از بیماری گانگلیون چه می دانید+راه درمان آن

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 252
از بیماری گانگلیون چه می دانید+راه درمان آن

از بیماری گانگلیون چه می دانید+راه درمان آن

کیست های مچ دست و یا کمر ممکن است گانگلیون خوانده شوند. این نوع کیست ها شبهاتی به سرطان دارند اما به هیچ وجه سرطان نیستند. امروز و در این پست میخواهیم شما را با این کیست ها آشنا کنیم و چگونگی درمان و راه پیشگیری آن را به شما آموزش دهیم.

گانگلیون چيست؟

گانگلیون يك آماس كوچك است كه حاوي ماده اي ژله مانند و غليظ است. همانند يك غده نرم زير پوست احساس و به نظر مي رسد. هنوز كاملا مشخص نيست كه چگونه به وجود مي آيد.

گانگليون اغلب به زردپي ها و مفاصل چسبيده است و مايع درون آن مايعي شبيه مايعي است كه غلاف مفاصل و رزدپي ها را چرب مي كند (مايع سينوويال) اما كمي غليظتر.

گانگليون بيشتر در پشت مچ ديده ميشود. در ديگر قسمتهاي مچ، بر روي دست و بالاي پا نيز اتفاق مي افتد. در ديگر قسمتهاي بدن نيز ممكن است ايجاد شود اما متداول نيست.

علائم گانگليون چيست؟

علامت اصلي آن التهاب است. گانگليون (كه گاهي گانگليا نيز ناميده ميشود) معمولا بسيار نرم و گرد است. اندازه آنها از بسيار كوچك (اندازه يك نخود فرنگي) تا بزرگ (اندازه خرما) متفاوت است. گانگليونهاي بزرگتر گاهي مي توانند بدظاهر باشند. گاها ممكن است مخصوصا اگر بر روي عصب باشند دردناك شوند. آنها هيچ گاه به ديگر جاهاي بدن منتشر نميشوند.

اگرچه در اغلب افراد براي هميشه باقي مي مانند اما در برخي ممكن است متناوب بوده يا كاملا از بين برود. اغلب نياز به آزمايشي ندارد و پزشك مي تواند فقط با معاينه تشخيص دهد كه گانگليون داريد يا خير.

درمان آن چيست؟

اگر گنگليون علائمي نداشته باشد بهتر است دست نخورده باقي بماند. با اين وجود، اغلب افراد ترجيح مي دهند از شر آنها خلاص شوند مخصوصا اگر سبب درد يا ناراحتي شوند.

بسياري در مورد درمان سنتي آن چيزهايي شنيده اند. به عبارتي، خرد كردن آنها با يك كتاب سنگين (در قديم با كتاب انجيل خانوادگي اين كار انجام  مي شده است). با اين كار كيست زير پوست مي تركد. سپس مايع جذب جريان خون ميشود. در برخي افراد (كه به اندازه كافي شجاع هستند) اين كار خوب جواب مي دهد اما احتمال برگشت (عود كردن) آن زياد است چون ديواره هاي كيست مي توانند بازسازي شوند. اين كار مي تواند براي برخي يك درمان سريع باشد اما احتمال آسيب رسيدن به دست وجود دارد.

در برخي موارد مايع با يك سوزن و سرنگ تخليه ميشود. اگر مايع ژله مانند خيلي غليظ باشد اين درمان پاسخ نمي دهد. همچنين اگر جواب هم بدهد احتمال دارد كيست دوباهر باز گردد چون ديواره كيست برداشته نميشود و ممكن است مايع دوباره شكل گرفته و گنگليون پر شود. با اين وجود، در برخي ارفاد با اين كار مشكل برطرف ميشود. چون انجام اين كار براي پزشك راحت است اول همين راه امتحان ميشود.

برداشتن گانگليون با جراحي موفق ترين راه درمان است. يك عمل نسبتا كوچك است. درماني است كه احتمال دائمي بودن آن بيشتر است. با اين وجود، در مواردي بعد از برداشته شدن گانگليون يكي ديگر در همان مكان به وجود مي آيد.

منبع : pezeshketo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “از بیماری گانگلیون چه می دانید+راه درمان آن”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار