آیا استفاده از سشوار برای مو مضر است؟

مجموعه: سلامت, سلامت پوست ، مو و ناخن تعداد بازدید: 312
آیا استفاده از سشوار برای مو مضر است؟

آیا استفاده از سشوار برای مو مضر است؟

امروزه متداول ترین راه برای خشک کردن موهای سر سشوار می باشد. استفاده از سشوار در خشک کردن سریع موها استفاده می شود ، کسانی که زمان کافی ندارند و می خواهند بعد از حمام رفتن سریع به سرکار یا قرارشان برسند از سشوار استفاده می کنند. آیا استفاده از خشک کن های برقی به ویژه سشوار که ما مدام در زندگی روزمره خود با درجه های مختلف از آن استفاده می کنیم برای سلامت مو و مغز انسان مضر است؟

باد سرد سشوار هم مضر است

بسیاری از افراد فكر می‌كنند باد سرد سشوار مشكلی ایجاد نمی‌كند اما باد سرد سشوار هم باعث ایجاد الکتریسیته در مو می‌شود و عامل خشکی مو است. اگر شدت باد سشوار زیاد باشد، تفاوتی نمی‌کند که با باد سرد سشوار بکشید یا از دمای گرم سشوار استفاده کنید. به هر حال مو را شکننده می‌کند. در صورتی که از شدت پایین همراه با باد سرد استفاده کنید، میزان آسیب تا حدی کمتر است اما حتی در این شرایط نیز در اثر استفاده مکرر، مو آسیب می‌بیند. شاید بهترین راه این است که حداقل برای خشک کردن روزانه مو از سشوار استفاده نکنید و حوله‌های میکروفیبر که قدرت خشک‌کنندگی بالاتری دارند، به کار برید و هر از گاهی برای حالت دادن به مو سشوار بکشید.

سشوار هم برای مو ضرر دارد، هم برای مغز

امواج الکترومغناطیسی که از ضعیف‌ترین سشوارها هم ساطع می‌شود، ۳۰۰ برابر امواجی است که از گوشی‌های تلفن همراه ارسال می‌شود پس سشوار غیر از ضرری که برای مو دارد، برای مغز هم می‌تواند مضر باشد. به همین دلیل مخصوصا برای کودکان برای خشک کردن مو تا جای ممکن از سشوار استفاده نکنید. کودکان موهای ضعیف و ظریفی دارند و چون میزان مراقبت آنها از موهایشان به مراتب کمتر است، آسیب بیشتری می‌بیند و در برابر باد داغ سشوار سست‌تر است. سعی کنید ساعاتی از روز بچه‌ها را حمام ببرید که در خانه هستند. بعد نم موها را با حوله بگیرید و اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک شوند. اگر برای بیرون رفتن عجله دارید، از حمام كردن كودك یا لااقل از شستن موهای او صرف‌نظر كنید.

۱۰ فرمان سشوار

۱/ قبل از استفاده از سشوار ابتدا موها را با حوله خشک کنید.

۲/ مجددا با همان حوله نم مو را از ریشه به سمت پایین بگیرید و اجازه بدهید موها چند دقیقه‌ای لای حوله پیچیده بماند تا رطوبت آن گرفته شود. هر چه مو هنگام خشک کردن با سشوار نم بیشتری داشته باشد، احتمال صدمه دیدن آن بیشتر است به همین دلیل قبل از کار با سشوار، مو را تا جای ممکن خشک کنید.

۳/ هرگز روی موی نمدار اتوی مو یا سشوار داغ نگیرید زیرا باعث صدمه دیدن آن می‌شود.

۴/ بهتر است قبل از خشك شدن كامل مو، سشوار کشیدن را متوقف كنید. نگذارید هنگام سشوار کشیدن موها کاملا خشک شود چون موها به مقداری رطوبت نیاز دارد.

۵/ یکی از اشتباه‌هایی که بسیاری از آرایشگران مرتکب آن می‌شوند، نزدیک بردن بیش از حد سشوار و چسباندن آن به مو برای حالت دادن بیشتر به آن است.

۶/ سشوار باید ۱۲ تا ۳۰ سانتی‌متر از مو فاصله داشته باشد و هر دسته مو بیش از چند ثانیه در معرض باد گرم قرار نگیرد و مرتب جای سشوار عوض شود.

۷/ اگر مرتب از سشوار استفاده می‌کنید، ماسک مو را فراموش نکنید.

۸/ برای پیشگیری از آسیب موهای آسیب‌دیده تقویت آنها لازم است.

۹/ هر از گاهی نیز نوک موها را کوتاه کنید تا زیباتر به نظر برسند.

۱۰/ هرگز پشت سشوار و پروانه خنک‌کننده را به سمت مو نگیرید. با این کار ممکن است موها وارد پروانه سشوار شود و نه‌تنها به دستگاه آسیب برسد و باعث سوختن موتور ‌شود بلکه موها هم کنده شوند.

منبع : seemorgh.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آیا استفاده از سشوار برای مو مضر است؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار