اطلاعاتی جامعی در مورد بیماری کور رنگی!

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 345
اطلاعاتی جامعی در مورد بیماری کور رنگی!

اطلاعاتی جامعی در مورد بیماری کور رنگی!

 می خواهیم مطالبی را در مورد بیماری کور رنگی برای شما منتشر کنیم. اینکه علت این بیماری چیست و ریشه آن در کجاست! علائم بیماری را به شما می گوییم و راه های تشخیص و درمان آن را با شما در میان می گذاریم. با ما همراه باشید.

علت مادرزادی

در بیش تر موارد بیماری اختلال دید رنگ، ژنتیکی است و از بدو تولد بروز می کنند. در این حالت فرد مبتلا به کوررنگی یک یا هر سه نوع این سلول های گیرنده را ندارد یا سلول های مخروطی اش درست کار نمی کنند. در نتیجه فرد قادر نیست رنگ به خصوصی را ببیند یا طیف های دیگری از آن را می بینید یا به طور کل رنگ دیگری را می بیند. این عیب بینایی با گذشت زمان برطرف نخواهد شد.

علل اکتسابی

افزایش سن، بیماری های چشمی، آب سیاه، استحاله ماکولا، آب مروارید و مشکلات شبکیه ناشی از دیابت، عارضه جانبی برخی داروها از علل اکتسابی این بیماری هستند.

علائم بیماری کور رنگی

دید رنگ های زیاد در نتیجه از بین رفتن توانایی تشخیص رنگ ها، دید طیف های محدودی از رنگ ها در حالی که افراد عادی هزاران رنگ را می بینند، در موارد نادر فقط دیدن رنگ های سیاه ، سفید و خاکستری

تشخیص بیماری کور رنگی

چشم پزشکان برای تشخیص اینکه بیماران رنگ ها را چگونه می بینند ، روش های متفاوتی دارند:

در یک آزمایش از بیمار خواسته می شود که به مجموعه ای از نقاط رنگی بنگرد و سعی می کند الگویی را در آنها تشخیص دهد؛ این الگو می تواند یک حرف الفبا یا عدد باشد. بعد از اینکه فرد الگویی را که دیده است، بیان کرد پزشک متوجه می شود که او توانایی دیدن کدام رنگ ها را دارد.

در آزمایش دیگری ، اجسامی با رنگ های مختلف در اختیار فرد قرار می گیرد و از او خواسته می شود اجسامی را که تقریبا هم رنگ هستند کنار هم قرار دهد، اگر فرد دچار اختلال دید رنگ باشد نمی تواند اجسام را به درستی کنار هم بچیند.

درمان بیماری اختلال دید رنگ

اختلال دید رنگ مادرزادی قابل درمان یا اصلاح نیست اما برخی انواع اکتسابی اختلال دید رنگ قابل بهوبد هستند، به طور مثال اگر علت کوررنگی آب مروارید است، جراحی اصلاح آب مروارید می تواند توانایی دید رنگ را به فرد بازگرداند. به علاوه می توان با استفاده از لنز و عینک های رنگی به اصلاح دید رنگی بیمار کمک کرد. به علاوه برای مشکلاتی که این بیماران در زندگی روزمره دارند تدابیری وجود دارد، مثلا بیماران می توانند ترتیب رنگ های چراغ راهنمایی را یاد بگیرند که از بالا به پایین عبارت است از : قرمز، زرد و سبز.

کودکان مبتلا به کور رنگی

اختلال دید رنگ در کودکان می تواند سبب اختلال در خواندن نوشتن و یادگیری شود و در نتیجه آنها را در تکالیف دچار مشکل می کند، اگر فرزندتان به این مشکل بینایی مبتلاست حتما موضوع را با اولیای مدرسه در میان بگذارید که از رنگ گچی استفاده کنند که فرزندتان بتواند ببیند، این موارد حمایتی باید در سایر موضوعات مثلا رنگ لباس ورزشی هم رعایت شود.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “اطلاعاتی جامعی در مورد بیماری کور رنگی!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار