از سیر تا پیاز داروهایی که ادعای چربی سوزی دارند!

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, ورزش و تناسب اندام تعداد بازدید: 383
از سیر تا پیاز داروهایی که ادعای چربی سوزی دارند!

از سیر تا پیاز داروهایی که ادعای چربی سوزی دارند!

آدم هایی که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند قطعا از پیدا کردن یک خوراکی، قرص، شربت یا هر روشی دیگری که ۱۰۰ گرم از چربی هایشان را آب کند، به اندازه قدم زدن روی کره ماه یا مثلا بردن یکی از همین جایزه های صد میلیون تومانی که صبح تا شب تبلیغ شان را می کنند، هیجان شده می شوند تا چربی سوزی کنند. واقعا چنین اکسیر حیات بخشی وجود دارد؟ آیا دارو یا ماده غذایی ای وجود دارد که چربی را در بدن شما بسوزاند و از بین ببرد، بدون اینکه لازم باشد رژیم بگیرید و ورزش کنید؟ به این نکات توجه کنید.

۱/ قرص های لاغری که این روزها در بازار وجود دارند، به سه دسته اصلی تقسیم می شوند. دسته اول، مکمل هایی هستند که باعث کاهش اشتهای شما می شوند و در نتیجه در یافتن مواد غذایی را در برنامه روزانه کم می کنند. البته این نوع داروها حتی اگر به صورت مجاز هم فروخته شوند، عوارض متعددی را برای مصرف کننده ایجاد می کنند.
دسته دوم داروهای کاهنده وزن،آنهایی هستند که با جذب مواد غذایی در بدن تداخل ایجاد می کنند؛ به عبارت دیگر شما غذا می خورید، اما دارویی که مصرف کرده اید اجازه نمی دهد بخشی از غذا جذب بدنتان شود.
دسته سوم داروهای کاهش وزن نیز، آنهایی هستند که متابولیسم شما را بالا می برند که در طول روز انرژی بیشتری بسوزانید.

۲/ داروهای کاهش دهنده اشتها در میان مکمل های کاهش وزن جزو خطرناک ترین ها هستند و عوارضی مانند افزایش فشارخون، نارسایی های قلبی، سکته و… را به دنبال دارد.

۳/ یکی از معروف ترین داروهای لاغری «اورلیستات» ایت که در ایران هم خیلی معروف است و اغلب افرادی که دچار چاقی هستند و کارنامه پرو پیمانی از رژیم های لاغری و… دارند، احتمالا مشتری این قرص هم بوده اند. این دارو جزو دسته دوم کاهنده های وزن است که جذب چربی را در بدن مختل می کند.

۴/ مردم عادی قرص هایی نظیر اورلیستات را به عنوان قرص چربی سوز می شناسند، در حالی که اصلا واژه «چربی سوز»از پایه و اساس غلط است. دارویی که بتواند چربی های ذخیره شده در بدن را بسوزاند، وجود ندارد و چنین عنوان هایی فقط یک نوع فریبکاری برای راه انداختن تجارت های پرسود است.

۵/ نه فقط اورلیستات، بلکه داروهای مشابه دیگر بخشی از چربی را که از طریق غذا وارد بدن شما شده دفع می کنند و به عبارت دیگر اجازه نمی دهد که بذنتان این چربی را جذب کند. می بینید، هیچ سوخت و سازی در کار نیست!

۶/ اورلیستات به نام های دیگری مانند زنیکال یا ونوستات هم معروف ایت. این داروها آنزیم هضم یک بخش از چربی را بلوکه می کند و اجازه نمی دهد چربی جذب بدن شود، یعنی اجازه نمی دهد چربی که به کشل تری گلیسیرید در بدن وجود دارد. به فرم قابل جذب خود که اسید چرب و مونو گلیسیرید است، در بیاید.

۷/ معمولا آنهایی که این دارو را مصرف  کردند به اطرافیانشان توصیه می کنند که یک قرص ۱۲۰ میلی گرمی قبل از غذا خورده شود، در حالی که شیوه درست مصرف این است قرص اورلیستات بعد از غذا خورده شود. از زمان مصرف قرص که بگذریم، ۲۴ساعت پس از دریافت آن، شاهد دفع چربی از بدن همراه با مدفوع خواهیم بود.

۸/ قرص هایی همچون زنیکال یا اورلیستات که جذب چربی را مختل می کنند، باعث از بین رفتن تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم چربی در ماده می شوند. پس اگر شما رژیم کاهش وزن با کالری پایین داشته باشدی و در کنارش این دارو را هم مصرف کنید، پس از دو سال ۱۰درصد لاغرتر از چیزی که در حال حاضر هستید ، می شوید. در واقع قرص اورلیستات به شما کمک می کند که دفع چربی روزانه تان چیزی حدود ۱۰ گرم در یک روز باشد. این در حالی است که شکا با یک رژیم کاهش وزن مناسب می توانید بیشتر از این مقدار کم کنید و لاغر شوید.

۹/ قرص های آنتی لیپار یا همان قرص های لاغری که جلوی جذب بخشی از چربی دریافتی از طریق غذا را می گیرند، علاوه بر چربی غذا، اجازه نمی دهند که ویتامین های محلول در چربی هم جذب بدن شود. ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین های K-A-D-E است که در صورت مصرف طولانی مدت قرص، عوارض جانبی ناشی از کمبود این ویتامین ها در بدن ظاهر می شود.

۱۰/ افزایش خون ریزی ماهانه در خانم هایی که از داروهای آنتی لیپاز استفاده می کنند، نسبتا شایع است؛ زیرا به دلیل کمبود ویتامین K در بدن، سیستم انعقاد خون دچار مشکل شده است.

۱۱/ جذب کم و ناکافی ویتامین E نیز برای بدن مضر است؛ چون این ویتامین از مهم ترین مواد مغذی با خاصیت آنتی اکسیدانی محسوب می شود و کمبودش عرصه را برای فعالیت رادیکال های آزاد در بدن باز می کند.

۱۲/ دریافت اورلیستات از طریق خوراکی و در مدت زمان کوتاه عارضه جانبی خاصی ندارد؛ زیرا از طریق خوراکی به مقدار بسیار اندکی جذب می شود و به همراه یک رژیم غذایی کنترل شده و کم کالری می توانید به حفط وزنی که می کنید، کمک کند یا چاقی مجدد را به تاخیر بیندازد.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “از سیر تا پیاز داروهایی که ادعای چربی سوزی دارند!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار