آیا ریتالین به یادگیری کمک می کند؟

مجموعه: سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 197
آیا ریتالین به یادگیری کمک می کند؟

آیا ریتالین به یادگیری کمک می کند؟

بیشتر افراد دویت دارند در زمان تحصیل بعترین نمره را بگیرند. طبیعی است که برای رسیدن به این هدف باید حسابی تلاش کرد . اما در این میان عده ای هم هستند  که می خواهند بدون تلاش مستمر، ره صد ساله را یک شبه بپیمایند. به همین دلیل سراغ راه های غیر معقولی مانند خوردن قرص ریتالین می روند که برای بدن مشکلات زیادی به وجود می آورد.

می خواستم بیدار بمانم!

کسب نمره بالا و قبولی در امتحانات یکی از دغدغه های محصلین است که در صورت عدم مدیریت صحیح می تواند از نظر روانی، فشار زیادی را به افراد وارد کند یا اینکه او را به سمت کسب تجربه های نادرست هدایت کند. این موضوع معمولا در بین دانشجویان بیش از دانش آموزان دیده می شود.
«سعید» دانشجوی یکی از دانشگاه های سطح بالا است. او تجربه مصرف ریتالین را دارد و می گوید: « چند ترم پیش باید در امتحانات سختی قبول می شدم و این درس، پیش نیاز بسیاری از درس هایم بود و در طول ترم هم اصلا کتاب را باز نکرده بودم و معمولا در کلاس درس هم شرکت نمی کردم. استاد آن درس به سختی نمره می داد و حتما باید قبل از امتحان، کتاب را تمام می کردم. مشکل من این بود که شب ها به شدت خوابم می گرفت، برای همین یکی از هم اتاقی هایم در خوابگاه، قرص ریتالین را برای بیدار ماندن به من توصیه کرد و به خیال خودم تصور می کردم این قرص در یادگیری معجزه می کند و من را به هدفم که قبولی در امتحان بود، می رساند. شب بیدار ماندم و تقریبا توانستم کتاب را تمام کنم ولی زمانی که قصد داشتم به جلسه امتحان بروم دچار حالت تهوع و سردرد شدید شدم و انقدر حالم بد شد که اصلا نتوانستم در امتحان شرکت کنم،بعد از مراجعه به پزشک معلوم شد که بدنم نسبت به آن قرصی که دوستم به من داده بود، واکنش نشان داده است و حالت تهوع و سردرد مربوط به عوارض قرص بوده است.»

نگاهی به گذشته

ریتالین اولین بار در سال ۱۹۴۴ میلادی سنتز شد و در آن زمان به آن ام.پی اچ (MPH) می گفتند که مخفف نام « متیل فنیدیت» است. « این دارو در سال ۱۹۵۰ میلادی تغییراتی پیدا کرد و در سال ۱۹۵۴ میلادی روی انسان آزمایش شد. در سال ۱۹۵۷ از ریتالین برای درمان خستگی مزمن، افسردگی، روان پریشی مرتبط با افسردگی، حمله خواب و برای جبران اثرات خواب آور داروهای دیگر آغاز کرد. در سال ۱۹۶۰ ریتالین در ترکیب داروهای تقویتی و بعضی از ویتامین ها به مدت کوتاهی تحت عنوان ریتونیک برای بهبود خلق و خو مورد استفاده قرار گرفت. از سال ۱۹۷۰ تا کنون ریتالین برای درمان بیش فعالی و کم توجهی کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.»

سوء استفاده از دارو

اگر داروها به شکل درست و زیر نظز متخصص مصرف شوند برای بدن مشکل چندانی به وجود نمی آورند و می توانند در درمان بیماری ها موثر باشند.
ریتالین به دلیل ایجاد شادی و سرخوشی، پتانسیل بالایی برای سوء مصرف دارد. قرص ریتالین به صورت خوراکی تولید می شود اما بعضی از افراد آن را پودر کرده و استنشاق می کنند یا در آب مقطر می ریزند و به صورت وریدی تزریق می کنند که بتوانند هر چه زودتر به آثار شادی آور آن دست پیدا کنند. گزارش های اولیه در مورد سوء استفاده از ریتالین در کشور سوئد در سال ۱۹۸۶بود کخ منجر حذف این دارو از بازار سوئد شد. در ایالات متحده نیز افزایش سوء استفاده از این دارو در بین جوانان و نوجوانان افزایش داشته است.ریتالین در بین دانشجویان به داروی بیداری معروف است، زیرا آنها در شب امتحان برای بیدار ماندن از آن استفاده می کنند.

عوارض ناخوشایند

ریتالین دارویی است که هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد. از جمله:«عصبانیت، ایجاد اختلالات خواب، سرگیجه، تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها، معده درد، اسهال، سوزش معده، خشکی دهان، اسپاسم عضلات، سردرد، پرش غیرارادی بعضی از قسمت های بدن، سوزن سوزن شدن دست و پا، تپش قلب، بی نظمی ضربان قلب، تنگی نفس، خستگی مفرط، اختلال در سخن گفتن،غش، ضعف و بی حالی، تشنج، اختلال در بینایی و تاری دید، تحزیک پذیری زیاد، توهم، تیک های عصبی حرکتی و گفتاری، بدبینی، خلق و خوی غیر طبیعی و هیجان زدگی، بی حسی، درد یا حساسیت به گرما و سرما در ناحیه دست و پا، تاول های پوستی، کهیر،ورم دور چشم، صورت و لب ها، خشونت صدا و اختلال در بلع و گوارش از عوارض مصرف ریتالین است.»

نمای نزدیک

ریتالین همانند داروهای محرک دیگر مانند «کوکادین» و «آمفتامین»، اثر خود را با افزایش انتقال دهنده عصبی دوپامین که با بالا بردن لذت و قدرت همراه است، اعمال می کند، اما بر عکس آمفتامین که باعث تحریک مغز و آزاد شدن دوپامین می شود، ریتالین با جلوگیری از باز جذب دوپامین، بالا رفتن میزان این انتقال دهنده عصبی را به همراه دارد. یکی از نظریه هایی که باعث می شود ریتالین را برای درمان بیش فعالی و کم توجهی کودکان به کار ببرند، این است که معتقدند کودکان بیش فعال در حمل، انتقال و باز جذب دوپامین مشکل دارند. هنگامی که ریتالین به صورت خوراکی مصرف می شود به آرامی در طول یک تا دو ساعت سطح دوپامین خون را افزایش می دهد، در حالی که کوکائین که به صورت استنشاقی یا تزریقی استفاده می شود در کمتر از چند ثانیه سطح دوپامین خون را بالا می برد.

مرگ و وابستگی در کمین جوانان

ریتالین جزو آن دسته از داروهایی است که می تواند فرد را به مصرف وابسته کند. دکتر مصلحی می گوید: «استفاده نادرست از ریتالین می تواند در برخی از افراد منجر به مرگ ناگهانی شود، همچنین سوء مصرف ریتالین در دراز مدت منجر به وابستگی شدید فیزیکی و عاطفی به این دارو می شود. افرادی که در دراز مدت از ریتالین استفاده می کنند، می گویند که هر چند وقت یک بار مجبور می شوند برای اینکه به حالت های سرخوشی کاذب قبلی خود دست پیدا کنند، دوز دارو را بالا ببرند و با بالا بردن دوز دارو، خود را یک قدم به مرگ نزدیک تر می کنند.»

چه می توان کرد؟!

دلیل عمده گرایش به ریتالین در دانش آموزان و دانشجویان سوء ادراک و اطلاعات نادرست است. آنها نمی دانند که تمایل به یادگیری و انگیزش باید از درون ایجاد شود نه بر اثر یک محرک ناهنجار بیرونی.راه های صحیح مطالعه، یادگیری و بهبود حافظه باید به دانش آموزان آموزش داده شود. همچنین خانواده ها موظفند مانع مصرف فرزندشان شوند و از همه مهمتر داروخانه ها نباید این دارو را بدون نسخه در اختیار کسی قرار بدهند.

منبع : مجله تندرستی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آیا ریتالین به یادگیری کمک می کند؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار