استرس عامل اصلی سردرد

مجموعه: سلامت, سلامت روح و روان تعداد بازدید: 519
استرس عامل اصلی سردرد

استرس عامل اصلی سردرد

رابطه جالبی میان استرس و سردرد وجود دارد . اگر استرس شما سبب سردرد می شود ، پس سردردتان استرس شما را بیشتر می کند . نگاه کنید ! واضح است ! از هر دو جهت این موضوع به ضرر شما تمام می شود . استرس موجب سردرد ؛ و سردرد باعث افزایش استرس می شود ، این دو همدیگر را تکمیل می کنند . حال چاره چیست ؟ جلوی سردرد را بگیریم یا استرس ؟! چون هر کدام از این دو میتواند عامل دیگری باشد شاید در نگاه اول نتوان گفت که باید از کدام یک جلوگیری کرد . اما از انجایی که در بیشتر مواقع شروع کننده سردرد استرس می باشد ، پس باید حواسمان به کنترل کردن استرس باشد . در ادامه به طور مفصل در خصوص رابطه استرس و سردرد ها توضیح می دهیم .

مشکلات زندگی و استرس

رویداد های مهم زندگی مانند تولد فرزند، مرگ اطرافیان، تغییر شغل یا طلاق به صورت غیرقابل انکار و غیرقابل کنترلی استرس زا هستند. اما منظور ما از استرس هایی که باعث سردرد می شوند اینگونه استرس ها نیستند. اغلب این نوع استرس های غیر قابل کنترل باعث سردرد نمی شوند. اما استرس هایی که به صورت روزمره به ما وارد می شوند (مانند عقب افتادن کارهای روزانه، ترافیک و مشکلات محل کار) اغلب قابل کنترل هستند. لازم به ذکر است که این نوع از استرس ها در برخی از افراد باعث بروز سردرد می شوند.

سفت کردن عضلات یا به هم فشار دادن دندان ها در هنگام بروز اینگونه استرس ها به هیچ عنوان راه مناسبی برای کنترل استرس نبوده و حتی می توانند سردرد شما را بدتر کنند.

بسیاری از استرس های روزانه غیرقابل اجتناب هستند اما می توان این نوع از استرس را کنترل کرد که همین قضیه می تواند در پیشگیری از بروز سردرد به شما کمک کند.

تکنیک های تمدد اعصاب را فرا بگیرید

تکنیک های تمدد اعصاب می توانند در درمان استرس و در نتیجه پیشگیری از سردرد به شما کمک کنند. برای کار های مورد علاقه تان زمان بگذارید، موسیقی گوش بدهید، برقصید، ورزش کنید، کتاب بخوانید و یا با حیوان خانگیتان بازی کنید.

علاوه بر کارهای فوق شما می توانید روزانه با حداقل ۱۰ دقیقه انجام تکنیک های تمدد اعصاب به مدیریت و درمان استرس کمک کند. برخی از این تکنیک ها عبارتند از:

مدیتیشن
یوگا
تای چی
تنفس عمیق

از طرفی، نکات زیر می توانند به کاهش استرس های روزانه شما کمک کنند:

زندگی را ساده بگیرید. به جای اینکه تلاش کنید که در طول روز کارها و برنامه های بسیار زیادی را بگنجانید و به خودتان فشار بیاورید بهتر است مقداری صبر داشته باشید و کارهای کم اهمیت را انجام ندهید. شاید بهتر باشد که “نه” گفتن را نیز فرا بگیرید. به دنبال پشتیبان باشید. در مورد مسائل با خانواده و دوستانتان صحبت کنید. این کار می تواند به شما کمک کند که در زمان های دشوار بهتر بتوانید استرس خود را مدیریت کنید. مشورت با مشاوره های درمانگر نیز می تواند گزینه ی خوبی باشد.

زمان خود را با زیرکی مدیریت کنید. کارهای روزانه خود را (چه در محل کار و چه در خانه) به صورت چک لیست بنویسید. کارهای سنگین را به بخش های کوچکتر خورد کنید. سعی کنید برای هر کدام از کارهایتان زمانی منطقی تعریف کنید و سعی کنید در آن زمان کار را انجام دهید. آماده باشید. روز خود را سازماندهی کنید و سعی کنید مشکلات و چالش های پیش رو را پیش بینی کنید و برنامه خود را انعطاف پذیر بنویسید. به پیش بروید. نگران کارهایی که کنترلی بر روی آنها ندارید نباشید.

نگرش خود را تغییر دهید. اگر آدم منفی نگری هستید بهتر است نگرش خود را به مثبت نگری تغییر دهید. برای این کار می توانید از مشاور کمک بگیرید. به خودتان استراحت بدهید. اگر احساس خستگی می کنید، به خودتان استراحت بدهید تا ذهنتان کمی آرام بگیرد. چند حرکت کششی ساده و یا مقداری پیاده روی می توانند گزینه های خوبی برای تجدید قوای ذهنی شما باشند. تکنیک های تمدد اعصاب نیز می توانند به شما کمک کنند.

ورزش منظم داشته باشید. ورزش یک راه اثبات شده برای پیشگیری و یا حتی درمان سردرد است. همچنین ورزش می تواند زمان مناسبی برای کاهش استرس های روزانه باشد. حواستان باشد که قبل از ورزش حتما خودتان را گرم کنید. ورزش های ناگهانی و شدید می تواند باعث سردرد شود. هوشمندانه غذا بخورید. یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل می تواند به شما انرژی بیشتری بدهد و در کنترل استرس به شما کمک کند.

خواب کافی داشته باشید. استرس می تواند با خواب رابطه داشته باشد، کمبود خواب می تواند توانایی شما را برای مقابله با استرس کم کند. کمبود خواب می تواند بدن شما را تحت فشار قرار داده و ممکن است باعث آزادسازی هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول شود. بخندید. شوخ طبعی یک راه عالی برای از بین بردن استرس است. خنده باعث ترشح اندورفین می شود. این هورمون به شما کمک می کند تا احساسی بهتر و نگرشی مثبت تر داشته باشید. اگر بهانه ای برای خندیدن ندارید می توانید از فیلم ها و یا کتاب های طنز استفاده کنید.

فاز را عوض کنید. سعی کنید روال روزمره و خسته کننده ی زندگی را تغییر دهید. یک آخر هفته پر هیجان می تواند باعث کمتر شدن استرس در شما شود. عادت های بد را ترک کنید. اگر سیگار می کشید، ترک کنید. مصرف کافئین و الکل را نیز کم کنید. بیشتر سردرد ها چندان مهم و نگران کننده نیستند اما اگر سردرد شما باعث مختل شدن فعالیت های روزمره شما می شود بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

در موارد زیر برای درمان سردرد خود با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید:

اگر سردرد شما ناگهانی و شدید است.
اگر همراه با تب، سفتی گردن، بتورات جلدی، پیجی، تشنج، دو بینی، ضعف، بی حسی و یا مشکل در صحبت کردن همراه است.
اگر بعد از برخود ضربه به سر و یا سقوط از بلندی و یا زمین خوردن بروز کرد.
اگر بعد از مصرف داروهای مسکن و استراحت کردن درد شما بدتر می شود.
این علائم ممکن است به یک بیماری جدیتر مرتبط باشد و لذا بهتر است حتما به مرکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

منبع : shafajoo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

2 دیدگاه برای “استرس عامل اصلی سردرد”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار