استفاده از جکوزی را در برنامه خود قرار دهید!

مجموعه: سلامت, سلامت جسمی, سلامت روح و روان تعداد بازدید: 303
استفاده از جکوزی را در برنامه خود قرار دهید!

استفاده از جکوزی را در برنامه خود قرار دهید!

شما چقدر به سلامتی خود اهمیت می دهید ؟! آیا روش های حفظ سلامت جسم و روح خود را می دانید ؟! شما می توانید به انواع و اقسام روش های خاص برای حفظ سلامتی جسمی و روحی هم بکوشید . انجام حرکات ورزشی در هنگام صبح ، خوردن صبحانه قوی ، خواب کافی و … ؛ همه ی اینها در کنار هم مکمل سلامتی شما هستند . حال آیا از فواید جکوزی می دانید ؟! احتمالا شما هم از کسانی باشید که در خانه جکوزی داشته باشید و یا اینکه بتوانید براحتی برای استفاده خود یک جکوزی ترتیب دهید . اگر واقعا جکوزی در اختیار دارید و یا میتوانید تهیه کنید حتما از آن استفاده کنید ؛ چرا که می تواند بر کلیه سیستم های بدنی شما اثر مثبت بگذارد.

جکوزی فواید بسیار خوبی برای سلامتی بدن دارد. در حالی که برخی از افراد بخصوص ثروتمندان و افراد مشهور، فقط بعنوان اینکه جنبه لوکس دارند از آن استفاده میکنند و از فواید آن بی خبرند.

نشستن در جکوزی سرگرم کننده، آرامش بخش و تسکین دهنده است.  غوطه ور شدن اگر مرتب به جکوزی بروید فواید روانی و جسمی زیادی دارد. آب داغ از قدیم شفا بخش است. در واقع، در ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مصریان سنگ داغ بسیار گرم در آب برای کاهش درد و آرامش استفاده میکردند.

در اینجا فواید استفاده از جکوزی عبارتند از:

• افزایش جریان خون: هنگامی که بدن حرارت را جذب میکند، چندین تغییرات فیزیولوژیکی رخ میدهد. همانطور که شروع به گرم کردن می شوید، جریان خون افزایش می یابد.

• شل  شدن عضلات: نشستن در آب گرم عضلات را شل کرده حرارت را به عمق ماهیچه ها می برد.

• تسکین درد: هنگامی که بدن گرما را افزایش میدهد، حساسیت سیستم عصبی مرکزی  خاموش می شود و درد آرام می شود.

• کاهش فشار مفاصل: خاصیت شناوری طبیعی آب تقریبا ۹۰ درصد از وزن بدن را پشتیبانی می کند. این فشار بر روی مفاصل را تسکین می دهد.

• تسکین  کمردرد و دیگر مشکلات ستون فقرات: گرمای موجود در آب  عضلات پشت را تقویت میکند. آب درمانی  ستون فقرات  را انعطاف پذیر کرده و همچنین نیاز به مسکن و داروهای ضد التهابی در مبتلایان به کمر درد را کاهش میدهد.

• بهبود سلامت قلب و عروق: فشار هیدرواستاتیک از جکوزی گردش خون و کارکرد قلب و ریه را بهبود می بخشد. استفاده منظم از آن تاثیر استرس را بر روی قلب کاهش میدهد

• تقویت عضلات: سرعت آب با فشار هیدرواستاتیک را فراهم می کند یک نوع تمرین مقاومتی، در نتیجه تقویت ماهیچه ها می شود.

• کنترل دیابت و وزن: مطالعه نشان داد که بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ دوزهای پایین‌تر از انسولین شش بار در هفته هر دفعه به مدت نیم ساعت از جکوزی استفاده کنند همچنین برخی از افراد در این مدت چهار کیلو بدون هیچ گونه تغییرات خاص در رژیم غذایی لاغر می شوند. همچنین سطح قند خون، بیماران دیابتی پایین می آید.

• آرتریت: جلسات منظم جکوزی گرما و ماساژ خشکی مفاصل را از بین می برد.

• بهبود خواب: مطالعات انجام شده توسط بنیاد ملی خواب نشان داده است که غوطه ور شدن در آب گرم برای حدود ۹۰ دقیقه قبل از خواب باعث می شود ترموستات داخلی دمای بدن را پایین آورده و خواب به سراغ انسان می آید، و یا حداقل باعث آرامش بیشتر می شود.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “استفاده از جکوزی را در برنامه خود قرار دهید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار