آیا می دانید بهترین خاصیت سبوس چیست؟!

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 316
آیا می دانید بهترین خاصیت سبوس چیست؟!

آیا می دانید بهترین خاصیت سبوس چیست؟!

همانطور که می دانید برنج از غذاهای مهم و اصلی ما ایرانی هاست. حتی در کشور هایی مانند چین، هند، ژاپن یا تایلند نیز برنج کشت و مورد استفاده قرارر میگیرد. سوبس محصول فرعی برنج است که شامل پوشه خارجی, جنین, لایه ای به نام آلرون و سلول های خارجی است. در کشور ژاپن، از سبوس برنج برای آرایش کردن استفاده می شده است. خاصیتی در سبوس وجود دارد که پوست را روشن می سازد. همچنین سبوس می تواند از ترک خوردگی پوست نیز جلوگیری کند.

همه‌ی ما می‌دانیم که مصرف فیبر‌های گیاهی هم برای سلامتی بدن مفید است و هم از چاقی جلوگیری می‌کند. دانشمندان در تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده‌اند که پودر سبوس گندم مهم‌ترین و قوی‌ترین فیبر مکانیکی است و به دلیل اینکه دافع قاطع یبوست است، به طلای گیاهی معروف شده و کوچکترین عارضه جانبی هم ندارد.

اعظم زمانی، کارشناس تغذیه، گفت: مصرف سبوس به‌علت جذب آب توسط آن در دستگاه گوارش، سبب ایجاد حس سیری در فرد می‌شود که این امر در پیشگیری از اضافه وزن افراد بسیار موثر است. بهترین سبوس در گندم وجود دارد. یکی دیگر از فواید سبوس کاهش جذب کلسترول است که کاهش چربی خون را در پی دارد و از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند.

زمانی با بیان اینکه علت اصلی مغذی‌بودن سبوس، داشتن ویتامین‌های گروه B است، گفت: علاوه‌بر آن ویتامین‌های گروه C ،E ، B و آهن، منیزیم، روی و کلسیم هم در سبوس وجود دارد. هم‌چنین فیبر موجود در آن موجب می‌شود قند به آهستگی و به میزان کمتری وارد خون شده و از افزایش یک‌باره قند خون جلوگیری می‌کند.

بهترین خاصیت سبوس که بسیار شناخته شده است، به فیبر آن بر می‌گردد که از جمله فوائد آن پیشگیری از یبوست و چاقی است. برای کسانی که دچار یبوست و اضافه وزن، چربی، قند و پرفشاری خون هستند، سبوس بهترین گزینه است. بهترین توصیه‌ این است که مردم غلات سبوس‌دار را به میزان بیشتری در سبد غذایی خود جا دهند و از غلات کمتر سبوس‌گیری شده استفاده کنند.

منبع : alodoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آیا می دانید بهترین خاصیت سبوس چیست؟!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار