کنند

معتادان به غذا را از روی بهانه هایی هم که برای ناخنک زدن و پرخوری می تراشند، می توانید بشناسید. البته قصد خاصی هم ندارند و فقط به آن احساس لذتی که بعد از خوردن خوراکی های محبوب شان پیدا می کنند، معتاد هستند و بلد نیستند که چطور باید با آن مقابله کرد.

معتادان به غذا نمی توانند حجم غذای مصرفی شان را کنترل کنند

بله، شما قصد داشتید که فقط به اندازه نصف لیوان بستنی بخورید اما همین که به خودتان می آیید می بینید که ظرف نیم لیتری بستنی را تمام کرده و در فریزر را باز کرده اید تا بعدی را بردارید. احتمالا قبل از اینکه شروع به خوردن کنید هم به خودتان گفته اید که یک تکه کوچک بستنی کسی را نکشته است! کسی که به غذا معتاد می شود هیچ حد تعادلی ندارد.

معتادان بیشتر از گنجایش معده شان غذا می خورند

یکی دیگر از علائم اعتیاد به غذا این است که فرد معتاد بیش از حدی که معده اش گنجایش دارد غذا می خورد حتی در عین آگاهی نمی تواند جلوی خودش را بگیرد. این آدم ها آنقدر می خورند تا به قول خودشان هیچ جایی برای نفس کشیدن باقی نمی ماند. حتی ممکن است کار به جاهای باریک تر هم بکشد. یعنی فرد آنقدر غذا بخورد که دچار تهوع و استفراغ شود.

معتادان به غذا سیر نمی شوند

لذت ناشی از مواد غذایی اعتیاد آور نمی گذارد که شما احساس سیری کنید یا حس کنید که حجم غذایی که خوردید برای تان کافی بوده است. در این حالت بیشتر و بیشتر می خورید و در مقابل کمتر و کمتر راضی می شوید. این مسیر به هیچ جا ختم نمی شود جز چاقی و اضافه وزن.

معتادان به غذا دائما با احساس گناه و شرم دست به گریبانند

خیلی از افرادی که به غذا معتادند در تمام طول روز با احساس گناه دست و پنجه نرم می کنند، خودشان را مقصر یا بیمار می دانند و دائم به خودشان می گویند که آدم های بد یا بی مسئولیتی هستند که حتی کنترل شکم شان را هم ندارند. خلاصه هر بد و بیراهی که فکر کنید به خودشان می گویند اما در عین حال مشغول محاسبه هستند که کی می توانند سراغ شیرینی که روی میز مانده بروند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “اعتیاد به غذا ؛ طاعون سیاه قرن”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار