ابولا را بشناسیم!

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی, اختصاصی سایت تعداد بازدید: 413
ابولا را بشناسیم!

ابولا را بشناسیم!

وقتی یک بیماری شایع می شود، قبل از رد شدن خودش از مرزهای جغرافیایی، این اخبار و گزارش های مربوط به آن است که زودتر خودش را به کشورهای دیگر می رساند. در ایران هم، خبر شیوع ابولا در رسانه ها و حتی شبکه های اجتماعی باعث شد ذهن بسیاری از مردم نسبت به این موضوع حساس شود و مطبوعات هم بیشتر سراغ اخبارش را بگیرند.

اما در این میان دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت و گو با رسانه ها، اطلاعاتی در این باره داده است که مهم ترین برآیندش این بوده که وزارت بهداشت ایران برای مقابله با این بیماری آمادگی کامل دارد و در صورت مشاهده مواردی از ابتلا به آن با واکنش سریع و قوی، می تواند جلوی همه گیر شدنش را بگیرد. آن چه در ادامه می خوانید مهم ترین نکات راجع به ابولا است که این مقام مسئول درباره اش توضیح داده است!

احتمال اینکه بیماری وارد کشور ما شود همیشه وجود دارد. امکان دارد مسافری مبتلا به این بیماری به ایران هم سفر کند اما توجه داشته باشید که مسافرت های ایرانیان به کشورهای غرب آفریقا یعنی کشورهای آلوده به ابولا، بسیار محدود است و تعداد مسافرانی که از این کشورها می آیند نیز کم است پس امکان انتقال بیماری به کشورمان ناچیز است. ما برای پیشگیری از بیماری و برخورد با آن کاملا آماده هستیم و البته هنوز در ایران هیچ نمونه ای از ابتلا به ابولا دیده نشده است.

با هماهنگی وزارت امور خارجه، اطلاعات هر مسافری که قصد داشته باشد از کشورهای آلوده به ابولا به ایران سفر کند، پیش از صدور ویزا بررسی می شود و هدفش از سفر، زمان ورودش به ایران و وضعیت سلامتش را سنجیده می شود تا از سلامتش اطمینان حاصل شود. علاوه بر این به ایرانی هایی که به قصد کار می روند نیز توضیح داده ایم که چگونه از ابتلا به بیماری پیشگیری می کنند و توصیه کرده ایم اگر کارشان در آن کشورها واجب نیست، نروند.

درباره علائم ابولا باید گفت که بیمار ابتدا دچار تبی شدید می شود، سپس بدن درد سختی می گیرد و خونریزی در همه جای بدنش از جمله دستگاه گوارش و اداراری آغاز می شود. بعد ، دچار نارسایی کبد و کلیه می شود و معمولا با شوکی شدید جانش را از دست می دهد. در ۷۰ درصد موارد مبتلایان فوت می کنند. اما ۳۰ درصد هم زنده می مانند. همه امکانات لازم برای نگهداری بیماران مبتلا به ابولا فراهم است. اگر توانایی سیستم بهداشتی یک کشور بالا باشد، در همان ابتدای امر، بیماری را کنترل می کند و اجازه شیوعش را نمی دهد. ابولا فقط وقتی قابل انتقال است که علائم آن در بیمار ظاهر شده باشد فقط هم از طریق ترشحات بدنی، خون و مدفوع بیمار قابل انتقال است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “ابولا را بشناسیم!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار