از شیارپوشی دندان بیشتر بدانید!

مجموعه: سلامت, سلامت دهان و دندان تعداد بازدید: 392
از شیارپوشی دندان بیشتر بدانید!

از شیارپوشی دندان بیشتر بدانید!

دندان عضو مهمی در بدن می باشد. این عضو اگر کارایی خود را از دست دهد، فرد به مشکلات عدیده ای گرفتار خواهد شد. وظیفه دندان جویدن غذا می باشد. هر کدام از ما موظف هستیم که در حفظ و نگهداری دندان نهایت تلاش خود را انجام دهیم . از مسواک زدن بموقع تا استفاده از نخ دندان، میتواند ما را در سالم ماندن دندان ها کمک کند . بیماریهای زیادی برای دندان ممکن است پیش آید که یکی از آنها عفونت دندان یا لثه ها است. ما در این پست میخواهیم شما را از شیارپوشی دندان آگاه کنیم.

لزوم انجام خدمات پیشگیری و اهمیت آن نسبت به درمان بیماری از هیچکس پوشیده نیست در این رابطه و در این حیطه بهداشت دهان و دندان به دلیل مشکلات درمانی و گاهی اوقات غیر قابل برگشت بودن حالت سلامت عضو ، پیشگیری از اهمیت زیادی بر خوردار است . دندانها هم مانند دیگر اعضای بدن نیاز به چکاپ و پیشگیری دارند . با صرف هزینه اندک نسبت به درمان میتوان دندانها را نسبت به پوسیدگی مقاوم کرد .  لذا اجرای طرحهای پیشگیری از پوسیدگی دندان بطور اخص حائز اهمیت بوده و در این میان فیشور سیلانت که بطور موثری زمینه پوسیدگی را از بین می برد اثر زیادی بر کنترل پوسیدگی خواهد داشت .

در برخی سطوح دندانی به ویژه سطوح جونده ، شیارها و فرو رفتگی هایی وجود دارد . در اولین دندان آسیای دائمی (دندان۶ سالگی ) این شیارها عمیق تر هستند . به علت آنکه موهای مسواک آنقدر ظریف نیستند تا بتوانند عمق شیارها را تمیز کنند مواد غذایی و میکروب ها بخوبی از روی دندان پاک نمی شوند . با تجمع مواد غذایی و فعالیت میکروب ها در این نواحی ، مینای دندان ضعیف شده و پوسیدگی آغاز میگردد. برای پیشگیری از پوسیدگی های سطح جونده ، مواد مخصوصی به نام فیشور سیلانت وجود دارد که میتوان از آنها برای بستن عمق شیارها به طور موثر استفاده کرد  بدین ترتیب  از تجمع مواد غذایی و میکروبها و پوسیدگی جلوگیری خواهد شد . مهمترین سن جهت انجام فیشور سیلانت شروع  رویش دندانهای دائمی بوده که از ۶ الی ۱۲ سالگی است با توجه به اهمیت خاص دندان ۶ سالگی انجام فیشور سیلانت جهت این دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در واقع فیشورسیلانت جهت دندانهای تازه رویش یافته ، دندانهایی که دارای شیارهای عمیق مستعد پوسیدگی بوده و هیچگونه علائم پوسیدگی در آنها وجود نداشته باشد، مناسب است .

انجام عملیات فیشور سیلانت بسیار آسان ،کوتاه مدت و بدون درد است و نیاز به تزریق ندارد .  روش کار بدین صورت است که ابتدا دندانپزشک دندان مورد نظر را با برس تمیز نموده ، سپس توسط نوعی اسید ملایم مخصوص فیشور سیلانت ، دندان را برای چسباندن ماده سیلانت آماده می کند ودر نهایت ماده سیلانت بر روی دندان قرار داده می شود و با بکار گیری نور فرا بنفش ماده در شیارها محکم شده و سطحی بدون گیر غذایی در قسمت جونده دندان بوجود می آورند . بعد از انجام نیاز به مراقبت ویژه ای نمی باشد .  کل این مراحل ۱۵ دقیقه زمان لازم دارد . سیلانتها می توانند سالهای زیاد بر روی دندان باقی بمانند . گاهی اوقات به علت جویدن مواد غذایی سخت ، مانند آب نبات یا مواد غذایی چسبنده ممکن است از جا کنده شده و نیاز به اصلاح داشته باشد. بنابراین لازم است هر ۶ ماه یکبار سیلانتها بررسی شوند.

منبع : pezeshketo.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “از شیارپوشی دندان بیشتر بدانید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار