آیا جراحی چاقی برای شما هم موثر است؟

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 310
آیا جراحی چاقی برای شما هم موثر است؟

آیا جراحی چاقی برای شما هم موثر است؟

کاهش وزن یک تجارت چند صد میلیارد دلاری است. از وقتی که دوب برگرها وارد سفره های غذایمان شد، وزنمان هم به سرعت دوبرابر شد و حالا با ۲۵ میلیون آدم چاق و دارای اضافه وزنی که در ایران زندگی می کنند، ۱۰ برابر از آمار جهانی چاق تریم!

با چنین آمار نگران کننده ای جای تعجب نیست که بخواهیم دوباره به تناسب اندام برسیم و البته اغلب مان هم دوست داریم به سرعت یک چشم به هم زدن لاغر شویم، انگار که این همه چربی اضافه را ظرف یک دقیقه و یک ساعت و یک روز جمع کرده ایم! درست است که تنها کاهش ۱۰ درصد از اضافه وزن بدن ، ریسک ما را برای ابتلا به سرطان، پرفشاری خون، بالا رفتن قند خون و… بیشتر می کند و حسابی حالمان می آورد اما آیا رژیم معجزه آسا برای لاغری وجود دارد؟

این روزها کافی است در اینترنت عبارت « راه های سریع برای کاهش وزن » را جست و جو کنید تا با صدها، بلکه هزارها توصیه برای جراحی های چاقی مواجه شوید؛ اما آیا این روش به درد شما هم می خورد؟

جراحی برای تمام کسانی که BMI یا همان نسبت وزن به قدشان بالای ۴۰ یا ۳۵ بوده و حداقل دچار یکی از عوارض چاقی باشند که با درمان چاقی از بین می رود از جمله دیابت، پرفشاری خون، بیماری های مفصلی، آپنه خواب و … مناسب است و حتی برای بیماران مبتلا به دیابت که BMI پایین تری دارند هم توصیه می شود. هر چند این تصمیم چیزی نیست کعه خودتان بخواهید به تنهایی به آن برسید، بلکه تصمیم برای عمل باید در مشورت با تیم جراحی چاقی گرفته شود.

چطور BMIتان را حساب کنید؟

کافی است وزنتان (بر حسب کیلوگرم) را بر مجذور قد خود (بر حسب متر) تقسیم کنید. اگر عدد به دست آمده بالای ۴۰ باشد شما دچار چاقی مفرطید و زنگ خطر برایتان به صدا درآمده هرچند که شاید هنوز خودتان نشنیده باشید! این نکته درِگوشی را هم به خاطر داشته باشید که بیمارانی که اندازه دور شکمشان بیشتر از دور باسن باشد، بیشتر در معرض عوارض ناشی از چاقی قرار دارند. به خصوص آقایانی که اندازه دور کمرشان بیش از ۱۰۲ و خانم هایی که دور کمرشان بیش از ۸۹ سانتی متر باشد. هر چند این عددها برای ما ایرانی ها ۹۰ تا ۹۴ سانتی متر است و هیچ فرقی هم بین زن و مرد وجود ندارد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آیا جراحی چاقی برای شما هم موثر است؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار