آیا کپک بلوچیز خطرناک است؟

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 348
آیا کپک بلوچیز خطرناک است؟

آیا کپک بلوچیز خطرناک است؟

می دانیم که کپک ها می توانند برای بدن مضر باشند و مصرف آنها ممکن است سلامت بدن را به خطر بیندازد . اما در این میان استثنا هم وجود دارد. گونه ای از کپک ها وجود دارند که خوردن و مصرف آن ها هیچ آسیبی به بدن انسان وارد نمی کند. . شاید کمی با شنیدن این متن تعجب کنید ، می گویید که کپک ها مضر هستند و می تواند سلامت جسمی فرد را به خطر بیندازد. می خواهیم در این نوشته در مورد کپک بلوچیز صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

معمولا افزودن این کپک خاص به مواد غذایی، باعث ایجاد طعم تندی در محصول می‌شود که مورد قبول و پسند ذائقه برخی افراد است. «چند ماهی است مرتب پنیر بلوچیز می‌خورم. می‌خواستم بدانم باتوجه به وجود نوعی کپک در این پنیر،‌ آیا احتمال ابتلا به بیماری خاصی یا حتی سرطان با مصرف مداوم آن وجود دارد؟»

بلوچیز نوعی پنیر کپکی است که بیشتر در کشورهای اروپایی، مخصوصا فرانسه، تولید و مصرف می‌شود. اگرچه بیشتر کپک‌ها بیماری‌زا هستند و مصرف آنها می‌تواند سلامت را به خطر بیندازد اما گونه‌ای از کپک‌ها وجود دارند که خوردن آنها کوچک‌ترین آسیبی به بدن نمی‌رساند. پنیسلیوم‌ها در این گروه از کپک‌ها جای می‌گیرند و از آنها در فرایند تولید بلوچیز یا پنیرهای رگه آبی استفاده می‌شود. دلیل استفاده از این نوع کپک خاص در محصولاتی مانند پنیر، این است که دارای آنزیم‌هایی است که می‌توانند طعم و رنگ خاصی به محصول نهایی بدهند.

معمولا افزودن این کپک خاص به مواد غذایی، باعث ایجاد طعم تندی در محصول می‌شود که مورد قبول و پسند ذائقه برخی افراد است اما از آنجا که تندی پنیر رگه آبی می‌تواند گلو را بزند یا احساس سوزشی در دهان و مری ایجاد کند، توصیه می‌کنم آن را با نان یا نوشیدنی‌هایی که این طعم تند را تعدیل می‌کنند، مصرف کنید. با این حال، شما می‌توانید در صورت تمایل و پسند ذائقه‌تان از بلوچیز به‌ جای پنیرهای دیگر صبحانه در برنامه غذایی‌تان استفاده کنید و نگران ابتلا به بیماری خاصی بر اثر مصرف آن نباشید چون کپک موجود در این نوع پنیر، بیماری‌زا یا آن‌طور که خودتان عنوان کردید، سرطان‌زا نیست.

منبع : pezeshkan.org

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آیا کپک بلوچیز خطرناک است؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار